Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
  • Habertürk Android Uygulaması
  • Habertürk iPhone Uygulaması
  • Habertürk Huawei Uygulaması
HABERTURK.COM

ABD Başkanı Donald Trump'ın, Çin'e milyarlarca dolarlık ek gümrük vergisi ve yatırım kısıtlamaları getirilmesini öngören genelgeyi imzalamasını ardından dolar, tarihinde ilk kez 4 TL'yi aşarak 4.0361 seviyesine dek ulaştı. Aynı saatler de euro da 4.9778 ile tarihi zirveyi gördü.

Gelişmekte olan ülke para birimleri genelinde, ticaret savaşlarına yönelik endişeler risk iştahında baskı yaratıyor ve dolar karşısında değer kaybediyor. 

Amerikan teknolojisinin çalınmasına engel olmayı amaçlayan bu adım, Pekin'den misilleme ihtimalini tetikleyebileceği için, küresel ticaret savaşı endişelerini artırıyor. Gümrük vergilerinin boyutu ve kapsamına ilişkin bir işaret henüz görülmedi.

"3.85 TL'NİN ÜZERİ SPEKÜLATİF"

Cumhurbaşkanı Ekonomi Başdanışmanı Cemil Ertem, TL'deki değer kaybının makro ekonomik dengelerle uyumlu olmadığını ifade ederek, “Dövizdeki yükseliş aldatıcı, oynaklık kısa zamanda siyasi konjonktürün biraz daha netleşmesi ile ortadan kalkacaktır. 3,85'in üzerinde ABD Doları spekülatif. Dalgalı kur rejiminde günün sonunda ekonominin temellerine ve genel gidişatına uyumlu optimum bir denge haline geliriz, çok yakında oraya doğru geleceğimizi göreceğiz.” diye konuştu.

Integral Yatırım Araştırma Uzmanı Seda Yalçınkaya, TL'nin benzer gelişmekte olan ülke para birimlerine paralel hareket ettiğini söyleyerek şöyle dedi:

  • Dolarda küresel bazda bir huzursuzluk söz konusu. Bu aynı zamanda riskli varlıklardan kaçışı da tetikliyor. Piyasalarda oynaklığı gösteren WIX endeksinin 20 seviyesine gelmesi Çin kaynaklı endişeleri ortaya koyuyor. Gelişmekte olan ülke para birimleri dolar karşısında değer kaybederken, TL'nin kaybedenler arasında ilk üçte yer aldığını söyleyebiliriz. TL zaten kendi iç dinamikleri nedeniyle Mart başından beri bozulma eğiliminde, negatif ayrışma vardı, bugün ise paralel hareket görüyoruz

Yurtiçinde yerleşiklerin kıymetli maden depo hesapları dahil yabancı para cinsinden mevduat ve fonları TL'nin sert değer kaybettiği 16 Mart ile biten haftada yaklaşık 1.3 milyar dolar azalışla 167.8 milyar dolara geriledi.

 

Yurtiçi yerleşikler TL'de sert değer kayıpları olduğu dönemde genelde döviz satışı yapıyor. Yaptıkları satışın büyüklüğünü ise TL'deki değer kayıplarının devam edip etmeyeceği beklentisi belirliyor.

Yalçınkaya, Trump'ın piyasaları rahatsız edici keskin ifadeler kullanması halinde piyasaların risk odaklı hareket edeceğini ve güvenli liman özelliği olan enstrümanları tercih edeceğini söyledi.

Dolar sabah saatlerindeki gevşemenin ardından 07:15 itibarıyla 3.9674 TL'den işlem görürken, euro ise aynı saatlerde 4.8952 TL'den işlem görüyor.

Dolar saat 10.30 itibariyle de 3.9659 TL'den, euro ise 4.8880 TL seviyesinden işlem gördü.