Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
AA

Bakan Müezzinoğlu, "Büyükanne Projesi" kapsamında maaş alacak büyükannelerin belirlenip belirlenmediği ve maaş oranına yönelik soruya karşılık, bu projenin "milli bir proje" olduğunu vurguladı. 

Doğum yapmış anneyi korumak, aileyi güçlendirmek, büyükanne-torun ilişkisinde ailenin sosyolojik gücüne destek vermek, kadın istihdamda kalıcılığına destek vermek gibi amaçlarla projenin hayata geçirildiğini anlatan Müezzinoğlu, "Çok önemli ve stratejik bir projeyi pilot uygulama olarak başlattık. Asgari ücretin üçte biri gibi bir rakamı büyükanneye uygun gördük. Bu bir emek hakkı değildir. Bu bir ödül, ikramiye, destektir." diye konuştu. 

Büyükannelerin neredeyse yüzde 90'ının sağlanacak destekle torunlarına hediye almayı, bankada hesap açarak bu parayı torunu için biriktirmeyi planladığını bildiren Müezzinoğlu, "Hiçbir büyükannemizin derdi oradan para kazanmak değil. Derdi, torununa, evlatlarının evladına destek olmak." ifadelerini kullandı. 

Bakan Müezzinoğlu, yarı zamanlı çalışma hakkının da tanındığını anımsatarak, sistemde annelerin sabah gidip öğlen işten dönmesinde servis sıkıntısı yaşandığını, bir gün işe gidip ertesi gün izin yapması durumunda da özellikle özel sektörde kadının istihdam gücünü zayıflatacağını aktardı. 

Annenin geriye dönük en az bir yıl sigortalı olma sürecinin olması gerektiğini belirten Müezzinoğlu, "Burada alttan yukarıya doğru, en düşük gelirli aileden yukarıya doğru tercihler yaptık. Bunun dışında belirli puanlamalar verdik. Sendikalıysa veya birinci, ikinci, üçüncü doğumsa, normal, sezaryen doğumsa bunlara ilave puanlar vererek... Her kesimden temsilin olabileceği, yani analiz yapabilelim ama burada birinci çocuğu olanların, ikinci çocuğu olanların oranı, üçüncü çocuğu olanların oranının birbirine yakın olmasına dikkat ettik." değerlendirmesinde bulundu.

Bakan Müezzinoğlu, büyükanneler için aylık 425 lira verildiğini açıkladı.

Büyükanne maaşına hak kazanıp kazanmadığınızı öğrenmek istiyorsanız tıklayınız!

MAAŞTAN KİMLER YARARLANIYOR?

Maaştan yararlanmak için annenin iki asgari ücretten daha az gelirinin olması ve ailenin toplam gelirin 3 asgari ücretten az olması kriteri aranıyor. Uygulamadan düşük düzeyde gelir sahibi ailelerin yararlanması hedefleniyor. 6 aylıkla 1 yaş arasındaki bebekler için geçerli olacak ve 1 yıllık pilot uygulama yapılacak.