Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Gündem Eğitim Kahramanmaraş'ta emekli öğretmen Metin Aydın kendini engellilere adadı
    1

    Kahramanmaraş'ta, 50 yıl öğretmenlik yapan, kendisi gibi 4 çocuğu da öğretmen olan 70 yaşındaki Metin Aydın, bir rehabilitasyon merkezinde engellilerin yaşama bağlanması, sosyalleşmesi ve eğitim hayatında yer alabilmesi için çalışıyor.

    2

    Andırın ilçesinde yaşayan Aydın, 1966'da yılında Yozgat'ın Akdağmadeni ilçesinde başladığı mesleğini 30 yıl yaptıktan sonra emekli oldu. İlerleyen yaşına aldırmadan sürekli kendini geliştirerek, kurslarda sertifikalar alan Aydın, kendini engellilere adadı.

    3

    Yetiştirdiği öğrencileriyle karşılaştığında "hocam" diyerek elini öpmelerinin kendisini çok mutlu ettiğini dile getiren Aydın, "Meslek hayatımda öğrencilerime faydalı olduğuma inanıyorum. Hala da öğretmenliğe doymadım. Hem öğrenmek hem de öğretmek benim aşkım. Çünkü Hz. Ali'nin 'Bana bir harf öğretenin kölesi olurum' sözünü kendime hedef edindim. Onun için ilim öğrenmeyi de öğretmeyi de çok seviyorum." diye konuştu.

    4

    Emekli olduktan sonra bir süre vekil öğretmenlik yaptığını, şimdi de mesleğini zihinsel engellileri eğiterek sürdürdüğünü belirten Aydın, "Elim kolum tuttuğu, sağlığım izin verdiği müddetçe ölene kadar öğrencilere öğretmenlik yapmak hizmetinden hiç geri kalmam." dedi.

    5

    Sağlıklı öğrencilere bir şey öğrettiği zaman mutlu olduğunu, engelli öğrencilere bir şey öğrettiğinde ise yaşadığı mutluluğu tarif edemeyeceğini dile getiren Aydın, "Engellilere yaşama aşkını vermenin mutluluğunu yaşıyoruz. Bu daha başka bir zevk. Onun için engellilere hizmet etmek hem çok sevap hem de çok faydalı. Bundan sonraki yaşamımı da engellilere adadım. Engeli olmayan kişilere yardımcı olmaktan da mutluluk duyarım." ifadelerini kullandı.

    6

    Aydın'dan rehabilitasyon eğitim alan hafif zihinsel engelli Zafer Tor, hayatından mutluluk duyduğunu, öğretmenini çok sevdiğini ifade ederek, "Öğretmenim bana ders veriyor. Benimle ilgileniyor. Ailemizle de ilgileniyor. Bana ve aileme çok faydalı oluyor." diye konuştu.

    Şurada Paylaş!

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ