FULYA ÖKTEM / HABERTURK.COM / ÖZEL HABER

Zonguldak, Ermenek ve Soma’da, Tuzla’daki tersanede, Mecidiyeköy’deki asansör kazasında, AVM inşaatındaki konteyner yangınında ve daha birçok yerde yürekleri dağlayan iş kazaları kamuoyunun dikkatini iş sağlığı ve güvenliğine çevirdi. 2012 yılında 6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ile yapılan düzenlemelerle uzman açığını kapatmak için sınavlar açıldı. Bunun yanında iş güvenliği konusunda vatandaşları bilinçlendirmek için yoğun şekilde kamu spotları yayınlanmaya başlandı.

Mühendislik, mimarlık, teknik öğretmenlik gibi branşlardan lisans mezunu olup (C) Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı olanlardan çalışma sürelerine göre, 1800 gün sigortalılık süresi olanların (B), 3000 gün sigortalılık süresi olanların (A) Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı olmalarını sağlayacak yükseltme sınavları yapılacağı açıklandı.

DAVA SONUÇLANDI

23 Şubat 2014 tarihinde yapılan ikinci A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı Yükseltme Sınavı’nda sorulmuş olan 80 sorudan 2 tanesi Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı (ÇSGB) tarafından iptal edilmiş, 1 tanesinde de şık değişikliği yapılmıştı. Ancak sınava giren uzmanlar çok daha fazla soruda yanlışlık olduğunu düşünerek idare mahkemesinde dava açtı. 

30 sorunun iptali istemiyle açılan davalar geçtiğimiz günlerde sonuçlandı. Ankara 16. İdare Mahkemesi, söz konusu sorulardan 13 tanesinin iptal edilmesi ve 1 tanesinde de şık değişikliği yapılması yönünde karar verdi.

HABERTURK.COM'un elde ettiği ilamda sorular için şöyle dendi:

“… Yukarıya alınan açıklamalar ve bilirkişi raporunda yer alan tespitler uyarınca 23.02.2014 tarihinde yapılan A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı Sınavı’nın A Kitapçığı 10, 14, 16, 22, 27, 28, 43, 50, 56, 65, 71, 72 ve 80 (B Kitapçığı 4, 11, 17, 26, 32, 33, 41, 51, 55, 57, 63, 68 ve 69) numaralı sorularda hatalar bulunduğu, bu nedenle anılan soruların objektif ölçme ve değerlendirme yapılamayacağından hukuka aykırı olduğu, … soru kökünde herhangi bir hata tespit edilemeyen A Kitapçığı 63 (B Kitapçığı 24) numaralı sorunun cevap şıkkının A olarak belirlenmesi gerekirken A olarak belirlenmesinin… anılan sorunun iptalini gerektirmeyeceği… sonucuna varılmıştır.”  

80 SORUDAN 15’İ İPTAL

Bu kararla birlikte Şubat 2014’de yapılan A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı Yükseltme Sınavı’nda toplamda 15 soru iptal edilmiş oldu, 2 soruda da şık değişikliği yapıldı.

"ADAYLARIN BAŞARISIZ SAYILMASI HUKUKA AYKIRI"

Orta Doğu Teknik Üniversitesi Öğretim Üyelerinden seçilen bilirkişi heyetinin raporu sonucu en tehlikeli işlerde faaliyet gösteren A Sınıfı uzmanlık sınavında 13 soruyu iptal eden Ankara 16. İdare Mahkemesi, davacıların başarısız sayılmasının hukuka aykırı olduğuna karar verdi. 

Kararda; “… Davalı idareler arasında yapılan protokol karşısında davacının başarı durumunun, yukarıda hukuka aykırılığı saptanan sorular doğru kabul edilerek ve yine yukarıda belirtilen ve cevap şıkkının yanlış belirlendiği tespiti yapılan sorularda doğru şıklar esas alınarak belirlenmesi gerekirken, soru kökünde hata bulunan sorular ile cevap şıkkı hatalı belirlenen soruların hatalı şıkkı değerlendirmeye alınarak davacının başarısız sayılmasına ilişkin işlemde hukuka uyarlık görülmemiştir” dendi.  

İLGİLİ PROTOKOL NE DİYOR?

Sınavı yapan Milli Eğitim Bakanlığı ile sınavı yaptıran Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı arasında imzalanan 2014/PrNo:02 Sayılı protokolde sınav sonucunun nasıl değerlendirileceği karara bağlanmış.

Mahkemenin kararda belirttiği protokolün ilgili maddelerinde şu hükümler yer alıyor:

Madde 5.4.2: Değerlendirme 100 puan üzerinden yapılacak, 70 ve üzeri puan alan adaylar başarılı sayılacak.

Madde 5.4.3: Cevap anahtarında hata olması durumunda hatalı soruların doğru şıkları dikkate alınarak değerlendirme yapılacak.

Madde 5.4.4: Değerlendirme sırasında hatalı soru/sorular çıkması durumunda hatalı bulunan soru/sorular doğru kabul edilerek 100 puan üzerinden değerlendirilecek. Davacılardan C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı Elektronik ve Haberleşme Mühendisi Murat Özkan ve Su Ürünleri Mühendisi Akın Belgen, HABERTURK.COM'a yaptıkları açıklamada, bugüne kadar yapılan tüm sınavların mahkemeye taşınmasına rağmen bu sınav için bir sonuç elde edildiğini söylediler. Birlikte hareket eden davacılar, bu kararın diğer uzmanlar için bir referans olmasını arzu ettiklerini belirttiler.

“HUKUKİ VE MADDİ TUTARSIZLIKLAR GİDERİLMELİ”

Mevcut uygulamanın iş güvenliği uzmanları için oluşturduğu sıkıntılara da değinen İş Güvenliği Uzmanı Murat Özkan; “İş Güvenliği Uzmanı, maaş aldığı işvereni denetliyor. Buradaki hukuki ve maddi tutarsızlıklar bir an önce giderilmeli. Çalışma sürelerindeki sorunlar yanında uzmanlar yüklendikleri sorumluluğun karşılığını alamıyor. Uzmanlar için belirlenmiş bir asgari ücret tarifesi bulunmuyor. En önemlisi ise davamızın sonucunda görüldüğü üzere, yıllardır benzeri sınavlar yapılıyor olmasına rağmen hala oturtulamamış bir eğitim ve sınav sistemimiz var. Bu alandaki aksaklıklar nedeniyle bir yanda mağdur olan uzmanlar varken diğer yanda yeterli bilgiye sahip olmadan sertifika sahibi olan uzmanların sahaya indiğini görüyoruz” dedi.


Değerli Haberturk.com okurları.

Haberturk.com ekibi olarak Türkiye’de ve dünyada yaşanan ve haber değeri taşıyan her türlü gelişmeyi sizlere en hızlı, en objektif ve en doyurucu şekilde ulaştırmak için çalışıyoruz. Yoğun gündem içerisinde sunduğumuz haberlerimizle ve olaylarla ilgili eleştiri, görüş, yorumlarınız bizler için çok önemli. Fakat karşılıklı saygı ve yasalara uygunluk çerçevesinde oluşturduğumuz yorum platformlarında daha sağlıklı bir tartışma ortamını temin etmek amacıyla ortaya koyduğumuz bazı yorum ve moderasyon kurallarımıza dikkatinizi çekmek istiyoruz.

Sayfamızda Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına ve evrensel insan haklarına aykırı yorumlar onaylanmaz ve silinir. Okurlarımız tarafından yapılan yorumların, (yorum yapan diğer okurlarımıza yönelik yorumlar da dahil olmak üzere) kişilere, ülkelere, topluluklara, sosyal sınıflara ırk, cinsiyet, din, dil başta olmak üzere ayrımcılık unsurları taşıması durumunda yorum editörlerimiz yorumları onaylamayacaktır ve yorumlar silinecektir. Onaylanmayacak ve silinecek yorumlar kategorisinde aşağılama, nefret söylemi, küfür, hakaret, kadın ve çocuk istismarı, hayvanlara yönelik şiddet söylemi içeren yorumlar da yer almaktadır. Suçu ve suçluyu övmek, Türkiye Cumhuriyeti yasalarına göre suçtur. Bu nedenle bu tarz okur yorumları da doğal olarak Haberturk.com yorum sayfalarında yer almayacaktır.

Ayrıca Haberturk.com yorum sayfalarında Türkiye Cumhuriyeti mahkemelerinde doğruluğu ispat edilemeyecek iddia, itham ve karalama içeren, halkın tamamını veya bir bölümünü kin ve düşmanlığa tahrik eden, provokatif yorumlar da yapılamaz.

Yorumlarda markaların ticari itibarını zedeleyici, karalayıcı ve herhangi bir şekilde ticari zarara yol açabilecek yorumlar onaylanmayacak ve silinecektir. Aynı şekilde bir markaya yönelik promosyon veya reklam amaçlı yorumlar da onaylanmayacak ve silinecek yorumlar kategorisindedir. Başka hiçbir siteden alınan linkler Haberturk.com yorum sayfalarında paylaşılamaz.

Haberturk.com yorum sayfalarında paylaşılan tüm yorumların yasal sorumluluğu yorumu yapan okura aittir ve Haberturk.com bunlardan sorumlu tutulamaz.

Haberturk.com yorum sayfalarında yorum yapan her okur, yukarıda belirtilen kuralları, sitemizde yayınlanan Kullanım Koşulları’nı ve Gizlilik Sözleşmesi’ni peşinen okumuş ve kabul etmiş sayılır.

Bizlerle ve diğer okurlarımızla yorum kurallarına uygun yorumlarınızı, görüşlerinizi yasalar, saygı, nezaket, birlikte yaşama kuralları ve insan haklarına uygun şekilde paylaştığınız için teşekkür ederiz.

Sen de Düşüncelerini Paylaş!
2000
adblock
Adblocker kullanıyorsunuz.

Değerli okurumuz,
Farkında olarak veya olmayarak Adblocker (Reklam Engelleyici) kullanarak sitemizi ziyaret etmektesiniz. Habertürk olarak size en hızlı, en doğru ve en tarafsız haberleri sunmak için büyük bir ekiple çalışıyor ve yılda yüz binlerce haber üretip beğeninize sunuyoruz. Bizim de bu kapsamda maliyetlerimizi karşılayabildiğimiz tek gelir kalemimiz, internet reklamları.

Elimizden geldiğince bu reklamların sizi rahatsız etmemesi için azami özen göstermeye çalışıyoruz.

Bu kapsamda AdBlock (Reklam Engelleme) aracınızda haberturk.com alan adını beyaz listeye almanızı, veya bu alan adında engelleyiciyi kapatmanızı ve tüm internet sektörünün sağlıklı gelişimi için Adblock aracınızı kaldırmanızı rica ediyoruz.

Bunun karşılığında gösterdiğimiz reklamları okuma deneyiminizi rahatsız etmeyecek şekilde azaltacağımıza söz veriyoruz.