Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Gündem Güncel Eğitimciler, okul müdürü İbrahim Oktugan için iş bırakacak - Son dakika haberi

    Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci, İstanbul'da özel bir lisenin okul müdürü İbrahim Oktugan'ın, öğrencisinin silahlı saldırısıyla öldürülmesini protesto etmek için Türk Eğitim-Sen öncülüğünde, 10 Mayıs Cuma günü okullarda iş bırakma eylemi yapılacağını bildirdi.

    AA'da yer alan habere göre Kahveci, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, İstanbul'un Eyüpsultan ilçesinde özel bir lisede okul müdürü olan İbrahim Oktugan'ın, okuldan atılmasından sorumlu tuttuğu yabancı uyruklu bir öğrencinin silahlı saldırısı sonucu hayatını kaybettiğini hatırlatarak, Oktugan'a Allah'tan rahmet, öğrencilerine, eğitim camiasına ve yakınlarına baş sağlığı diledi.

    REKLAM

    Her türlü şiddetin kabul edilemeyeceğini vurgulayan Kahveci, "Hayatımızı emanet ettiğimiz sağlık çalışanlarımız, geleceğimizi emanet ettiğimiz öğretmenlerimiz, postacılarımız, zabıtalarımız, güvenlik görevlilerimiz sokak ortasında, kurumlarında, iş yerlerinde, görevleri başında darp ediliyor, hayatları ellerinden alınıyor. Böyle bir vandallığa izin veremeyiz." değerlendirmesinde bulundu.

    Kurumlarda bu tür hadiselerin önüne geçebilmek için güvenlik sorununun çözülmesi gerektiğine işaret eden Kahveci, bunun için okullarda yetkin güvenlik görevlisi kadrosunun tahsis edilmesi, kamu çalışanlarına yönelik şiddeti önleyici ve faillere yönelik caydırıcı müeyyideleri içeren yasal düzenlemelerin hayata geçirilmesi gerektiğini bildirdi.

    Kahveci, şunları kaydetti: "Türk Eğitim-Sen'in aldığı karar gereğince 9 Mayıs Perşembe günü kamu çalışanlarına yönelik şiddeti protesto etmek amacıyla öğretmenlerimiz ilk derslere girmeyecek, cuma günü ise iş bırakma eylemi yapılacaktır. Sendikamızın aldığı bu kararı destekliyor, imkanı olan tüm kamu çalışanlarımızın da bu haklı protestoya destek vermesini bekliyoruz.

    Toplumumuzda kamu görevlilerimizin hak ettiği değeri ve saygıyı görmesi için yetkililerimizi gerekli tedbirleri almaya, eylem ve söylemlerinde daha hassas davranmaya davet ediyoruz."

    SOSYAL MEDYADA TEPKİ GÖSTERDİLER

    Öte yandan sosyal medyada da #ibrahimoktugan etiketiyle çok sayıda paylaşım yapıldı. UCİM Saadet Öğretmen Çocuk İstismarı İle Mücadele Derneği Genel Başkanı Saadet Özkan paylaşımında, "Geleceği aydınlatan bir eğitim insanının hayatı karartıldı. Neden çocuklara rehberlik yok, neden risk faktörlerini tespit edemiyoruz, neden hep olmadan engellemek yerine olduktan sonra ağlıyoruz" ifadelerini kullandı.

    Gaziantep Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Tuncay Yıldırım da, "Beklediği tek şey saygıydı... İnanın çok şey söylemek istiyorum. Yüreğim gerçekten çok acıyor... Mekânın cennet olsun İbrahim öğretmenim" paylaşımında bulundu.

    KATİL ZANLISI ADLİYEYE SEVK EDİLDİ

    AA'da yer alan habere göre de İbrahim Oktugan'a silahla ateş ederek öldürdüğü gerekçesiyle gözaltına alınan Y.K.'nin emniyetteki işlemleri tamamlandı. Sağlık kontrolünden geçirilen zanlı, Çağlayan'daki İstanbul Adliyesi'ne götürüldü.

     Okuldan atılan öğrenci okul müdürünü vurdu!
    Okuldan atılan öğrenci okul müdürünü vurdu! Haberi Görüntüle
     Silahla vurulan okul müdürü hastanede öldü
    Silahla vurulan okul müdürü hastanede öldü Haberi Görüntüle
    ÖNERİLEN VİDEO
    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ