Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Stres, vücuda farklı şekillerde zarar veriyor. Bu zararlardan biri de bel ağrısıdır. Yrd. Doç. Dr. Soner Büyükkınacı, stresin salgıladığı hormon nedeniyle gerilen bel kaslarının bel ağrısına sebep olduğunu söyledi.

Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Soner Büyükkınacı, bel ağrıları hakkında önemli bilgiler verdi. Dr. Soner Büyükkınacı, bel ağrısında ilk şüphe duyulan durum hemen fıtık olsa da, birçok farklı neden de olabileceğini söyledi.

RÜZGARDA KALMAK DA BEL AĞRISI YAPABİLİR

Bel ağrılarındaki etkenlerden birinin kas kökenli ağrılar olduğunu dile getiren Büyükkınacı, "Bel ağrılarının pek çoğu kas kökenli oluşur. Normalde yapılmayan ve alışık olunmayan aktiviteler yapıldığında, bel bölgesindeki kaslarda gerilme meydana gelebilir. Ağır taşımak, rüzgârda kalmak ve klima çarpması gibi birçok durum bel ağrısına neden olabilir" dedi.

Stresin bel ağrısında ayrı bir önemi olduğuna dikkat çeken Dr. Büyükkınac şunları söyledi: "Bel ağrılarının bir başka nedeni de zayıf karın kasları olabilir. Karın kasları zayıf olursa, onların bu tembelliğini örtmek için bel bölgesindeki kaslar devreye girer ve bu kez de bele ekstra yük biner. Doğru duruş şekilleri ve düzenli egzersiz programı ile karın kasları kuvvetlendirilebilir. Karın kaslarını bel kasları ile beraber güçlendirmek bel ağrısından kurtulmak açısından oldukça önemlidir.

Stres, vücuda farklı şekillerde zarar verir. Bu zararlardan biri de bel ağrısıdır. Stresin salgıladığı hormon nedeniyle gerilen bel kasları, bel ağrısına sebep olur. Özellikle de iş hayatındaki stresle birlikte, gün içerisinde gerilen vücut bu şekilde bir sorunun oluşmasına neden olabilir. Bu durum daha da ileriye giderek bel fıtığına sebep olabilir.

DEVAMLI BİLGİSAYAR BAŞINDAYSANIZ...

Kötü duruş pozisyonları da bel ağrısına neden olabilmektedir. Uzun saatler boyunca hareketsiz kalmak bel ağrılarının en önemli nedenlerindendir. Özellikle günümüzde günün tamamını bilgisayar başında geçiren meslek grupları, sık sık bel ağrılarından şikâyetçi olur. Hareketsiz oturmaya kambur oturma duruşu da eklenirse durum daha da kötü bir hal alabilir.

Ağır kaldırma, zorlayıcı hareketlerde bulunma ya da bir kaza sonucu, omurlar arasındaki disklerin bozulması ya da yırtılması sonucu bel fıtığı meydana gelir. Bel fıtığı, belde oldukça rahatsız edici ağrılara sebep olabilir. Ayrıca fazla kilolar ve bel kayması da belde ağrıya neden olabilir. Önemli olan aşırı kilo değil kilo alımıdır. Kiloları taşıyacak sırt kası gücünüz yok ise bel fıtığı ihtimaliniz yüksektir."

CHA