Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

7680 X 4320 çözünürlüğe sahip, kısa adıyla 8K olarak ekrann teknolojileri bir süredir konuşuluyordu fakat özellikle tv yayınları için henüz 4K dahi yaygınlaşmamışken pek olası görünmüyordu. Ancak tasarım ve oyun odaklı ilerleyen bilgisayarlarda kullanımı daha olası görünüyordu.

Nitekim Dell, 31.5 inç boyuta sahip, 178 derece görüşe sahip IPS özellikli ilk 8K monitörün satışına başladı. 6 ms tepki süresine monitör ergonomisi sayesinde hem yatay hem de dik kullanılabiliyor.

 

Internet sitesinden ön siparişi alınmaya başlanan monitörün piksel yoğunluğu 279 PPI. 5K bir iMac ise 217 PPI değerine sahipti. 

Kontrast oranı 1300:1 olan monitör 400 nit parlaklığa sahip ve tam Adobe RGB ve sRGB renk desteği içeriyor. Tek seferde 33 milyon piksel fazla görünteleme anlamına gelen 8K teknolojisiyle öncülleri 2K (Full HD) ve 4K arasındaki fark yanyana bakıldığında daha net anlaşılıyor. 

Öte yandan, tek bir ekran portu 60Hz hızda bu çözünürlüğü iletemeyeceği için monitörde iki adet 1.3 kabloyla bağlantı yapılacağı anlamına geliyor. Monitör iki görüntü akışını birleştirip yekpare olarak sunuyor. 

Fiyatı ise cüzdanları bir hayli boşaltacak. 4999$ etikete sahip ürünün Nisal 14'ten itibaren teslimatına başlanacak. Yine de 4K video ve içerikler henüz yeni yeni yayılmaya başlamışken 8K teknolojisinin yaygınlaşması oldukça zaman alacağa benziyor.