Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Ekonomi Altın Altın fiyatları ne olur? - Altın Haberleri

    HABERTURK.COM EKONOMİ SERVİSİ

    Hem glolabal piyasalarda hem de Kapalıçarşı'da altın fiyatları son haftalarda adeta baş döndürüyor. İç piyasada Suriye ile ilgli yaşanan gelişmeler, global piyasalarda ise Asya'dan gelen haberler ve petrol fiyatlarındaki hareketler ile sürekli dalgalanan piyasalar altın fiyatlarında baş döndüren hareketlere neden oluyor.

    Özellikle çeyrek altın fiyatlarında dalagalanma en üst düzeyda yaşanıyor. Geçtiğimiz haftanın ikinci bölümünde yukarı yönlü ivme kazanan çeyrek altın, cuma günü 193 liraya kadar yükselerek tarihi rekora yaklaşmıştı.

    Bu sabaha 187 liradan işlemlere başyalayan çeyrek altın gün içerisinde 186 liraya kadar çekildi.

    GEÇEN HAFTA TARİHİ ZİRVEDEN DÖNDÜ

    Altının gram fiyatı geçen hafta perşembe günü tarihi zirvesine yaklaşarak 118,44 lirayı gördükten sonra cuma günü 116,50 lira seviyelerinde dengelendi.Yeni haftaya ons fiyatına bağlı olarak düşüşle başlayan altının gram fiyatı, 114,09 liraya kadar geriledikten sonra şu dakikalarda geçen hafta kapanışına göre yüzde 1,9 azalışla 114,20 lira seviyelerinde dengelendi.

    ALTININ ONS FİYATI 1.200 DOLARIN ALTINA İLERLİYOR

    Altının ons fiyatı ise cuma günü ABD'de açıklanan enflasyon verisinin beklentilerin üzerinde artmasının ardından düşüşe geçerek haftayı 1.227 dolardan tamamlamıştı.

    Bugün Asya piyasalarında düşüşünü devam ettiren altının ons fiyatı şu sıralarda önceki kapanışa göre yaklaşık yüzde 2 azalışla 1.206 dolar seviyelerinden işlem görüyor.Analistler, cuma günü ABD'de açıklanan çekirdek enflasyonun ocak ayında dört yılı aşkın sürenin en hızlı artışını gerçekleştirmesinin, ABD Merkez Bankası'nın (Fed) ikinci faiz artırımına gidebileceğine ilişkin beklentileri güçlendirdiğini belirterek, altının ons fiyatında 1.235 dolar seviyesinin direnç, 1.200 doların ise kısa vadede önemli destek seviyesi olarak takip edileceğini dile getiriyor.

    Kapalıçarşı'da şu dakikalarda çeyrek altın 188 liradan, Cumhuriyet altını ise 765 liradan satılıyor.

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ