Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
  • Habertürk Android Uygulaması
  • Habertürk iPhone Uygulaması
  • Habertürk Huawei Uygulaması
HABERTURK.COM

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın cuma günü açıklayacağı müjdenin Türkiye için eksen değişikliği olacağını söyledi. Başkent Organize Sanayi Bölgesi'ndeki Kalyon Güneş Teknolojileri Fabrikası'nın açılış töreninde konuşan Bakan Albayrak ''Önümüzdeki günlerde çok daha güzel haberlerle Türkiye'yi inşallah daha mutlu, umutlu bir şekilde geleceğe uyanacak. Türkiye için eksen değişikliği. Değişim ve dönüşüm noktasında önemli bir haber olacak. Cuma günü açıklanacak'' dedi.

'BETON LOBİSİ'

Bakan Albayrak konuşmasında Türkiye'nin teknoloji üreten bir ülke konumuna geldiğine dikkat çekti. Bakan Albayrak ''Değişim sürecini başlattık. Ekonomik tam bağımsızlığı enerjide de gerçekleştireceğiz. Ekonomimiz katma değerli üretim, istihdam ve ihracat modeliyle çok daha müreffeh Türkiye ve yarınların teminatı olacak. Bu süreçte köstek olanlar, ben onlara beton lobisi diyorum. Özellikle onların beton edebiyatı bu söylemi onları sonunda beton duvarlar arasında tarihte yok olup gidecekler.'' dedi.

'MADE IN TÜRKİYE'

Bakan Albayrak törenden önce ve sonra da Twitter'dan paylaşım yaptı. Bakan Albayrak, tören öncesinde "Beton beton diyenlere not: Avrupa ve Orta Doğu'nun İlk Yerli Entegre Güneş Paneli Fabrikası Türkiye'de açılıyor. Ülkemizin dışa bağımlılığını bitirecek adımları tek tek atıyoruz. Temiz ve bağımsız enerji teknolojimizle milli enerjimizi üretmeye başlıyoruz. Made In Türkiye" ifadelerini kullanırken, fabrikanın yapım aşamasından da video paylaştı.

twitter

Tören sonrasında ise "Bu bir başarıdır, bu milli enerjide atılmış en büyük bağımsızlık adımıdır" mesajını verdi.tps://twitter.com/BeratAlbayrak/status/1296090935445659648?s=20

twitter

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez de törende yaptığı konuşmada YEKA yarışmasından 6 ay sonra fabrikanın temelinin atıldığına dikkati çekti. Dönmez, "400 milyon dolarlık yatırımla hayata geçen fabrikamız dünyanın tek çatı altında faaliyet gösteren tek tam entegre güneş paneli tesisi olacak. Fabrikanın gerçekleştirdiği üretimle her yıl yaklaşık 100 milyon dolarlık panel ithalatını da engellemiş olacağız. Bugün dünyada Çin ağırlıklı olmak üzere 20 entegre fotovoltaik güneş paneli fabrikası var. Türkiye de bugün itibarıyla bu kategoride yer alan ülkeler arasına girdi." dedi.

'AR-GE MERKEZİ KURULACAK'

Tesiste güneş enerjisi teknolojilerinin geliştirilmesi için bir Ar-Ge merkezi kurulacağını dile getiren Dönmez, bu merkezde 100 araştırmacının görev alacağını söyledi. Dönmez, yüzde 70'in üzerinde yerlilik oranı ve yıllık 500 megavat güneş paneli üretim kapasitesine sahip fabrikanın ilk etap panel üretiminin Türkiye'nin en büyük güneş enerjisi santrali olacak Konya Karapınar GES'te kullanılacağını bildirdi.

1 milyar dolarlık yatırımla yıllık 2,6 milyar kilovatsaat elektrik üretecek Karapınar GES'in 2020 Eylül ayından başlayarak her ay 40 megavatlık bölümler halinde devreye alınacağını belirten Dönmez, buranın 33 ayda tam kapasite işletmeye geçeceğini ifade etti.

'MİNİ YEKA-GES EKİM AYINDA'

Bakan Dönmez, Karapınar'ın devreye girmesiyle elektrik üretiminde güneş enerjisinin payının yüzde 25 artacağına, yıllık 2 milyon ton karbondioksit salımının da engelleneceğine dikkati çekti. Temmuz sonu itibarıyla toplam kurulu güç içinde yenilenebilir enerjinin payının yüzde 50,3'e çıktığını belirten Dönmez, ''Ekim ayında ilk mini YEKA-GES yarışmamızı gerçekleştireceğiz. 36 ilimiz için güneş enerjisine dayalı 10 ile 15 ve 20 megavat arasında değişen toplam bin megavat kapasiteli 74 yarışma düzenleyeceğiz." dedi.

'1.400 KİŞİ İSTİHDAM EDİLECEK'

Kalyon Holding Yönetim Kurulu Başkanı Cemal Kalyoncu da fabrikanın Ar-Ge dahil güneş paneli üretiminin tüm aşamalarını tek çatı altında bir araya getiren dünyadaki ilk ve tek tam entegre fabrika olduğuna işaret etti. Fabrikanın 100 bin metrekare kapalı alanda kurulduğunu belirten Kalyoncu, burada 1400 kişinin istihdam edileceğini bildirdi.

24 SAATGÜNÜN ÖZETİ
24 saat
24 saat günün önemli haberleri ve gelişmeleri