Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Sağlığın güvenilir ismi, sabahın gülen yüzü Zahide Yetiş, dertlere derman olmaya yeni sezonda SHOW TV’de devam edecek. Birbirinden değerli uzman konuklar, hayatı kolaylaştıran püf noktaları, bitkisel karışımlar, sağlık haberlerindeki son gelişmeler... Sağlığınızla ilgili cevap aradığınız tüm soruları Türkiye’nin en ünlü doktorları canlı yayında yanıtlayacak. Yeni yayın dönemi öncesinde bir araya geldiğimiz Zahide Yetiş’le programı ve yeni sezondaki yenilikleri konuştuk.

Pazartesi günü yeni yayın dönemine merhaba diyeceksiniz. Ekranı özlediniz mi?

Yepyeni bir yıl, yepyeni bir heyecan, yepyeni bir sezon. Sanki ilk kez ekrana çıkıyormuş gibi heyecanlıyım. Aradan iki ay geçti, seyircilerle konuşmayı, onlarla kalp kalbe olmayı çok özledim. Onlar benim yaşama sebeplerimden biri. Gözünün yaşını, kahkahanı paylaştığın insanları nasıl özlemezsin? Heyecan dorukta.

‘HANIMLAR KADAR BEYLER DE İZLİYOR’

İki aylık bir ara verdiniz. Bu dönemi nasıl geçirdiniz?

Sözde iki ay tatildeydim ama nereye gidersem gideyim kafam hep programdaydı. Bir tatil beldesine gittiğimde bir dükkânda gördüğüm sağlıkla ilgili bir ürün beni meraklandırıp araştırmaya koyulmama yetiyordu. Tatilde bile iş düşünüyorum. Bu sene Ege kıyıları ve Kütahya’da geçirdim tatilimi. Ama bu süre zarfında “Sağlığı nefesim yettiğince konuşacağım” dedim. Çünkü insanları bilgilendirmeyi seviyorum.

Geçtiğimiz yıla göre bu yıl ne gibi farklılıklar göreceğiz?

Bu yıl program interaktif olacak. Sosyal medyadan gelen her mesaja yanıt vermeye çalışacağız. WhatsApp ihbar hattı (05332079696) kuracağız. İzleyiciler videolar çekip bize ulaştırabilecek. Bunun dışında Mustafa Karataş hocamız her cuma bizimle olacak. Kıymetli doktorumuz İbrahim Saraçoğlu da perşembe günleri bizimle beraber olup şifalı bitkiler üzerine halkı bilgilendirecek. İzleyicileri her konuda aydınlatacağız.

Neredeyse sekiz yıldır ekranda sağlık üzerine program yapıyorsunuz. Sizi bu denli izlenir kılan şey nedir sizce?

Programın izlendiğini reytinglerden ziyade dışarı çıktığımda anlıyorum. Her alışverişe çıkışımda yanıma gelen insanların dertlerine, sorularına yanıt bulmaya çalışıyorum. Sokakta insanların gözlerinin içindeki sevgiyi görmek, onlarla kucaklaşmak, teyzelerin bana “Zahide kızım” demeleri paha biçilemez. Beni en çok mutlu eden ise “Allah razı olsun” demeleridir.

Sosyal medyaya baktığımızda programınıza kadınlar kadar erkeklerin de ilgi gösterdiğini görüyoruz...

Saat itibarıyla kadın programı gibi görünse de bu programın içerisinde insan var. Hastalığın kadını erkeği yok ki. Bizi hanımlar kadar beyler de izliyor. Hatta çoğu erkeğin sabah işte olduğu için izleyemediği bölümleri internetten izlediğini ve kaçırdığı konuları yakınlarından dinlediğini biliyorum. En büyük teşekkürü anneler hak ediyor. Annelerimizin hayır duası olmasa bu piyasada bu kadar kalamazdım. Umarım bu sevgiye layık olurum. Hanımlar kadar beylere de kıymet veriyoruz.


‘Kimse âşıkken evlenmemeli’

Metropol kadınlarına nasıl tavsiyelerde bulunursunuz? Çoğu anlattığınız şeyleri pratikte uygulayamıyor...

Metropol kadınlarının çalışma ve para kazanma arzusu onları mutfağından koparmamalı. Bir evde yemek pişiyorsa o evdeki çocuk daha mutludur.

Bir süre önce Cem Arısoy’la evlendiniz. Evlilik hayatınızda neleri değiştirdi?

Cem de ben de evlenmeden önce mutlu insanlardık. Bir araya geldik, mutluluğumuz katlandı. Evde çocuksu kavgalar, şımarıkça tartışmalar yok. İnsan âşıkken evlendiğinde negatif olan hiçbir şeyi göremiyor. Biz olgunluk dönemimizde evlendiğimiz için bu konuda rahatız. Buradan gençlere tavsiye: Kimse âşıkken evlenmemeli. Aşk bir durulsun, o akan sularda kişiler birbirini görsün, ondan sonra evlensin diyorum. Evlendikten sonra dinginliğim arttı.

‘Çok zayıf olmak sağlıklı değil’

Bir zamanlar siz de balık etliydiniz ama şu an itibarıyla hayli kilo verdiğinizi görüyoruz. Özel bir çalışmanız oldu mu?

Her kadın gibi forma girmenin yollarını biliyorum ama bazen uyguluyorum. Şimdi benim balık etli olmam çok kolay, 1-2 kilo aldığımda balık etli, birkaç kilo verdiğimde zayıf gibi görünüyorum. Zaten kimsenin beni “Aman ne güzel kadın” diye düşünerek izlediğini düşünmüyorum. Benim için “Ne kadar sempatik, ne kadar sevecen” denmesi daha önemli ve kalıcı. Güzellik zaten kalıcı değil. Çok zayıf olmak bana sağlıklı gelmiyor.

Nasıl besleniyorsunuz?

Sabah uyanır uyanmaz limonlu ve maydanuzlu su içiyorum. Çikolatayı ve özellikle kakao ile muzu karıştırıp tüketmeyi çok seviyorum. Yoğurt ile nohutu karıştırıp, yanına kırmızı biber ilave ederek enfes bir karışım yapıyorum.

Hayattaki en büyük dayanağınız nedir?

Manevi değerlerim. Onlar olmazsa ben olmazdım. Evlendiğimden beri de eşim en büyük destekçim diyebilirim.

HABERTÜRK MAGAZİN / Arif HÜR

BAKMADAN GEÇME