Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
HABERTURK.COM

Uber, Brezilya merkezli uçak üreticisi Embraer SA ile geliştirdiği elektrikli uçan taksi ağı beklenenden bir yıl daha geç havalanacak

Embraer CEO’su Paulo Cesar de Souza, Uber ile gittikleri işbirliğinin sonucunda ortaya çıkacak uçan taksi filosunun 2024 yılında hizmete açılacağını söyledi. De Souza ayrıca, iki şirket arasındaki işbirliğinin detaylarının henüz kesinleşmediğinin altını çizdi.

Uber daha önce konuyla ilgili bir açıklama yapmıştı. Şirketin ürünlerden sorumlu müdürü Jeff Holden, geçtiğimiz ay uçan taksi servisini 2023 yılında başlatmayı planladıklarını söylemişti. De Souza’nın açıklaması, servisin beklenen 1 yıl daha geç geleceğin eiaşret ediyor.

Embraer ve Uber ekipleri hâlihazırda dikey iniş ve kalkış yapabilen hava aracının teknik detayları üzerinde çalışıyor. Souza’ya göre, mühendisler 1 ton ağırlığında ve bir pilotun yanı sıra dört yolcu taşıyabilecek bir tasarım üzerinde duruyorlar. 1.000 metre irtifada uçabilecek hava taksileri, uçuşlar arasında beş dakikada şarj edilebilecek pillerle donatılacak.

Embraer, Uber ile işbirliğine gitmeden önce Brezilya Hava Kuvvetleri için KC-390 askeri kargo uçakları üretmişti.