Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Ekonomi İş-Yaşam Siemens ve Alstom birleşmesi Türk firmalarına yarayacak - İş-Yaşam Haberleri

    Avrupa, ulaştırmada sektöründe taşları yerinden oynatacak bir birleşmeye hazırlanıyor... Fransa merkezli ünlü tren üreticisi Alstom ile Alman sanayi devi Siemens’in demiryolu birimi, artan Çin tehdidine karşı güçlerini birleştirme kararı aldı.

    REKLAM

    İki şirket tarafından yapılan resmi açıklamaya göre, birleşme Alstom üzerinden yapılacak. Fransız şirket, sermaye artırımına gidecek ve Alman Siemens, bu şekilde Alstom hisselerinin yarısına sahip olacak. Söz konusu anlaşma, iki şirketin Yönetim Kurulları ve resmi kurumların vereceği onayların ardından yürürlüğe girecek.

    16 MİLYAR EUROLUK BİR DEV

    Çin devleti tarafından desteklenen CRRC’nin, dünyada ve özellikle Avrupa’da artan tehdidine karşı gidilen birleşme sonrası, yıllık geliri 16 milyar euronun üzerinde bir dev ortaya çıkacak.

    BAKIRLARI TÜRKLERDEN

    Birleşme sonrası ortaya çıkacak yeni nesi ‘Alstom’ tabii ki Avrupa’da dengeleri değiştirecek. Fakat bu birleşme aynı zamanda hali hazırda Fransa’daki hızlı trenlere ürün tedarik eden Türk firmalara da büyük katkı sağlayacak.

    Bu firmaların en önemlisi de Kayseri merkezli Mega Metal. Bugün Kayseri’de ürettiği yüksek teknolojili bakır teller ile, Fransa’daki hızlı tren ağının en önemli tedarikçi firmaları arasında yer alan Mega Metal, varılan anlaşma kapsamında 10 yıl boyunca hızlı tren bağlantıları için Fransa’ya ürünlerini göndermeye devam edecek.

    REKLAM

    YILDA 2 BİN TON BAKIR TEL İHRACI

    Konuyla ilgili görüşlerine başvurduğumuz Mega Metal Yönetim Kurulu Başkanı Cüneyt Ali Turgut, varılan anlaşmanın kendileri için de önemli fırsatlar yaratabileceğinin altını çizerken, “Bugün Kayseri’deki fabrikamızda ürettiğimiz yüksek teknolojili bakır telleri Avrupa’nın hemen hemen bütün ülkerine ihraç ediyoruz. Fransa da bu alandaki en önemli pazarlarımızdan. Bölgeye yılda 2 bin tona yakın bakır tel ihraç ediyoruz. İhracatımızı gelecek yıllarda da artırarak sürdüreceğiz. Yaptığımız anlaşma kapsamında Fransa, hızlı tren ağı için 10 yıl boyunca bizden ürün almayı sürdürecek. Böyle bir yükümlülükleri var” dedi.

    15 MİLYON EURO TUTARINDA YENİ YATIRIM

    Ortaya çıkan şirketin, ulaştırma alanında Avrupa’daki dengeleri değiştireceğini belirten Cüneyt Ali Turgut şu ifadeleri kullandı:

    • Cüneyt Ali Turgut
    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ