Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Ekonomi İş-Yaşam Koç Holding Genel Kurulu ilk kez Ömer Koç başkanlığında toplandı - İş-Yaşam Haberleri

    Meltem ERSOY / GAZETE HABERTÜRK

    Koç Holding 52’inci Olağan Genel Kurulu ilk kez Yönetim Kurulu Başkanı Ömer M. Koç’un başkanlığında toplandı. 21 Ocak’ta Mustafa Koç’un hayatını kaybetmesinin ardından ilk kez toplanan genel kurul, aile üyelerini de biraraya getirdi. Yönetim kurulunda dikkat çekici bir değişikliğe sahne olan genel kurulda, Koç Holding’in yönetim kurulunda kadın üyelerin ağırlığı gözle görülür biçimde arttı. Yönetim kurulu üye sayısı bağımsızlar da dahil 15’ten 18’e çıkarken, yeni yönetim kurulu üyeleri arasında merhum Mustafa Koç’un eşi Caroline Koç ve İpek Kıraç’ın yanı sıra Anne Lauvergeon da yer aldı. Eski yönetim kurulunda da olan Semahat Arsel’in de sayılmasıyla Koç Holding’in yönetim kurulundaki kadın oranı neredeyse 4’te 1’e yükseldi. Bu durum Koç Holding’in merhum Mustafa Koç’un başkanlığı döneminde attığı cinsiyet eşitliğine yönelik adımların da bir yansıması olarak değerlendirildi. Hatırlanacağı üzere Mustafa Koç, He For She, Hepimiz Biriz Eşitiz gibi toplumsal cinsiyet eşitliğini sağlama amacı taşıyan pek çok ulusal ve uluslararası projeyi yürüten isim olmuştu.

    BRÜT 462 BİN TL

    Bu arada, genel kurulda her bir yönetim kurulu üyesine verilecek ücretin brüt 462 bin TL olmasına karar verildi. Bu da aylık net gelir olarak yaklaşık 25 bin TL’ye denk geliyor. Genel kurulun ardından gazetecilerin şakayla karışık ücrete dikkat çekmesine karşılık Koç Holding Başkanvekili Ali Koç da espriyle “Evet benim de dikkatimi çekti, çok veriyormuşuz” diye yanıt verdi.

    Mustafa Koç vefatından önce yazdı:

    ‘Hayalimiz uluslararası arenada büyük başarı’

    Genel Kurul Toplantısı’nda Koç Holding’in merhum Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa V. Koç’un vefatından önce kaleme aldığı 2015 yılı değerlendirmesi de aktarıldı. Mustafa Koç son değerlendirmesinde şu ifadelere yer vermişti: “Sürdürülebilir büyüme sağlayabilmek ve her türlü dalgalanmayı başarılı bir şekilde yönetebilmek için yönetim kalitemize ve risk yönetim sistemlerimize özel önem vermeye devam ettik. Yeni atılımlara her an hazırlıklı olmak için finansal yapımızı güçlü tuttuk. Bundan sonraki hayalimiz ise uluslararası arenada çok daha önemli ve büyük başarılar gerçekleştirmek; yurt içindeki uzun vadeli liderliğimizi yurt dışına taşımak ve portföyümüzü küresel arenada faaliyet gösteren şirketler ve organizasyonlar ile desteklemek. Bu hayalimizi de gerçekleştireceğimize ben şahsen yürekten inanıyorum.”

    ‘BENZERSİZ DAYANIŞMA GÖRDÜK’

    Rahmi Koç, yaptığı konuşmada “Kısa süre önce oğlum Mustafa V. Koç‘un zamansız kaybı ailece bizleri ve sizleri çok üzdü. O’nun ardından; yurt çapında aldığımız başsağlığı dilekleri en büyük tesellimiz oldu. Bu benzersiz dayanışmadan dolayı ailem ve şahsım adına herkese candan teşekkürlerimi iletiyorum” dedi.

    ÇAKIROĞLU: ‘LİDERLİĞİMİZİ PERÇİNLEDİK’

    Koç Holding CEO’su Levent Çakıroğlu da “Bu yıl da, Ar-Ge ve inovasyon alanındaki liderliğimizi perçinledik. Tüketicilerimiz için değer yaratmaya ve pazar liderliklerimizi perçinlemeye devam edeceğiz” dedi.

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ