Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Gündem Eğitim KYK yurt sonuçları ne zaman açıklanacak? 2017

    Milyonlarca öğrenci, üniversiteli olmak için gün sayarken Kredi ve Yurtlar Kurumu da yeni eğitim-öğretim yılı için yurt başvurularını 14 Ağustos'ta almaya başladı. Kazandığı üniversiteye yakın konumda bulunan KYK yurduna başvuru yapan adaylar, yurt başvuru sonuçlarının açıklanacağı tarihi araştırıyor. Peki, KYK yurt sonuçları ne zaman açıklanacak?

    KYK NE ZAMAN AÇIKLANACAK? KYK YURT BAŞVURU SONUÇLARI

    Üniversiteyi kazanan öğrenciler, kazandığı üniversiteye yakın bir yerde barınmak için Gençlik ve Spor Bakanlığı'na bağlı Yüksek Öğretim Kredi ve Yurtlar Kurumu'na başvuru yapıyor. Başvurularını yapan ve yapmaya devam eden öğrenciler, KYK yurt başvuru sonuçlarının açıklanacağı tarihi araştırıyor. Fakat KYK, yurt başvuru sonuçlarının açıklanacağı tarihi henüz duyurmadı. Yurt başvuruları 20 Ağustos'ta sona erecek. Buna göre yurt sonuçlarının sona eren başvuru tarihinin ardından bir hafta içerisinde açıklanması bekleniyor.

    REKLAM

    KYK YURT BAŞVURULARI NASIL YAPILIR?

    2017-2018 öğretim yılında ÖSYM ile ilk defa herhangi bir yükseköğretim programına kayıt yaptıran hazırlık ve 1. sınıf öğrencileri, 30 Haziran 2017 tarihinden önce herhangi bir yükseköğretim kurumunda eğitimine devam eden ön lisans/lisans ara sınıf öğrencileri ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinde eğitim görmekte olan öğrenciler yurt başvurularını 14-20 Ağustos tarihleri arasında yapabilecek.

    KYK, başvuru süresince 7/24 öğrencilerin hizmetinde olacak. Başvuru sırasında yaşanabilecek soru ve sorunlara, haftanın yedi günü 24 saat KYK’nın Kurumsal İletişim Merkezi 444 1961 ya da resmi Twitter destek hesabı KYK_DESTEK üzerinden anında çözüm üretilecek.

    YURT BAŞVURULARI E-DEVLET ÜZERİNDEN ALINACAK

    Başvurular e-devlet üzerinden alınacağı için e-devlet şifresi olmayan öğrencilerin kimliği ile birlikte PTT şubelerine giderek mutlaka e-devlet şifresi almaları veya diğer e-devlet giriş yöntemlerinden birine (internet bankacılığı, e-imza, mobil imza, T.C. kimlik kartı) sahip olmaları gerekiyor.

    REKLAM

    Yurt başvurusunda bulunan öğrencilerin beyanlarının doğruluğu, Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından 11 farklı kamu kurum ve kuruluşlar nezdinde araştırılacak. Başvuru sonuçları http://yurtkur.gsb.gov.tr/ kurumsal internet adresinden duyurulacak.

    Başvuru sırasında özel ve öncelikli durumu olduğunu beyan eden öğrencilerin, yurt barınma hakkı kazandıktan sonra ilgili belgeyi yurt müdürlüklerine teslim etmeleri gerekiyor. İlgili belgenin ibraz edilmemesi durumunda öğrencinin yurt hakkı geçersiz sayılacak.

    ÖĞRENİM BİLGİLERİ MUTLAKA E-DEVLET ÜZERİNDEN KONTROL EDİLMELİ

    Yurt başvuruları e-devlet’te yer alan öğrenim bilgilerine göre alınacağı için öğrencilerin e-devlet’teki bilgilerinin doğru ve eksiksiz olması önem taşıyor. Öğrencilerin başvuru sırasında herhangi bir sorun yaşamaması için öncelikle e-devlet’e girerek okul/bölüm bilgilerini kontrol etmeleri, bilgilerinde hata olan öğrencilerin üniversitenin öğrenci işleriyle görüşmeleri gerekiyor. Bilgilerinde hata olmayan öğrenciler ise başvurularını doğrudan gerçekleştirebilecek. Hatalı ya da eksik öğrenim bilgisiyle yurt başvurusu yapan öğrencilerin başvuruları geçersiz sayılacak.

    REKLAM

    ARA SINIF ÖĞRENCİLERİ DE YURT BAŞVURUSU YAPABİLİYOR

    KYK bünyesindeki yurtlarda kalmak için ön lisans ve lisans ara sınıf öğrencileri ile yurt içi, yurt dışı değişim programı öğrencileri (ERASMUS, FARABİ) de başvurabilecek. 30 Haziran 2017 tarihinden önce herhangi bir yükseköğrenim programına kayıt yaptıran öğrenciler de (ön lisans, lisans) ara sınıf olarak 14-20 Ağustos tarihleri arasında yurt başvuru işlemlerini yapabilecek.

    BAŞVURUSU İLERİ BİR TARİHTE ALINACAK OLANLAR

    2017-2018 öğretim dönemi için 30 Haziran 2017 tarihinden sonra bir yükseköğrenim programına kayıt yaptıran/yaptıracak yatay/dikey geçiş öğrencileri, ek kontenjanla yerleşecek öğrenciler, özel yetenek sınavı ile yerleşecek öğrenciler ile yüksek lisans ve doktora programlarına kayıtlı olan veya kayıt yaptıracak tüm öğrencilerin yurt başvuruları ileri bir tarihte başlayacak. Başvuruya ilişkin tüm bilgilere http://yurtkur.gsb.gov.tr/ adresinden ulaşılabilecek.

    Şurada Paylaş!

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ