Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Gaziantep'te polis operasyonu sırasında kendisini patlatan canlı bomba Yunus Durmaz'ın, kendini patlattığı nokta harabeye dönerken, patlamanın ve çatışmanın yaşandığı evin içerisinde ise savaş alanına döndü.

Gaziantep'te polis, Gaziantep'in Şehitkamil ilçesine bağlı Çağlayan Mahallesi Berber Mustafa sokakta DAEŞ militanlarının bulunduğu hücre evine operasyon düzenlemiş, operasyonda polisi fark eden canlı bomba kendisini patlatmıştı.

İddiaya göre müstakil bir eve yönelik gerçekleşen operasyon esnasında, polisi fark eden canlı bomba evin çevresindeki polislere ateş açtı. Polisin karşılık vermesi üzerine evin girişindeki demir kapıyı tuzaklayan terörist, evdeki patlayıcı madde düzeneğini üzerine yerleştirerek, hızla terasa çıktığı iddia edildi.Burada polisin evden uzaklaşmasını isteyen terörist, tekrar polise ateş açtı. Polisin ateşe karşılık vermesi ile bir kısa süre polisle çatıştığı belirtilen canlı bomba, kaçamayacağını anlayınca üzerindeki bombayı patlattığı ileri sürüldü.

Evin demir kapısına patlayıcı düzeneği yerleştirdiğini fark eden polis ekipleri ise, kontrollü patlatma ile tuzağı imha ederken, içeriye girdi. Ekipler, evde canlı bombanın kardeşi, karısı ve çocuğu olduğu ileri sürülen 3 kişiyi sağ olarak ele geçirdi.Olay yerinde gece geniş güvenlik tedbirleri alan polis ekipleri, olay yerinde saatlerce süren inceleme yaptı. Gündüz de bölgede incelemesini sürdüren polis, incelemenin tamamlanmasının ardından bölgeden ayrıldı. Polisin incelemesinin bitmesinin ardından ise meraklı onlarca vatandaş, patlamanın olduğu eve girerek evi gezdi.Evin girişindeki iki parça halinde bulunan demir kapının, patlama esnasında koptuğu görülürken, evin girişindeki cam ve pencerelerde ise mermi ve şarapnel parçalarına rastlanıldı. Evin girişindeki pencere önlerine barikat kurulduğu görülürken, evde tabak içerisinde bulgur pilavı ile ayran dikkat çekti. Tabakta hazır bulunan pilav ve ayranın nedeniyle canlı bomba ve ailesinin operasyon öncesinde akşam yemeğine hazırlandığı ileri sürüldü.TERASIN HER YERİNDE KAN İZİ
Evin girişi ve içerisi harabeye dönerken, patlamanın gerçekleştiği terasta ise savaş alanını andıran görüntüler ortaya çıktı. Terastaki duvarlar ile merdivenlerin büyük hasar görürken, patlamanın şiddetiyle terasta bulunan eşye ve malzemeler de etrafa saçıldı. Teröristin cesedinin parçaları da etrafa saçılırken, terasın her bölgesinde teröristin kan izlerini görmek mümkün oldu. Akşam gerçekleşen patlama ve çatışmalar nedeniyle büyük şok yaşayan çevre sakinleri ise görüntülerle adeta ikinci bir şok yaşadı. Vatandaşlar, büyük bir tedirginlikle, yaşananların tüm çıplaklığıyla ortaya çıktığı alanı gezdi.

YAKLAŞIK 3 HAFTA ÖNCE TAŞINDI
Olayın şokunu üzerinden atamayan çevre sakinleri, olay esnasında yaşananları anlattı. Mahalleli, "Mahallede çatışma sesleri duyduk. Ardından büyük bir patlama oldu. Ne olduğunu anlayamadık. Çok büyük panik yaşadık. çatışmalar patlamadan sonra da sürdü" diye konuştu.

Ailenin yaklaşık 3 hafta önce mahallelerine taşındığını söyleyen vatandaşlar, canlı bombayı hiç görmediklerini belirtti. Evdeki çocuğu ve kadını bir kaç kez gördüklerini anlatan mahalleli, "Kiracı olduklarını biliyoruz. Canlı bombayı hiç görmedik. Hiç tanımıyorduk. Bir kaç kez kadını gördük. Taşınalı 2-3 hafta olmuştu. Evden çıkmıyorlardı. Çıktıklarında ise ne zaman girip çıktıklarını anlamıyorduk. Perdeleri sürekli kapalı oluyordu. Evin ışıkları bile genelde sönük oluyordu. Evin ışıklarını açtıklarında ise hep kısa süreli açılıyor, hemen kapanıyordu. Ne bu oturanları, nede eve kimlerin gelip, çıktığını hiç bir şey görmedik. Ruh gibiydiler" diye konuştu.

İHA