Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Gündem Güncel Sular altında kalan sanayi sitesinde tahliye çalışması! - Öne çıkan haberler
    1

    Düzce'de Melen Barajını besleyen çayın da doğuş noktası olan Efteni Gölü havzasında yer alan İçmeler köyü, bölgede etkili olan yağışların ardından yaşanan sel nedeniyle sulara gömüldü.

    2

    Yaklaşık 800 vatandaşın yaşadığı köyde nerdeyse tüm evleri su bastı. 1 metreyi aşan su seviyesi nedeniyle vatandaşlar, traktör, AFAD botları ve sal yardımıyla güvenli bölgelere çıktı.

    3

    Köy sakinleri, sabah saatlerinden itibaren evlerindeki eşya ile ahırlarındaki hayvanları, yetkililerin yardımıyla tahliye ediyor.

    4

    Kentte sağanağın ardından Melen Çayı'nın taşması sonucu sular altında kalan sanayi sitesi sakinleri de, müşterilerinin araçlarını ve dükkanlarındaki malzemeleri güvenli bölgeye alıyor.

    5

    D-100 kara yolu Mergiç ve Çerkez Taşköprü mevkilerinde yaklaşık 250 dönüm arazi üzerine kurulu Düzce Sanayi Sitesi, kentte 2 gün boyunca süren şiddetli yağışların ardından Melen Çayı'nın taşması sonucu suya gömüldü.

    6

    Sabah saatlerinde iş yerlerine gelen esnaf, özellikle müşterinin araçlarını ve malzemelerini güvenli alana çıkarmaya başladı.

    7

    Belediye ekipleri, çay kenarında yer alan sanayi sitesindeki suyun tahliyesi için çalışmalarını sürdürüyor.

    8

    Bu arada iş yerlerinin sular altında kaldığı sanayi sitesi ve dükkan sahiplerinin tahliye çabaları havadan görüntülendi.

    9

    Kentin Fındıklı Aksu köyünden geçen Aksu Çayı da sağanak yağışın ardından yükseldi. 

    22
    23
    24

    ULAŞTIRMA BAKANI'NDAN ORDU'DAKİ DURUMLA İLGİLİ AÇIKLAMA

    Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Ordu'da toplamda 351 iş yeri, 32 konut ve 35 aracın selden etkilendiğini belirterek, "Özellikle merkezde bazı dere yataklarının üzerinin kapatıldığı ve buralardaki akışın sağlıklı olmadığı ve geri basarak şehri su altında bıraktığını görmüş olduk" dedi.

     

    Ordu'nun Fatsa, Altınordu, Perşembe ve Gülyalı ilçelerinde sağanak etkili oldu; birçok ev ve iş yerini su bastı, kent merkezinden geçen derelerin debisi yükseldi. Karadeniz Sahil Yolu da ulaşıma kapatıldı. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, bugün Ordu'ya gelip, ilgili kurumlar ile toplantı yaptı. Ordu Milletvekili Mahmut Özer, Vali Tuncel Sonel ve Büyükşehir Belediye Başkanı Hilmi Güler'in de yer aldığı toplantının ardından açıklama yapan Bakan Uraloğlu, yağışların devam edebileceğini, gerekli tedbirlerin alındığını söyleyerek, "Yağışlar hafifleyene kadar tüm ekiplerimiz sahada olmaya devam edecek" dedi.

    25

    "HASAR TESPİT ÇALIŞMALARI BAŞLADI"

    184 makine ve 296 ekibin sahada çalışmalara devam ettiğini belirten Uraloğlu, "Ülkemizde 8-9 Temmuz'da başlayıp, halen devam eden ve yer yer bazı illerimizde yağan yağmur, Ordu ilimizde Altınordu, Fatsa, Perşembe ve Gülyalı ilçelerini etkiledi ve onun sonucunda oluşmuş su baskınlarıyla karşılaşıldı. Bu süreçte Batı Karadeniz'de Zonguldak'tan başlayarak Sarp sınırına kadar, yer yer de iç kesimleri etkileyen, Bolu'yu, Düzce'yi etkileyen hatta Erzincan'ı etkileyen yağmurlar söz konusu. Mevsim normallerinin üzerinde yağmurlar var. 24 saatte 200 kilograma kadar çıkan yağışlar etkili olmuş. Ordu ilimizde etkili olan yağmurlar sonucunda, daha çok Altınordu ilçemizde ve diğer ilçelerimizde olmak üzere toplam 351 iş yerimiz sudan etkilendi. 32 konut ve 35 aracımız etkilendi. Bununla ilgili gerekli tedbirler hem öncesinde hem de su taşkını sırasında ilgili kurumlarımız tarafından alındı. Esasında bu sabah itibarıyla hasar tespit çalışmalarına da başlandı. Şu an sahada Karayolları'mızın, DSİ'mizin, belediyelerimizin, AFAD'ın ekip ve ekipmanları sahada. 184 makine, 296 ekip hala çalışmaya devam ediyor" diye konuştu.

    26

    "RADİKAL ÖNLEMLER ALMAMIZ GEREKİYOR"

    Sel ve su baskınları sonrasında vatandaşların yanında olacaklarını belirten Uraloğlu, "Bütün süreç bittikten sonra gerek oluşmuş olan zararların giderilmesi noktasında gereğini yapacağız gerekse de bunların tekerrür etmemesi noktasında neler yapmamız gerektiğini masaya yatıracağız. Benzer yağışlarda, benzer durumlarda daha az ya da hiç etkilenmemesi noktasında gereklerini yapacağız. Özellikle merkezde bazı dere yataklarının üzerinin kapatıldığı ve buralardaki akışın sağlıklı olmadığı ve geri basarak şehri su altında bıraktığını görmüş olduk. Bunlarla ilgili de gerek belediyemiz gerek Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız gerek DSİ ve Tarım ve Orman Bakanlığımız gerekli çalışmaları yaparak, bunların önlemlerini almış olacağız. Burada herhangi bir can kaybı söz konusu değil; sadece Samsun'da bir can kaybımız oldu. Bunun haricinde sadece maddi hasar söz konusu. Onunla ilgili de gereğini yapacağız. Allah beterinden saklasın. Bütün ülkemize geçmiş olsun" dedi.

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ