Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

HT CUMARTESİ / Daphne BARAK

Küçük bir kasabada büyüyen Marie Ervine, büyük şehirde başarılı olmayı kafasına koymuştu. New York'a gitti. Sekreterlik yaparken kozmetik efsanesi Elisabeth Arden'deki işe alımları duydu. Görüşmeye gitti ve işe alındı. Arden'in sağ kolu oldu. Renklerin karıştırıldığı labaratuvarlardan sorumluydu. Bir süre sonra, makyöz olmak istediğine karar verdi. Elisabeth Arden tarafından eğitilmiş son makyöz de o oldu.

Marie Ervine'in konuştuğu TV programı, John F. Kennedy'nin 19 Mayıs 1962'de Madison Square Garden'da 15 bin kişilik çoşkulu kalabalığın önünde kutlanan doğum gününe de yer veriyordu. O gün, harika elbisesi ve "Happy Birhtday Mr. President" şarkısıyla Marilyn Monroe bütün ilgiyi üzerine toplamıştı. Marie Ervine, Marilyn'in sahneye çıkmadan önceki endişesine, elbiseyi denemesine ve defalarca prova yapmasına şahitlik etmişti. Marilyn tam onun ölçülerine göre yapılan elbiseyi denediğinde ilk "wow" diyen kişi makyözü Marie Ervine'di. Tıpkı dakikalar sonra binlerce ve ardından milyonlarca insanın diyeceği gibi... ,


 
'CANI İSTEDİĞİNDE ÇEKİM YAPILIRDI'
Marilyn'le nasıl tanıştın?
Life Dergisi, "Benzer" adlı özel bir proje yapacaktı. Marilyn efsanevi aktrisler gibi giydirilecekti. Heyecanlıydım. Büyük bir manto içerisine saklanarak fotoğraf stüdyosuna geldi. Mantoyu çıkardı ve gülümsemesiyle odayı aydınlattı. O kadar beyaz, mükemmel dişleri vardı ki... Saçları, cildi harikaydı...
Bu proje ne kadar sürdü?
3 ay kadar... Yalnızca Marilyn'in canı istediğinde çekim yapabiliyorduk. Bazen son dakikada belli olan gece yarısı çekimleri oluyordu.
Nasıl bir evi vardı?
Kadınsı... Bütün ev tıpkı saçları gibi gri ve açık bej renklerdeydi. Küçük beyaz bir piyanosu vardı.

'YALNIZDI, GECELERİ İNSANLARI ARARDI'
Öldüğünde boş bir ilaç kutusuyla bulundu. Alkollle ilaçları karıştırdığı söylenmişti. Marilyn'in içki problemi var mıydı?
Onu hiç sarhoş görmedim. Bazen bütün gün çalıştıktan sonra bir şişe şampanya açardı. Şişe bittiğinde daha önce açılmış yarım şişeler getirirdi. İçki problemi olan birinin evinde bitmemiş şişeler durur mu?
Marilyn'le ilgili diğer yanlış anlaşılmalar neler?
Sürekli seksi olmaya çalışmıyordu. Takma kirpikler dışında o hep doğaldı. Cildi o kadar güzeldi ki ona makyaj yapmak çok kolaydı.
Her yere geç kalırmış ama...
Hayır. Bir topluluğun önüne çıkmadan önce çok gergin oluyordu. Bir çekim ya da gösteriye hazır olsa da saatlerce gözyaşlarını tutamıyordu. Ama sahneye çıktığında bir harikaydı. Kimse ne çektiğini bilemezdi.
Marilyn yalnız bir kadın mıydı?
Yalnızdı. O yüzden telefonda çok zaman geçirirdi. Geceleri insanları arardı.

Kennedy'nin doğum gününde
 

Gelelim Mayıs 1962'de aldığınız telefona...
Beni hep kendisi arardı. Başkan Kennedy'nin doğum gününde sahneye çıkacağını söyledi.
Doğum günü hazırlıkları nasıl başladı?
Marilyn'in evine rica ettiği gibi sabah erkenden geldim. Kapıyı bir saat sonra açtı. Marilyn mahçup biçimde kapıda duruyordu. Los Angeles'tan sabaha karşı geldiğini ve uyuyakaldığını söyledi. Bana portakal suyu sıktı ve uyumaya devam etti.
Ne zaman saçını makyajını yapıp o meşhur elbiseyi giydirdiniz?
Öğle saatlerinde... Makyajı yarım günde bitti çünkü hep telefonla konuşuyordu, canı çok sıkkındı. New York'a gidip doğum gününe katılırsa "Something's Got to Give" filminde oynayamayacağı söyleniyordu. Öyle de oldu...
O gece onu sahne arkasında da gördünüz, değil mi?
Evden çıktıktan sonra küpelerini unuttuğunu fark ettim. Taksiye atladım. Kuliste birçok yıldız bekliyordu ama sadece Marilyn'in soyunma odası vardı. İçeri girdim. Gülümeseyerek "Geleceğini biliyordum" dedi. Bu onu son görüşüm oldu, birkaç hafta sonra öldü.