Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

HABERTURK.COM EKONOMİ SERVİSİ

Altının gram fiyatı, hafta başında ons fiyatına bağlı olarak düşüşe geçse de salı günü gördüğü 112,86 lira seviyesinden özellikle dolar kurundaki yükseliş eğilimi ile tekrar çıkışa geçti.

ARTIŞTA DOLAR/TL KURU ETKİLİ

Kapalıçarşı'da altının gram fiyatı 117 liranın üzerine çıkarken, çeyrek altın ise bugün 192 liradan alıcı buluyor. Geçtiğimiz hafta global piyasalardaki sert dalgalanmalar sonrası dış piyasa kaynaklı artış ile çeyrek altın 193 lirayı görmüştü. Uzmanlar çeyrek altın fiyatlarında son günlerde yaşanan artışın, dolar/TL kurunda yaşanan yukarı yönlü hareketlerden kaynaklandığını belirtiyor. 

İŞTE ALTIN FİYATLARI

ONS FİYATI 1230 DOLAR SEVİYELERİNDE

Altının ons fiyatı ise dün Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütünün (OECD) küresel büyüme tahminlerini aşağı yönlü revize etmesinin ardından azalan risk iştahı ile yükselişe geçerek, günü yüzde 1,88 artışla 1.231 dolardan tamamladı.

Bugün Asya piyasalarında güne önceki kapanışa göre yüzde 0,45 azalışla 1.225 dolar seviyelerinden güne merhaba diyen ons altın gün içerisinde 1.234 dolarak kadar çıktı. Fakat bu seviyelerde güvü tükenene altının ons fiyatı, ikinci seansın ortalarından itibaren 1.230 dolara seviyelerine geri çekildi. 

 

Doğu'daki gelişmeler, ABD Merkez Bankasının (Fed) faiz artışını erteleme olasılığının artması, küresel ekonomideki belirsizlik ve finans piyasasındaki kargaşanın güvenli liman altına destek olmayı sürdürdüğünü belirtiyor.

Bugün ABD'de açıklanacak enflasyon verisinin altın fiyatları üzerinde etkili olacağını aktaran analistler, altının ons fiyatında 1.230 doların aşılması durumunda 1.255 dolar seviyesinin direnç, 1.190 doların ise kısa vadede önemli destek seviyesi olarak takip edileceğini dile getiriyor.