Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Sağlık Genel Sağlık Ağrı Bilimi Soğuk hava, ani şiddetli yüz ağrısını tetikliyor, Soğuk Havanın Zararları, Yüz Felci ve Soğuk Hava

    Soğuk havaların, halk arasında ani şiddetli yüz ağrısı olarak bilinen ''trigeminal nevralji''yi tetiklediği belirtildi.

    Prof. Dr. Ersin Erdoğan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, trigeminal nevraljinin ''ani, bıçak saplanır gibi olan yüzün bir tarafını tutan çok şiddetli ve saniyeler süren ağrı'' olarak tarif edildiğini bildirdi.

    Ağrının genellikle yüzün alt ve üst çene bölümünde görüldüğünü anlatan Erdoğan, daha çok 50 yaş üzerinde görülen hastalığın, çocuklarda bile olabileceğini belirtti.

    Hastalığın çok sık görülmemesi nedeniyle genellikle diş hekimleri ve diğer hekimler tarafından atlandığını ve teşhisin genellikle nöroloji ya da beyin cerrahi uzmanlarınca konulduğunu ifade eden Erdoğan, hastalığın yüzün duyusunu sağlamanın yanında çiğneme kaslarının çalışmasını sağlayan trigeminal sinirde bir problem olması sonucunda oluştuğunu kaydetti.

    Trigeminal nevralji ağrısının sürekli, yakıcı veya sancılı bir ağrı olduğunu, bunun da hastayı sıkıntıya sokabildiğini anlatan Erdoğan, bazı hastaların bu ağrı nedeniyle yemek yiyemez, su içemez hale geldiğini söyledi.

    Hastalığın gerçek sebebinin ne olduğunun bilinmediğine işaret eden Erdoğan, ''Bir damarın beyin sapından trigeminal sinirin çıktığı yerdeki teması nedeni ile olduğuna inanılır. Damarın her nabızda sinire vurması ile hastalığın ortaya çıktığı düşünülür. Bir diğer inanış ise beyin sapında duyu sinirinde olan beyin sapı bağlantısında anomalilik olduğudur. Sinire bası yapan tümör veya kitlelerin de bunu yapabileceği de düşünülür'' diye konuştu.

    ''Rüzgara, klima ve havalandırmaya direkt maruz kalınmamalı''

    Soğuk hava, soğukta yüzün rüzgara maruz kalması ya da yemek yemenin ağrıyı tetikleyebileceğine dikkati çeken Erdoğan, soğuk havaya çıkılması durumunda yüzün atkı ile korunması gerektiğini söyledi.

    Klima ve havalandırmaya da direkt maruz kalınmaması gerektiğini ifade eden Erdoğan, çok sıcak ya da soğuk içecekler içilmemesi, içilmesi durumunda da ağzın hassas bölgesine değmemesi için pipet kullanılması gerektiğini kaydetti. Erdoğan, şöyle devam etti:

    ''Yemek yemek, diş fırçalamak, su içmek, traş olmak ya da makyaj yapmak gibi faaliyetler ya da soğukta yüze temas eden esinti, ağrının aniden başlamasını tetikleyebilir. İlk zamanlarda ağrı atakları çok sık olmayabilir, bazen aylarca, yıllarca ağrı olmaz ama tekrar başlar. Hastalık ilerledikçe bazı hastalarda zeminde devamlı ağrı ile beraber arada sık olarak şimşek çakar tarzda ağrı olmaktadır''

    ''İlaca dirençli yüz ağrısına dikkat''

    Tedavide daha çok epilepsi ilaçlarının kullanıldığını anlatan Erdoğan, ilaca rağmen hastanın şikayetleri devam ediyorsa, cerrahi alternatiflerden yararlanıldığını söyledi.

    En sık kullanılan cerrahi yöntemin de mikrocerrahi teknikler kullanılarak damarın yaptığı bası ortadan kaldırılması işlemi olduğuna işaret eden Erdoğan, ilaca dirençli dayanılmaz yüz ağrısı çekilmesi durumunda mutlaka beyin cerrahisi uzmanlarına müracaat edilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

    AA

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ