Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Saat 00:54'te fırlatılacağı duyurulan uydunun fırlatılması 11 dakika gecikmeli olarak gerçekleşti. Gecikme ile ilgili herhangi bir açıklama yapılmadı. Fransız Guyanası'ndan uzaya fırlatılılan uydu kritik 31 dakikayı atlattı.

TÜRKSAT 3A uydusunun fırlatılması ilk 2 denemede başarılı olamamıştı. İlk denemede fırlatma sonrası kritik 31 dakika atlatılamamış ve uydu roketten ayrılmadan patlamıştı. 31 Mayıs'ta yapılan 2. denemede ise fırlatıcıların yazılımında sorun çıkmış ve fırlatma gerçekleştirilmemişti.

Roketin ateşlenme işlemi bilgisayar ile yapıldı. Roket 25 Boeing uçağın itme gücüne eşit olan 1300 ton itme gücü ile yerden havalandı.

TÜRKSAT 3A'NIN FIRLATILIŞINI İZLEMEK İÇİN TIKLAYIN

Fırlatmadan 27 dakika sonra İngiliz Askeri uydusu SKYNET 5A, 31 dakika sonra ise TÜRKSAT 3A roketten ayrıldı. TÜRKSAT 3A uydusu 10 gün sürecek bir yolculuğun ardından “42 derece Doğu” yörüngesine yerleşecek ve uydunun kontrolü Gölbaşı Uydu Yer İstasyonu’na devredilecek. Buradan gönderilecek komutlarla uydu 15 gün daha performans testlerine tabi tutulacak. 

UYDUNUN ÖZELLİKLERİ

TÜRKSAT 3A, TÜRKSAT 1C’nin bütün trafiğini ve yükünü alacak. Farklı bir yörüngede, farklı bir şekilde işletilecek olan 1C uydusu televizyonların ilave data aktarımı taleplerinin yerine getirilmesinde kullanılacak.

Haziran ayında hizmete girmesi planlanan TÜRKSAT 3A’nın uydu manevra ömrü 20 yıl. 2,8x2,3x1,8 metre boyutlarında olan uydunun kanat açıklığı ise 30 metre. TÜRKSAT 3A uydusunda diğer uydularda olmayan “yıldız izleme” özelliğinin bulunuyor. Diğer uydular güneşe ve dünyaya bakarak yerini hesaplarken, TÜRKSAT 3A uydusu ise yıldızları izleyerek yerini hesaplıyor.

Üretimi için ilk resmi girişim 2005 yılı Nisan ayında başlatılan TÜRKSAT 3A, 200 milyon dolara mal oldu. Yeni uydunun tasarım, entegrasyon ve test aşamalarına paralel şekilde yürütülen teknoloji transferi ve eğitim projesinde 22 Türk mühendis de görev aldı. Böylece, bundan sonra TÜRKSAT için üretilecek uyduların Türk mühendislerce tasarlanabilmesi yolunda, ilk ve en önemli adım atılmış oldu.

TÜRKSAT 3A, Avrupa, Türkiye’nin tamamı ve Asya’yı kapsama altına alacak. Uydu, Türkiye ile birlikte Avrupa, Orta Doğu, Kuzey Afrika, Orta Asya ve Çin’e kadar uzanan geniş bir kapsama alanında, televizyon yayıncılığı ile birlikte internet, ses ve data aktarımları için kullanılacak.

Doğu ve Batı kapsama alanları arasında doğrudan anahtarlanabilme özelliğine sahip olan TÜRKSAT 3A, bu özelliği ile kapsama alanı içerisinde dünyanın herhangi bir bölgesinden verilen bir yayının, dünyanın başka bir bölgesine aktarımını gerçekleştirebilecek.

TÜRKSAT 3A üzerinden VSAT uygulamalarında kurumsal müşteriler 50-60 santimetre gibi küçük çaplı antenlerle yayın alabilecek ve 1 watlık HPA’larla uplink yapabilecek. Bu özelliği ile TÜRKSAT 3A, VSAT kurulumlarında önemli oranda maliyet azalmasına imkan tanıyacak.

TÜRKSAT 3A, 1296 megahertzlik pazarlanabilir kapasiteye sahip olacak. Bu kapasite, TÜRKSAT 1C uydusunun yaklaşık iki katı büyüklükte. TÜRKSAT 3A’nın, bu kapasitesi ile ortalama 200 yeni televizyon kanalı yayın yapabilecek.

TÜRKSAT 3A’nın 42 derece Doğu lokasyonunda devreye girmesiyle mevcut televizyon, radyo ve VSAT aktarımları çok yüksek hız ve kalitede gerçekleştirilebilecek. Yüksek çözünürlüklü (HD) yayınların iletilmesi ile ilgili çok iyi bir altyapıya kavuşulmuş olacak. Çanak antenlerin çapının küçülmesine rağmen daha iyi bir yayın kalitesi standart dijital yayınlarda da elde edilebilecek.

1990’DAN 2008’E UYDULAR

Türkiye uzaya uydu gönderebilmek üzere ilk kez 1990 yılında ihaleye çıktı. TÜRKSAT adı verilen uydu serisinden ilk ikisinin yapımı, ana ve yedek kontrol istasyonları, personelin eğitimi ve dokümantasyon sağlanmasını içeren 315 milyon dolarlık ihale ile ilk Türk uydusu TÜRKSAT 1A imal edildi. Ancak 1994 yılı Ocak ayındaki fırlatılış sırasında uydunun fırlatıcı roketinde meydana gelen arıza sonucu TÜRKSAT 1A Fransız Guyanası’ndaki Kourou üssünden fırlatılışından kısa süre sonra infilak etti ve parçalanarak düştü.

TÜRKSAT 1A’nın başarısız olması üzerine, Türkiye, ikinci uydu TÜRKSAT 1B’nin üretim sürecinin hızlandırılarak, imalatının birkaç ay içerisinde bitirilmesini sağladı. TÜRKSAT 1B, 11 Ağustos 1994 tarihinde Fransız Guyanası’ndan başarıyla fırlatıldı ve yörüngesine yerleştirildi.

Bu arada, fırlatılışı başarısızlıkla sonuçlanan TÜRKSAT 1A’nın sigorta kapsamında olması nedeniyle bunun yerine üretici firma Alcatel Space hemen yeni bir uydunun üretimine başladı. TÜRKSAT 1C adını alan bu uydu, Türkiye’nin isteği üzerine kapsama alanı daha da genişletilerek üretildi ve 10 Temmuz 1996 tarihinde başarıyla uzaya fırlatıldı. TÜRKSAT 2A uydusu ise 2001 yılında uzaya fırlatıldı.

Projede Türksat'tan 22 Türk mühendisin de görev aldığına işaret eden Bakan Yıldırım, şöyle konuştu:

''Türksat 3A, başlangıçtan fırlatılıncaya kadar çok titiz bir çalışmanın ürünüdür. Mühendislerimiz Fransa'da imalat sırasında, proje çalışmalarında bulunmuş ve ileride yapılacak çalışmalara temel teşkil etmiştir.

Uydunun fırlatılması iki kez ertelendi ve bugün planlanan süre içerisinde fırlatma işlemi gerçekleşti. 30 Mayıs 2008 tarihinde, biz de bu tarihi olaya Fransız Guyanası'nda tanıklık etmek üzere bir heyetle, basından, uzmanlardan, Türksat'ın müşterilerinden bir heyetle katılmıştık ama bir aksaklık üzerine erteleme olmuştu. Bugün bu mutluluğu orada sizinle yaşayamamakla birlikte canlı yayında gerçek zamanlı olarak biz ve bütün Türkiye'nin bunu izleme şansı oldu.''

Türkiye'nin küreselleşen dünyada kıtaları birbirine bağlayan yollar üzerinde bulunduğunu belirten Yıldırım, uyduların da gökyüzünden küresselleşmeyi sağladığını söyledi.

Bakan Yıldırım, Türksat 3A'nın sadece Türkiye'ye değil, Çin'den İngiltere'ye kadar bir çok ülkeye hizmet vereceğini ve insanlığın ihtiyaç duyduğu görüntü, ses ve bilgi iletişimine katkı sağlayacağını kaydetti.

Yıldırım, ''Uydunun, ülkemiz için hayırlı olmasını diliyorum'' diye konuştu.

Ajanslar