Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

 

Türkiye İş Bankası, “Altın Gençler” uygulaması kapsamında,2019 yılı Yüksek Öğrenim Kurumları Sınavı’nda (YKS) üstün başarı gösteren ve Türkiye’nin önde gelen üniversitelerinde eğitim hakkı elde eden 120 öğrenciyi ödüllendirdi. Banka, 1971 yılında başlattığı uygulama ile 48 yılda 3.500’ün üzerinde öğrenciye ödül vermiş oldu. Bu yıl YKS’de sayısal, eşit ağırlık, sözel ve dil olmak üzere 4 puan türünde dereceye giren öğrencilere ödülleri, İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali’nin de katılımıyla düzenlenen törende verildi. Genel Müdürlük binasındaki törene, öğrencilerin yanı sıra aileleri ve öğretmenleri de katıldı. Adnan Bali, törende yaptığı konuşmada, öğrenciler ile onların başarılarında katkısı bulunan ailelerini ve öğretmenlerini kutladı. 2,5 milyon kişinin katıldığı üniversite sınavında dereceye girmenin çok sıra dışı bir başarı olduğunu vurgulayan Bali, bunun arkasında ciddi bir çaba, özveri ve emek bulunduğunu belirtti. Bali, üniversite yıllarının insanın gelecekteki hayata bakışını da etkileyecek çok özel zamanlar olduğunu, öğrencilerin sorumluluklarının da farkında olarak bu dönemi kendilerini geliştirmeleri açısından iyi bir şekilde değerlendirebileceklerini söyledi.

 

ASLOLAN DİSİPLİN VE EMEK

Başarının ancak disiplinli, sabırlı ve özverili çalışarak sürdürülebileceğine işaret eden Bali, “Bir şeyi bir defalığına yapıp, kısa süreliğine alınan sonuçlar kalıcı olmayabilir. Bana ‘zekâ mı disiplin mi’ diye sorulacak olursa, ben daima ‘disiplin’ derim. Zekâ, bahşedilmiş çok önemli bir kıymet. Ama zekâ disiplinle taçlandırılmazsa, pratik, antrenman yapılmazsa tek başına insanı ancak bir yere kadar götürebilir. Onun için aslolan disiplin ve emek sarf etmektir” diye konuştu. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün İş Bankası’nın kuruluş aşamasında söylediği; “Böyle kurumlar için  en kuvvetli sermaye  zekâ, dikkat, iffettir; teknik ve metodik çalışmasını bilmektir. Bu inançla işe sarılınız, mutlaka başarırsınız” sözünü hatırlatan Bali, “Bu sözü gençlerimizin de her zaman ve her yerde kendilerine kılavuz olarak alabileceklerine inanıyorum.” dedi. Konuşmasında, bir insanın bilgi dağarcığını genişletmesinin ve kişisel gelişiminin önemine dikkat çeken Bali, bunu sadece akademik ya da iş hayatındaki başarıyla sınırlandırmamak gerektiğini, eğitim ve öğrenimin mezuniyetle bitmediğini, hayat boyu devam ettiğini vurguladı. Bali, “Eskiden, üniversite sıralarında öğrenilen bilgiler, iş hayatında uzun süre, hatta emekliliğe kadar yeterli olabiliyordu.Ancak hangi işi yaparsanız yapın son yıllarda tüm sektörlerdeki, tüm alanlardaki hızlı dijital dönüşüm ve teknolojik yeniliklere kendinizi uyarlamak durumundasınız” diye konuştu.

 ÇOK YÖNLÜ OLUN

Çok yönlü okumak gerektiğini de ifade eden Adnan Bali, şöyle dedi: “Eğer mühendislik eğitimi alıyorsanız sanat tarihi, psikoloji, felsefe; edebiyat alanında eğitim alıyorsanız bilim dünyası, teknoloji ile ilgili yayınları da takip edebilmelisiniz. Çünkü yeni dünya, bunların çapraz iletişiminden besleniyor. Okuduğunuz farklı kitaplar size mutlaka değişik bir bakış açısı, vizyon kazandıracaktır.”