Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Geçtiğimiz haftalarda telefonun şifresinin kırılması için Apple'dan yeni bir yazılım üretmesini isteyen fakat bu isteği Apple tarafından reddedilen FBI, bu konuda kendisine başka bir ortak buldu.

İsrail medyasına yansıyan haberlere göre, FBI, telefonun şifresinin kırılması için İsrail merkezli mobil çözümler üreten teknoloji şirketi Cellebrite'den yardım alacak. Haberde Cellebrite'in bu işin üstesinden gelmeyi başarması durumunda FBI'ın artık Apple'a ihtiyaç duymayacağı iddia edildi.

Hukuki, askeri ve istihbarat birimlerince kullanılan ve mobil cihazlar aracılığıyla data aktarımını sağlayan özel sistemler geliştiren Cellebrite, iPhone'un şifresini kırma konusunda FBI'a yardım edeceği iddialarına ilişkin bir yalanlama ya da açıklama yapmış değil.

Öte yandan Apple ile FBI arasında geçtiğimiz salı günü görülmesi gereken şifre davası ileri bir tarihe ertelenmişti. Erteleme sonrası medyaya yansıyan bu haber, FBI'ın iPhone'un şifresii kırabilmek için başka bir şirket ile çalışacağı iddialarını güçlendiriyor.

İsrailli şirketin Apple'ın şifresini kırmayı başarması durumunda tüm dünya üzerindeki Apple kullanıcılarının kişisel bilgileri için bir tehdit oluşturabileceği teknolloji dünyasınca sık sık gündeme getiriliyor. 

APPLE ŞİFRE KIRMA TALEBİNİ REDDETMİŞTİ

Olayın gündeme geldiği ilk günlerde FBI'a istediği bilgileri teslim ettiğini açıklayan Apple, şifre kırma talebinin özgürlük ve bağımsızlık haklarının bir ihlali olarak değerlendirmişti. Konu adli makamlara taşınmış ve ABD'nin Los Angeles şehrinde bir yargıç, Apple'ın FBI soruşturmasına teknik yardım sağlaması konusunda karar vermişti.

Son olarak Apple'ın geçtiğimiz akşam gerçekleştirilen lansmanında konuya değinen CEO Tim Cook, 1 milyardan fazla Apple cihazı kullanıcısının bilgilerinin gizliliğinin şirketleri için çok önemli olduğunu ve bu bilgilerin güvende olduğunu söylemişti. Cook o açıklamasında, "Hükümetimizle ters düşeceğimiz bir pozisyonda olmayı biz de beklemiyorduk. Ama sizin verinizi ve gizliliğinizi korumaya yardımcı olma sorumluluğumuz olduğuna inancımız tam ve biz bu sorumluluktan kaçınmayacağız.”