Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
  • Habertürk Android Uygulaması
  • Habertürk iPhone Uygulaması
  • Habertürk Huawei Uygulaması

Merkez Bankası faiz kararı öncesi geri sayım sürüyor. Ekonomi gündemini takip edenler ise yeni Başkan Naci Ağbal yönetiminde ilk kez toplanacak olan Merkez Bankası Para Politikası Kurulu'nun faizleri artırıp artırmayacağını merak ediyor. Peki, faizler artırılacak mı? Faizler düşürülecek mi? Merkez Bankası faiz kararı ne zaman açıklanacak? İşte tüm merak edilen detaylar...

FAİZ ARTTIRIMI NEDİR, NE ANLAMA GELİR?

Ülkelerin Merkez Bankaları, o ülkenin para politikasını belirlemek konusunda yetkilidir. Ülkede ne kadar para basılacağının da bankalara verilen borçların faizlerin ne kadar olacağının kararını da Merkez Bankaları alır. Türkiye’de faiz artırımı, ekonomi ısındığında onu soğutmak için yapılır. Faizler yükseldiğinde ekonomik aktivite yavaşladığı için enflasyon da geriler. Yüksek faiz, büyüme politikasını olumsuz yönde etkiler.

MERKEZ BANKASI FAİZ KARARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

TCMB politika faizinin şu an 10.25 seviyesinde olduğu biliniyor. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası politika faizi, Naci Ağbal başkanlığında alınacak yeni kararla birlikte değişebilir.
Merkez Bankası yeni faiz kararı 19 Kasım 2020 saat 14.00'te, Para Politikası Kurulu toplantısının hemen arkasından açıklanacak.

FAİZLER ARTIRILIR MI?

ABD'li yatırım bankası Goldman Sachs, ekonomi yönetimindeki değişikliğin ardından faiz arttırılacağını düşünüyor. Goldman Sachs tarafından yayımlanan raporda yüzde 10.25 seviyesinde olan politika faizinin 475 baz puan artışla yüzde 15'e yükseltileceği tahmin ediliyor.

Raporda, faiz artışı kararının yanı sıra dolar/TL'nin bu seviyelerden de gerilemesinin olası olduğu belirtiliyor. Türk Lirası, dolar karşısında geçen hafta Cuma gününden bu yana yüzde 8'in üzerinde değer kazandı. Dolar/TL geçen hafta gördüğü 8.58 zirvesinden 7.7'nin altına kadar geriledi.

An itibarıyla yüzde 11.89 olan yıllık enflasyonun altında kalan politika faizi beklentilere paralel şekilde yüzde 15'e çıkarıldığı takdirde TÜFE'nin üstünde kalacak ve dün itibarıyla yüzde 14.36 olan ağırlıklı ortalama maliyeti de artacak.
Goldman Sachs analisti Murat Unur, yayımladığı raporda "Para politikasının yönünün değiştiği açık, ancak... (TCMB'nin) daha ne kadar sıkılaşma yapabileceği ve bunu ne süre devam ettirebileceğini tahmin etmek güç" dedi.