Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Dış Yazar Turuncu lilyumun anlamı nedir? Turuncu lilyum ne anlama gelir, neyi simgeler, ne ifade eder?

    Doğu ve Batı kültürlerinde ayrı ayrı anlamlara gelen Turuncu Lilyum, tıpkı Lilyum çiçeğinin diğer renklerinde olduğu gibi zarif görüntüye sahiptir. Nadir bulunan bir çiçektir ve zaman zaman zambak görüntüsüne benzetilir. Sağlık ve iyilik dileklerinde bir sembol olarak kullanılan Turuncu Lilyum ne anlama gelir? Cevabı yazının devamında…

    TURUNCU LİLYUMUN ANLAMI

    Turuncu Lilyumun anlamı birçok kişi tarafından “Benim için özelsin.” cümlesiyle ifade edilir. Birçok kişi, sevdiği kişiye bu çiçeği verirken ona ne kadar değerli olduğunu anlatmak istiyor olabilir. Neticede Turuncu Lilyum çok nadir bulunan bir çiçektir. Buket ve aranjmanlarda kullanılan çiçek, bilhassa nadir kokulu çiçek arayanların favorisidir.

    REKLAM

    TURUNCU LİLYUM ÖZELLİKLERİ

    Turuncu Lilyum çiçeğinin belli başlı bazı özellikleri aşağıda sıralanmıştır;

    • Parlak turuncu renkli bir görüntüsü vardır.
    • Büyük ve gösterişli bir görünüme sahiptir.
    • Altı taç yaprağıyla görünse de bazı türlerinde daha farklı taç sayıları olabilir.
    • Uzun ve ince yaprakları vardır.
    • Boyu çoğunlukla 60-180 cm aralığındadır.

    TURUNCU LİLYUM NEYİ İFADE EDER?

    Peki Turuncu Lilyum neyi ifade eder? Turuncu Lilyumun sembolik anlamlarından bazıları aşağıda derlenmiştir;

    • Cesaret ve Güç: Çiçeğin parlak ve dikkat çekici rengi cesareti ifade ederken büyüklüğü ise gücü temsil eder.
    • Enerji ve Tutku: Turuncu rengi ile canlılığı ve enerjiyi sembolize eder.
    • Sağlık ve İyilik: Bu çiçeklerin turuncu rengi, bilhassa iyi olma ve sağlık dileklerini iletmek isteyenler için idealdir.
    • Neşe ve Mutluluk: Enerjik ve neşeli havasıyla öne çıkar. Mutluluk ve neşe ile ilişkilendirilen bu çiçekler, çoğunlukla tebrik ve kutlamaların favorisidir.

    TURUNCU LİLYUM HANGİ KÜLTÜRDE NEYİ İFADE EDİYOR?

    REKLAM

    Turuncu renk Lilyumlar, bilhassa Asya kültürlerinde yoğun şekilde tercih edilir. Saflık ve yeniden doğuş gibi anlamları olan bu çiçekler, Doğu kültürlerinde sevilerek kullanılır. Turuncu Lilyum, Batı kültürlerinde ise bağlılık ve sevgi ifadeleriyle tercih sebebidir. Batı kültürlerinde daha çok hasta ziyaretlerinde ya da doğum günlerinde hediye olarak verildiği görülür.

    TURUNCU LİLYUMUN KULLANIM ALANLARI

    Bahçelerde dekoratif amaçlı rastlayabileceğiniz Turuncu Lilyum çiçekleri, aranjmanları süsleyen renkli bir seçenektir. Bu da çiçekçilikte buket ve aranjmanlarda sıkça yer almasını sağlar. Ek olarak düğünlerde ve özel günlerde de Turuncu Lilyumlara rastlanır. Etkileyici renkleri ve derin anlamlarıyla birçok alanda tercih edilen zarif Lilyumlar, aynı zamanda ev ve ofis dekorasyonu için de uygundur.

    LİLYUM ÇİÇEĞİNİN HİKAYESİ

    Lilyum, bilhassa Roma ve Yunan mitolojilerinde sıkça sözü geçen bir çiçektir. “Tanrıçaların Çiçeği” olarak ifade edilen Lilyum, özellikle Yunan Mitolojisi’nde adı geçen Hera ile ilişkilendirilir. Hera, Zeus’un eşi olarak bilinir. Hera’nın sütü yere düştüğünde yerde beyaz Lilyumlar çıkmıştır. Ancak bu çiçeğin hikâyesi, yalnızca Yunan mitolojisinde değil diğer mitolojilerde de öne çıkar. Buna göre;

    • Hristiyan Mitolojisi, Lilyum çiçeğini Meryem Ana ile ilişkilendirir. Hristiyanlık dini için Lilyum, saflık ve masumiyet anlamına gelir. Ayrıca erdemin de sembolüdür. Bir efsane, Lilyum çiçeğinin Meryem Ana’nın mezarının çevresinde yetiştiğini aktarır. Bu nedenle özellikle beyaz renk Lilyumlar, Hristiyan dini törenlerinde bolca kullanılır. Ayrıca sanat eserlerinde de bu çiçeklere rastlamak mümkündür.
    • Roma Mitolojisi ise Lilyumu aşk ve güzellik tanrıçası Venüs ile ilişkilendirir. Venüs, hoş ve zarif görüntüye sahip Lilyum çiçeğini kıskanmış ve güzelliğine gölge düşüren bu çiçeğin ortasına bir pistil eklemiştir. Böylece Lilyum çiçeğinin o muhteşem ve zarif görüntüsü bozulur.
    • Doğu Mitolojisi, Lilyumu doğurganlık ile eşleştirir. Bolluk ve doğurganlık sembolü olan Lilyum, özellikle Çin ve Japon kültürlerinde evlilik törenlerinin vazgeçilmez çiçeğidir. Lilyum, Çin düğünlerinde çiftlere mutluluk ve uzun ömür dilekleri sunması için kullanılır. Japonya’da yenilenme ve yeniden doğma anlamlarını içererek umudu sembolize eder.

    Modern zamanda Lilyum, rengi fark etmeksizin sevgi ve saflığın sembolüdür. Düğün ve cenaze törenlerinde yaygın olarak rastlanan bu çiçekler, bazı kişiler için huzurun da ifadesidir.

    ÖNERİLEN VİDEO
    Haberi Hazırlayan: Rıza Gereniz
    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ