KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

LG

1947 yılında kurulan ve günümüzde LG Chemistry olarak bilinen Lak Hui Kimyasal Sanayi Şirketi, o tarihten bu yana Kore'nin kurumsal tarihinde önemli bir rol oynamıştır. Goldstar şirketi 11 yıl sonra, Kore savaşı sonrasında yurdunu yeniden inşa etmeye koyulan Kore halkına yerli tüketici elektroniği ve beyaz eşya tedarik etmek üzere kurulmuştur.

1960’lı yıllar birçok ilki barındıran bir inovasyon dönemi oldu. Bu on yıllık dönemde LG "Made in Korea" etiketini taşıyan ilk radyo, buzdolabı, televizyon, klima ve çamaşır makinesini üretti.

1970'li ve 1980'li yıllar, hızlı bir büyüme ile birlikte LG’nin globalleşmesinin başlatıldığı dönem oldu. Lucky ve Goldstar, Kore’nin yeniden inşasının lokomotifi oldular.

1995 yılında şirket, global pazar mücadelesine hazırlık olmak üzere, resmi olarak, LG Electronics adını aldı ve kurumsal kimliğini değiştirdi. 1998 yılında dünyanın ilk 60 inç plazma TV'sini geliştirdi. 1999 yılında Philips ile ortak bir girişim olan LG Philips LCD'yi kurdu.

Kuzey Avrupa ve Orta Doğu GSM telefon pazarına girdi. 2.5 milyonun üzerinde aylık ihracat hacmine ulaştı (Haziran). En büyük global CDMA ureticisi oldu. Dünyanın ilk Internet buzdolabını piyasaya surdu. İtalya Marconi Wireless'a senkronize IMT-2000'i ihraç etti. ABD'de Verizon Wireless'a önemli miktarlarda ihracat yaptı.

GSM cep telefonu ihracatını Rusya, İtalya ve Endonezya gibi ülkelere gerçekleştirdi. Avustralya CDMA pazarında pazar liderliğini elde etti. Dünyanın ilk internet çamaşır makinesini, klimasını ve mikrodalga fırınını piyasaya sürdü.

LG Holding şirket sistemi, LG Electronics ve LG Corporation olarak ikiye ayrılır. Avrupa'ya büyük hacimlerde GPRS renkli cep telefonu ihracatı, Çin'de CDMA telefon üretim hattı ve ArGe merkezi kurdu.

EVSB, US ATSC endüstri standardı tarafından ABD/Kanada'da gelecek nesil DTV aktarım teknolojisi olarak seçildi. Dünyanın ilk 55" hepsi bir arada LCD TV'sini piyasaya surdu Dünyanın ilk 71" plazma TV'sini piyasaya surdu. Dünyanın ilk Uydu- ve Karasal- DMB cep telefonunu geliştirdi.

Dünya genelinde cep telefonu pazarında en büyük dördüncü tedarikci oldu. Dünyanın ilk 3G UMTS DMB telefonunu, zaman kaydırma fonksiyonuna sahip 3G tabanlı DVB-Hand Media FLO DMB telefonunu ve DMB dizustu bilgisayarını geliştirdi. Nortel ile ağ çözümünde ortak bir girişim olan LG-Nortel'i kurdu.

LG Chocolate, LG Black Label premium telefon serisinin ilk modeli, dünyada 7.5 milyon sattı. İlk tek yönlü taramalı 60" HD PDP modülünü ve 100 inç LCD TV'yi geliştirdi. UL ile stratejik ortaklık kurdu. Dünyanın ilk IPv6 Gold Ready logosunu elde etti.

Sektörün ilk çift formatlı, yüksek çözünürlükte disk oynatıcısını ve sürücüsünü piyasaya surdu. 120Hz Full HD LCD TV'yi piyasaya surdu. 3G LTE ile dünyanın ilk MIMO 4G özellikli teknolojilerini tanıttı. GSMA'nın 3G kampanyası için sözleşme kazandı.

Yeni global marka kimliğini tanıttı: "Müşterilerimizin yaşamlarına uygun ürünlerde tarz sahibi tasarım ve akıllı teknoloji." Arka arkaya 5 çeyrek boyunca ABD'de önden yüklemeli çamaşır makinelerinde 1 numara oldu. Dünyanın ilk Bluetooth kulaklığıyla birleştirilmiş cep telefonunu ortaya çıkardı. Dünyanın ilk Blu-ray ağ depolamasını ortaya çıkardı. Dünyanın ilk LTE mobil modem çipini geliştirdi. Toplam satışlarda 100 milyondan fazla LG klimaya ulaşıldığı kayda geçildi.

Dünya çapında ikinci en büyük LCD TV sağlayıcısı oldu. Dünya çapında cep telefonları pazarının üçüncü büyük tedarikçisi oldu. Formula ve ticaret Küresel Ortağı ve Teknoloji ortağı oldu.

Dünyanın ilk ve en hızlı çift çekirdekli akıllı telefonu LG Optimus 2X piyasaya sürdü. Dünyanın ilk tam LED 3D TV'sini piyasaya sürdü.

2010’dan bu yana LG stratejisini pazar liderliği için daha hızlı ve daha akıllı ürünler geliştirmeye odaklandı. LG, inovasyonlara öncelik vermek için ‘Akıllı İş Merkezi’ kurdu ve pazara bir dizi akıllı mobil cihazlar, televizyonlar ve beyaz eşyalar sundu. Son yıllarda LG ev sinema ürünlerinde bir sonraki nesil olan OLED televizyonlarda ve Ultra HD televizyonlarda liderliği üstlenmiştir. Mr. Bon Joon Koo Ekim 2010’da LG Electronics’in Yönetim Kurulu Başkan yardımcılığına, Mart 2011’de de LG Electronics’in CEO’luğuna atandı. Onun atanması, şirketin inovatif ve yüksek kaliteli ürünlere sahip global bir teknoloji lideri statüsüne erişme arzusunu da gösterdi. Mr. Koo, şirketin; dünyanın her tarafında yayılmış çeşitlilik gösteren operasyonlarını gözetmek üzere, LG Electronics’ e ve şirketin deneyimli ve dinamik liderlik ekibine önderlik etmektedir. LG Electronics’in ilk denizaşırı üretim tesisini kurduğu 1980’lerden bu yana şirket agresif global iş stratejisi ile dünya pazarında her zaman aktif bir rol üstlenmiştir. LG Electronics, günümüzde dünya genelinde yaklaşık 113 operasyon yürütmektedir. 2012 yılında, durağan bir global ekonomiye rağmen LG Electronics 47 buçuk milyar dolar toplam gelir hedefi belirlemiştir.

Lg Haberleri

 • Bir bu eksikti: Ayakkabı bakım kutusu!

  Teknoloji, 30 Ağustos 2022

  Bir bu eksikti: Ayakkabı bakım kutusu!

  LG, giyim bakım teknolojileri ile donatılmış ayakkabı şekillendirme ve bakım kutusunu tanıttı. Styler ShoeCase ve ShoeCare' adlı ürünler, 10 farklı ayakkabı türü için bakım ve depolamayı bir arada sunuyor.

 • Artık LG telefon olmayacak

  Teknoloji, 05 Nisan 2021

  Artık LG telefon olmayacak

  LG, son 6 yılda 4.5 milyar dolar zarar eden cep telefonu birimini kademeli olarak kapatma kararı aldı

 • LG havlu attı! Bundan sonra ne olacak?

  Teknoloji, 05 Nisan 2021

  LG havlu attı! Bundan sonra ne olacak?

  Koreli teknoloji devi LG, akıllı telefon pazarında resmen havlu attı. LG yönetim kurulu cep telefonu birimini kapattığını duyurdu. Peki bundan sonra ne olacak? LG marka cep telefonu kullanan mevcut müşterileri neler bekliyor? İşte tüketicilerin en çok merak ettiği sorular ve cevapları...

  LG'den ABD'ye 4.5 milyar dolarlık yatırım

  Otomobil, 12 Mart 2021

  LG'den ABD'ye 4.5 milyar dolarlık yatırım

  Güney Koreli LG, ABD'ye batarya tesisi kuracağını açıkladı. Şirketten yapılan açıklamada, ülkeye 4.5 milyar dolarlık yatırım yapılacağı kaydedildi. LG'nin ABD operasyonlarının başındaki isim olan Denise Gray, "ABD ve Avrupa'daki sayısız küresel otomobil üreticisinin ihtiyaçlarını karşılayabilmek için üretim kapasitemizi genişletmeye istekliyiz. Amerika Birleşik Devletleri'nde en az iki yeni fabrika arıyoruz" dedi

  Kanadını açtı!

  Teknoloji, 03 Şubat 2021

  Kanadını açtı!

  Üst üste gelen çift ekranlı akıllı telefon LG Wing Türkiye’de satışa çıktı. Sosyal medya fenomenleri ve oyunseverler için farklı işlevsellikleri bir arada sunan LG Wing’te  Gimbal hareket kamerası da bulunuyor. “Temel Mod” ve “Döndürme Modu” olmak üzere iki farklı moda sahip olan LG Wing’in Türkiye fiyatı ve tüm özellikleri ise şöyle...

 • İşte 2021’in en iyi telefonları

  Teknoloji, 09 Ocak 2021

  İşte 2021’in en iyi telefonları

  Koronavirüs salgını nedeniyle bu yıl 11-14 Ocak tarihleri arasında online olarak gerçekleştirilecek olan dünyanın en büyük tüketici elektroniği fuarı CES 2021 öncesinde İnovasyon Ödülü’ne layık görülen akıllı telefon modelleri ve akseusarları açıklandı. Bu yılki listede Apple, Huawei ve Xiaomi markalarının hiçbir ürünü yer alamadı. İşte akıllı telefon ve aksesuarları kategorisinde yılın en yenilikçi ürünü ödülünü alan 5 markanın toplam 10 modeli...

 • 1 milyar dolarlık 'elektrik' ortaklığı

  Otomobil, 23 Aralık 2020

  1 milyar dolarlık 'elektrik' ortaklığı

  Elektrikli otomobil yarışı tam gaz devam ederken, üreticiler yeni işbirliklerine gidiyor. Son olarak, LG ile otomotiv sektörüne yönelik parça üreten Magna, 1 milyar dolarlık bir şirket kurdu. Yapılan açıklamaya göre, LG Magna e-Powertrain adı verilen şirket, elektrikli araçlara yönelik motor, inverter ve dinamo üretecek

 • Bu telefonun ekranı hem çift hem dönüyor

  Teknoloji, 21 Aralık 2020

  Bu telefonun ekranı hem çift hem dönüyor

  Güney Koreli LG, üst üste gelen çift ekranlı akıllı telefonu WING’i, Şubat 2021’de Türkiye’deki tüketicilerle buluşturacağını duyurdu. İşte çift ekranı ve “Temel Mod” ile “Döndürme Modu” olan LG WING’in dikkat çeken özellikleri...

  700 bin TL'ye 1 TV!

  Teknoloji, 21 Ekim 2020

  700 bin TL'ye 1 TV!

  LG’nin geliştirme ve nihayete erme aşamaları yılları alan katlanabilir ekranlı televizyonu sonunda satışa çıktı. Ekranı rulo gibi büyülerek, TV ünitesinin içine giren ürün, özelliklerinden çok fiyatı ile dudak uçuklattı. İlk olarak Güney Kore’de satışa çıkan LG Signature OLED R’ye sahip olmak isteyenler yaklaşık 700 bin TL’yi gözden çıkarmak durumunda!

  Geleceğin otomobilini yorumladılar!

  Otomobil, 01 Ekim 2020

  Geleceğin otomobilini yorumladılar!

  Koreli şirketler LG Electronics (LG) ve Hyundai, geleceğin elektrikli otomobillerinde kullanılmak üzere bir kabin konsepti tanıttı. IONIQ Konsept Kabini adı verilen konsept . IONIQ Konsept Kabin'de, kahve makinesi, ayakkabı kurutucusu, gardırop, mini buzdolabı gibi donanımlar yer alıyor

 • Bu kulaklık mikropları temizliyor!

  Teknoloji, 26 Haziran 2020

  Bu kulaklık mikropları temizliyor!

  Güney Koreli teknoloji markası LG, yeni kablosuz kulak içi kulaklıklarını tanıttı. Araştırmalara göre kulak içi kulakların mutfak kesme tahtasından daha fazla bakteri barındırdığını belirten LG’nin yeni UVnano kılıflı LG TONE Free HBS-FN6 kablosuz kulaklığı, şarj ederken mikropları da yok ediyor.

 • 'Robot süpürgede' patent anlaşması

  İş-Yaşam, 01 Haziran 2020

  'Robot süpürgede' patent anlaşması

  LG ve Miele, patent lisans anlaşması imzaladığını bildirdi. Yapılan açıklamaya göre, söz konusu anlaşma robot elektrikli süpürge teknolojilerini kapsıyor. uzun vadeli bir patent lisans anlaşması imzaladıklarını duyurdu. LG'nin Fikri Mülkiyet Merkezi Başkan Yardımcısı Jeon Saeng-gyu, "LG'nin ev aletlerine yatırım yapma konusunda kayda değer bir geçmişi var. Büyük markalarla yapılan patent anlaşmaları daha fazla tüketicinin endüstrinin kolektif inovasyonundan faydalanmasını sağlıyor" dedi

 • Vestel Polonya'daki fabrikasını sattı

  İş-Yaşam, 02 Mart 2020

  Vestel Polonya'daki fabrikasını sattı

  Vestel Elektronik, iştiraki Vestel Polska Technology'i fabrikasıyla beraber LG Chem Wroclaw Energy'ye 31.4 milyon dolara sattı

  İran, ülkeden kaçan şirketleri uyardı

  İş-Yaşam, 16 Şubat 2020

  İran, ülkeden kaçan şirketleri uyardı

  İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Abbas Arakçi "ABD'nin siyasetine tabi olup İran halkını yalnız bırakanları halk unutmayacaktır. Bu şirketler, İran'ın ekonomik geleceğinde önceliğe sahip olmayacaklardır" dedi. LG ve Samsung, geçen günlerde İran firmalarıyla işbirliklerini sonlandırdıklarını duyurmuştu

  Koreliye dava

  İş-Yaşam, 13 Şubat 2020

  Koreliye dava

  Arçelik'in, çamaşır makineleri için geliştirdiği "Direct Drive" teknolojisini, lisanssız olarak "6 motion" teknolojisi adıyla piyasaya sunduğu çamaşır makineleri üzerinde kullandığı gerekçesiyle LG ve LG'nin Almanya ve Fransa'daki iştiraklerine patent ihlali davası açtığı öğrenildi. Çamaşır makinesi tamburunun yarım dönüş beşik hareketi yapmasını ve böylece kıyafetlerin yıpranmadan hassas bir şekilde yıkanmasını sağlayan "Direct Drive" teknolojisinin patenti, 1997 yılında Arçelik tarafından alınmıştı

 • MWC 2020 iptal olacak mı?

  Teknoloji, 11 Şubat 2020

  MWC 2020 iptal olacak mı?

  Şu ana kadar 1000'den fazla kişinin ölümüne yol açan koronavirüs, bu ay sonunda yapılması planlanan Mobil Dünya Kongresi'ne (MWC 2020) darbe vurdu. Dünyanın önde gelen teknoloji devleri, binlerce Çinlinin katılması beklenen etkinlik için birer birer katılmama kararı aldıklarını açıklarken, şimdilik katılmayı planlayanlar ise önlemlerini artırdı. İşte Türkiye'den de 30'a yakın kurum ve kuruluşun katılıp, katılmama konusunda her gün yeni bir değerlendirme yaptığı MWC 2020 cephesinde yaşanan son gelişmeler... Habertürk'ten Necdet Çalışkan'ın haberi...

 • El sıkışmayın, 14 gün kuralına uyun!

  Teknoloji, 10 Şubat 2020

  El sıkışmayın, 14 gün kuralına uyun!

  Şu ana kadar 1000'e yakın kişinin ölümüne yol açan koronavirüs salgını, bu ayın sonunda Barselona'da düzenlenecek olan Mobil Dünya Kongresi'ne (MWC) tarihinde hiç görülmeyen önlemleri aldırdı. Çin'den gelen tüm katılımcılardan etkinlikten 14 gün önce Çin dışında olduklarına dair kanıt göstermelerinin isteyen etkinliğin düzenleyicisi GSMA tarafından MWC 2020'ye katılacak olanlara gönderilen mektupta, "El sıkışmayın” uyarısı yapıldı. Öte yandan LG, Nvidia, Ericsson ve Amazon’un ardından Sony de bu yıl MWC'ye katılmama kararı aldığını duyurdu. Necdet Çalışkan'ın haberi

 • MWC 2020’ye koronavirüs darbesi!

  Teknoloji, 06 Şubat 2020

  MWC 2020’ye koronavirüs darbesi!

  İspanya’da bu ay sonu düzenlenecek olan Mobil Dünya Kongresi için teknoloji şirketleri birer birer alarma geçerken, ilk büyük iptal haberi LG’den geldi. Güney Koreli teknoloji şirketi LG, “Çalışanlarımız, iş ortaklarımız ve müşterilerimizin güvenliğini göz önünde bulundurarak,  MWC 2020'ye katılmaktan vazgeçtik” açıklaması yaparken, Çinli ZTE ise fuara katılacak olan tüm çalışanlarını 2 hafta boyunca Avrupa’da tecrit edeceğini duyurdu.

  Bu kabinde soyunur musunuz?

  Teknoloji, 07 Ocak 2020

  Bu kabinde soyunur musunuz?

  Güney Koreli teknoloji şirketi LG, CES 2020 kapsamında düzenlenen etkinlikle yapay zeka gelişiminin gelecekteki yol haritasını çizdi. Şirket, akıllı kapıdan, bağlantılı araçlara; soyunma kabinsiz sanal moda alışverişinden, robotların yönettiği fütüristik restorana yapay zeka destekli çözümlerini de CES 2020’de sergiledi.