Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Neşet DİŞKAYA/İZMİR

İzmir’in tatil cenneti Urla’da, polisin bir ATM’ye yerleştirilen kart kopyalama cihazını belirlemesiyle başlatılan soruşturmadan, milyonlarca lirayla oynayan uluslararası bir soygun şebekesi çıktı.

ATM fareleri, daha önce yerleştirdikleri cihazı sökerken suçüstü yakalandı, sonrası ise çorap söküğü gibi geldi...

6 KİRALIK VİLLA

Gözaltına alınan iki şüphelinin Çinli olduğu anlaşılınca ekipler şaşkınlık yaşadı. Şüpheliler konuşmayınca polis, kullandıkları aracın kiralandığı firmaya gitti.

Firma sahibi, bu kişilerin her gün 4 araç kiraladığını söyledi. Kiralama formundan adres tespiti yapılınca çetenin devasa boyutları da ortaya çıktı.

Mart ve nisan aylarında, ayrı ayrı Türkiye’ye giren 10’u kadın toplam 81 kişilik şebekenin aylığı 10 bin liradan 6 villa kiraladığı, 6 aylık kiranın da peşin ödendiği belirlendi.

81 ŞÜPHELİ GÖZALTINDA

Villalara yapılan operasyonla toplam 81 kişi gözaltına alındı. Çin vatandaşı 81 kişiden 61’inin aynı zamanda Tayvan vatandaşı da olduğu anlaşıldı.

Villalardan kart okuma-kopyalama aparatları, yüzlerce cep telefonu, laptop ve modem çıktı. Bugüne kadar yaklaşık 3 bin kişinin kart bilgilerini kopyaladığı tahmin edilen şebekenin, kiraladıkları villalarda çağrı merkezi kurduğu anlaşıldı.

Zanlıların, bu çağrı merkezlerinden özellikle Çin ve Tayvan’da bulunan kişileri arayıp dolandırdığı ortaya çıktı. Gözaltına alınan 10 kadının ise yine Tayvan’da yaşayan erkekleri birlikte olma yalanıyla dolandırdığı belirlendi.