Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Ekonomi İş-Yaşam Atatürk Havalimanı kapasitesi 80 milyona çıktı - İş-Yaşam Haberleri

    TAV, DHMİ ile imzaladığı sözleşme kapsamında İstanbul Atatürk Havalimanı dış hatlar terminalini genişletmek için gerçekleştirdiği projenin ilk etabını tamamlayarak yeni köprüleri hizmete açtı.

    İstanbul Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Terminali'ni genişletme çalışmalarının ilk etabı bugün tamamladı. Dış Hatlar Terminali'nde dar gövdeli 6 uçağa hizmet verebilen 3 yeni köprü hizmete alındı. Çalışmalarla köprü sayısı 26'dan 32'ye çıkarken, açık uzak park pozisyonu için gate sayısı 16'dan 22'ye yükseldi. Proje tamamlandığında Dış Hatlar Terminali'ne eklenen köprü sayısı sekize çıkacak, terminalin hava tarafı 27 bin, kara tarafı 11 bin metrekare büyüyecek. Açık otoparka ilave 500 araç park imkanı sağlanacak.

    AVRUPA'NIN ÜÇÜNCÜ HAVALİMANI OLDU

    TAV İstanbul Genel Müdürü Kemal Ünlü, Türkiye'nin giriş kapısı ve dünyanın en önemli aktarma merkezlerinden biri olan İstanbul Atatürk Havalimanı geçtiğimiz yıl 61,3 milyona yolcuya hizmet verdiğini söyledi.

    Yolcu sayısı açısından Avrupa'da üçüncü ve dünyada 11. sıraya yükseldiğini aktaran Ünlü, "TAV olarak, yolcularımıza kusursuz bir seyahat deneyimi sunmak üzere paydaşlarımızla işbirliği halinde yatırımlarımızı sürdürüyoruz. DHMİ yaptığı çalışmalarla apron tarafında uçak park yeri kapasitesini yüzde 42 artırdı. Türk Hava Yolları yeni kargo binası yatırımı gerçekleştirdi. Paydaşlarımız yatırımlarına devam ederken TAV olarak bizim de durmamız düşünülemez. Terminal kapasitesini artırmak üzere 92 milyon euro yatırım gerçekleştirmiş olacağız. Devletten herhangi bir kaynak almadan gerçekleştirdiğimiz bu yatırımı ülkemize karşı sorumluluğumuz ve taahhüdümüz olarak görüyoruz. Yolcu memnuniyetini herşeyin üstünden tutan bir şirket olarak, İstanbul Atatürk Havalimanı'nı işlettiğimiz son güne kadar yatırımlarımıza devam edeceğiz." dedi.

    GENİŞLEME ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR

    TAV tarafından yapılan açıklamada şu bilgilere yer verildi: "DHMİ ve TAV Havalimanları arasında 2014 ve 2015 te yapılan 2 kademeli anlaşmayla Dış Hatlar Terminali'ne 8 yeni köprü, giden yolcular için 13 bus gate ve gelen yolcular için de iki ayrı giriş kapısı ekleniyor. Çalışmalar tamamlandığında check-in kontuarı sayısı 34 artarak 268'e ulaşacak. Otomatik bagaj ayırma sisteminin kapasitesi de saatte 5 bin artırılarak saatte 25 bin bagaja yükselecek. Bagaj sisteminde toplam şut sayısı da 78 artarak 226'ya ulaşacak. Ayrıca transfer yolcular için saatlik bin 800 bagaj kapasiteli erken bagaj sistemi oluşturuldu. Bunların mevcut bagaj işlem sistemiyle entegre edilmesi ve tuvalet sayılarının artırılması da yürütülen çalışmalar dahilinde bulunuyor. Terminal genişletme çalışmalarının Temmuz 2016'da tamamlanması planlanıyor. TAV'ın İstanbul Atatürk Havalimanı'nı 2021'e kadar işletme hakkı bulunuyor. Proje tamamlandığında havalimanı yılda 80 milyon yolcuya hizmet verebilecek. Atatürk Havalimanı 2015 yılında 61,3 milyon yolcuya hizmet vererek, bir önceki yıla göre yüzde 8 büyüme gösterdi."

    CİHAN

    Şurada Paylaş!

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ