KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

LG

1947 yılında kurulan ve günümüzde LG Chemistry olarak bilinen Lak Hui Kimyasal Sanayi Şirketi, o tarihten bu yana Kore'nin kurumsal tarihinde önemli bir rol oynamıştır. Goldstar şirketi 11 yıl sonra, Kore savaşı sonrasında yurdunu yeniden inşa etmeye koyulan Kore halkına yerli tüketici elektroniği ve beyaz eşya tedarik etmek üzere kurulmuştur.

1960’lı yıllar birçok ilki barındıran bir inovasyon dönemi oldu. Bu on yıllık dönemde LG "Made in Korea" etiketini taşıyan ilk radyo, buzdolabı, televizyon, klima ve çamaşır makinesini üretti.

1970'li ve 1980'li yıllar, hızlı bir büyüme ile birlikte LG’nin globalleşmesinin başlatıldığı dönem oldu. Lucky ve Goldstar, Kore’nin yeniden inşasının lokomotifi oldular.

1995 yılında şirket, global pazar mücadelesine hazırlık olmak üzere, resmi olarak, LG Electronics adını aldı ve kurumsal kimliğini değiştirdi. 1998 yılında dünyanın ilk 60 inç plazma TV'sini geliştirdi. 1999 yılında Philips ile ortak bir girişim olan LG Philips LCD'yi kurdu.

Kuzey Avrupa ve Orta Doğu GSM telefon pazarına girdi. 2.5 milyonun üzerinde aylık ihracat hacmine ulaştı (Haziran). En büyük global CDMA ureticisi oldu. Dünyanın ilk Internet buzdolabını piyasaya surdu. İtalya Marconi Wireless'a senkronize IMT-2000'i ihraç etti. ABD'de Verizon Wireless'a önemli miktarlarda ihracat yaptı.

GSM cep telefonu ihracatını Rusya, İtalya ve Endonezya gibi ülkelere gerçekleştirdi. Avustralya CDMA pazarında pazar liderliğini elde etti. Dünyanın ilk internet çamaşır makinesini, klimasını ve mikrodalga fırınını piyasaya sürdü.

LG Holding şirket sistemi, LG Electronics ve LG Corporation olarak ikiye ayrılır. Avrupa'ya büyük hacimlerde GPRS renkli cep telefonu ihracatı, Çin'de CDMA telefon üretim hattı ve ArGe merkezi kurdu.

EVSB, US ATSC endüstri standardı tarafından ABD/Kanada'da gelecek nesil DTV aktarım teknolojisi olarak seçildi. Dünyanın ilk 55" hepsi bir arada LCD TV'sini piyasaya surdu Dünyanın ilk 71" plazma TV'sini piyasaya surdu. Dünyanın ilk Uydu- ve Karasal- DMB cep telefonunu geliştirdi.

Dünya genelinde cep telefonu pazarında en büyük dördüncü tedarikci oldu. Dünyanın ilk 3G UMTS DMB telefonunu, zaman kaydırma fonksiyonuna sahip 3G tabanlı DVB-Hand Media FLO DMB telefonunu ve DMB dizustu bilgisayarını geliştirdi. Nortel ile ağ çözümünde ortak bir girişim olan LG-Nortel'i kurdu.

LG Chocolate, LG Black Label premium telefon serisinin ilk modeli, dünyada 7.5 milyon sattı. İlk tek yönlü taramalı 60" HD PDP modülünü ve 100 inç LCD TV'yi geliştirdi. UL ile stratejik ortaklık kurdu. Dünyanın ilk IPv6 Gold Ready logosunu elde etti.

Sektörün ilk çift formatlı, yüksek çözünürlükte disk oynatıcısını ve sürücüsünü piyasaya surdu. 120Hz Full HD LCD TV'yi piyasaya surdu. 3G LTE ile dünyanın ilk MIMO 4G özellikli teknolojilerini tanıttı. GSMA'nın 3G kampanyası için sözleşme kazandı.

Yeni global marka kimliğini tanıttı: "Müşterilerimizin yaşamlarına uygun ürünlerde tarz sahibi tasarım ve akıllı teknoloji." Arka arkaya 5 çeyrek boyunca ABD'de önden yüklemeli çamaşır makinelerinde 1 numara oldu. Dünyanın ilk Bluetooth kulaklığıyla birleştirilmiş cep telefonunu ortaya çıkardı. Dünyanın ilk Blu-ray ağ depolamasını ortaya çıkardı. Dünyanın ilk LTE mobil modem çipini geliştirdi. Toplam satışlarda 100 milyondan fazla LG klimaya ulaşıldığı kayda geçildi.

Dünya çapında ikinci en büyük LCD TV sağlayıcısı oldu. Dünya çapında cep telefonları pazarının üçüncü büyük tedarikçisi oldu. Formula ve ticaret Küresel Ortağı ve Teknoloji ortağı oldu.

Dünyanın ilk ve en hızlı çift çekirdekli akıllı telefonu LG Optimus 2X piyasaya sürdü. Dünyanın ilk tam LED 3D TV'sini piyasaya sürdü.

2010’dan bu yana LG stratejisini pazar liderliği için daha hızlı ve daha akıllı ürünler geliştirmeye odaklandı. LG, inovasyonlara öncelik vermek için ‘Akıllı İş Merkezi’ kurdu ve pazara bir dizi akıllı mobil cihazlar, televizyonlar ve beyaz eşyalar sundu. Son yıllarda LG ev sinema ürünlerinde bir sonraki nesil olan OLED televizyonlarda ve Ultra HD televizyonlarda liderliği üstlenmiştir. Mr. Bon Joon Koo Ekim 2010’da LG Electronics’in Yönetim Kurulu Başkan yardımcılığına, Mart 2011’de de LG Electronics’in CEO’luğuna atandı. Onun atanması, şirketin inovatif ve yüksek kaliteli ürünlere sahip global bir teknoloji lideri statüsüne erişme arzusunu da gösterdi. Mr. Koo, şirketin; dünyanın her tarafında yayılmış çeşitlilik gösteren operasyonlarını gözetmek üzere, LG Electronics’ e ve şirketin deneyimli ve dinamik liderlik ekibine önderlik etmektedir. LG Electronics’in ilk denizaşırı üretim tesisini kurduğu 1980’lerden bu yana şirket agresif global iş stratejisi ile dünya pazarında her zaman aktif bir rol üstlenmiştir. LG Electronics, günümüzde dünya genelinde yaklaşık 113 operasyon yürütmektedir. 2012 yılında, durağan bir global ekonomiye rağmen LG Electronics 47 buçuk milyar dolar toplam gelir hedefi belirlemiştir.

Lg Haberleri