Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
HABERTURK.COM

Galatasaray Lisesi'nden mezun olduktan sonra önce Colorado Eyalet Üniversitesi'nde İnşaat Mühendisliği, ardından da Stanford'da yüksek lisansını tamamlayan Türk işadamı ve girişimci Mükemmel Sarımsakçı, kariyerine başladığı Bechtel'den bu yana büyümeye devam ediyor. 

2011 yılında kurduğu Alterra firması ile emlak alanında ses getiren projelere imza atan, Amerika'da bilinen ismiyle nam-ı diğer "Mike" Sarımsakçı, son projesinde Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump'ın sahibi olduğu grupla çalışacak. Sarımsakçı'nın ABD'deki bir diğer lakabı ise 'Turkish Trump'.

.

SCION İLK OLACAK

Başkan Trump tarafından kurulan Trump Organization ile hayata geçirilecek otel projesinde ilk kez ailenin ismi kullanılmayacak. Scion markasıyla hazırlanan oteller zinciri ülkenin küçük ve büyük pek çok şehrinde ve hatta yurtdışında da projelendiriliyor. 

Trump Grubu, bu projeyle birlikte ilk kez lüks sınıfın dışında bir imza atacak. Şık ve modern iç mekanlar, ortak kullanım alanları içerecek projedeki odaların gecelik fiyatlarının hâlihazırda sahibi olunan otellerdekinin yarı düzeyinde, 200-300$ civarında olması bekleniyor.

  • "Trump, uzun zamandır idolüm." Mükemmel Sarımsakçı

Trump Otelleri CEO koltuğuna 2015 yılında oturan Eric Danziger, otellerin inşası için Trump şirketlerinden herhangi bir para çıkışı olmayacağını belirtirken, son 3 tanesi bu ayın başında olmak üzere toplam 20 müteahhit ile niyet mektubu imzalandığını duyurdu. Danziger, önümüzdeki 3 yıl içinde 50-100 arasında otel açmayı planladıklarını ifade etti. 

Trump yönetimi, yeni yurt dışı projelerin Başkanlık süresince olmayacağını belirtmesine rağmen daha önceden planlandığı belirtilen Scion projesi kapsamında Çin, Kanada, Hindistan ve 28 Avrupa ülkesi için isim hakkı başvurusunda bulundu.

FİNANSMAN NETLEŞMEDİ

Oteller için anlaşma imzalanan müteahhitlerden biri de Türk işadamı Mükemmel Sarımsakçı.

"Trump benim uzun zamandır idolüm." diyen Sarımsakçı, 2019'da Dallas'ta tamamlanması beklenen otelin ABD'deki zincirin ilk halkası olabileceğini söylüyor.

 Sarımsakçı daha önce, 50 milyon $ tutarındaki projenin finansörleri arasında Türkiye, Katar ve Kazakistan'dan da yatırımcılar olacağını belirtmişti. Ancak ABD'de Başkan Donald Trump'ın Oval Ofis mesaisi boyunca bağlı kalacağını açıkladığı etik manifestosu üzerinden devam eden tartışmalardan sonra, Sarımsakçı, Dallas Morning News'e bir açıklama yaparak yatırımcıların Amerikalılar olacağını ifade etti. 

Türkiye ile bağlarını koparmayan ve başta NEF olmak üzere çeşitli Türk şirketleriyle iş ilişkilerini sürdüren Mükemmel Sarımsakçı, daha önce CNN'e yaptığı açıklamada Trump ile Türkiye, Gürcistan ve Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi içerisindeki olası projeler için görüştüğünü de söylemişti.

4 DÖNÜME KURULACAK

Dallas'ta yapılacak Scion Otel, yaklaşık 4 dönümlük bir alana planlandı. 220 odalı olması beklenen projenin 10 bin metrekarelik alanı da lüks mağazalar içerecek. Halihazırda bir park alanı olan bölgedeki projeye, Sarımsakçı'nın şirketi Alterra öz sermaye olarak yüzde  20-30 civarında katkıda bulunacak.

MÜKEMMEL SARIMSAKÇI KİMDİR?

Twitter'da kendisini Türk kapitalist akıncısı olarak niteleyen Mükemmel Sarımsakçı şu ana dek 30 civarı ülkede projelere imza attı. ABD'nin ilk Türk senatörü olma hedefini saklamayan Mükemmel Sarımsaklı'nın önemli projelerinden bazıları şöyle:

Kazakistan Saks Fifth Avenue Amun Capital Offices
Tacikistan Serena Otel 
Dallas 274 Key Marriot rezidans ve otel  
Oklahoma First National Bank renovasyonu
Dallas, 18 katlı ofis kulesi Alto 211
Bakü’de 1.5 milyar dolarlık Yoo-Karma projesi
Dallas Butler Brothers Şirketi’nin 101 yıllık binasının 5 yıldızlı otele dönüştürülmesi
Nef 163 ve Nef 11

1.5 MİLYAR DOLARLIK PROJE YAPTI

Habertürk Gazetesi'nden Serpil Yılmaz, Alterra’nın kurucusu ve başkanı Mükemmel Sarımsakçının, aralarında Türkiye’nin de olduğu 30’a yakın ülkede bugüne kadar toplam 1.5 milyar dolarlık gayrimenkul projesi geliştirdiğini yazmıştı. 

Amerika’daki 2001 emlak balonu krizini fırsata çeviren Sarımsakçı, petrol parasının aktığı Dallas’ı üs seçmişti. Son yıllarda petrol fiyatının gerilemesiyle yeni rotalar çizen işadamı, Trump Hotels Grubu’yla bundan 1.5 yıl önce masaya oturdu.

SENATÖR OLMAK İSTİYOR

Sarımsakçı, daha önce Hürriyet Gazetesi'ne verdiği röportajda da, 27 ülkede proje yaptığını, 2009 yılından bu yana da kendi şirketi ile çalışmalarına devam etiğini belirtmişti.

Politika ile ilgili olduğunu belirten Sarımsakçı, "İleride Amerikan Senatosu’nun ilk Türk senatörü olmak istiyorum" demişti.