Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

ALİ GÜLTİKEN
NAPOLI FETİHLERİ
Napoli, Higuain’i yüksek bir rakama sattıktan sonra Polonyalı golcü Milik’i transfer etti. Bu transferde başarılı da oldu. Fakat yakın zamanda sakatlanıp uzun süre sahalardan uzak kalacak olması Napoli takımının dengesini biraz bozdu. Bu sakatlıktan sonra da o bölgedeki denemeleri devam ediyor. Gabbiadini’den, Mertens’ten veya diğer oyuncularla bir alternatif yaratıp bu bölgeye çözüm üretmeye çalışıyorlar.

Bize karşı da Mertens’i denediler. Mertens çok yetenekli bir oyuncu. Forvetin her bölgesinde oynayabiliyor. Ama Napoli’nin oynamak istediği düzendeki merkez santrfor değil. Dolayısıyla bu düzen arayışları Napoli’nin dengesini biraz bozmuş durumda. Biz de dün akşam bunu ilk yarıda iyi kullandık. Mertens’in ayağından yediğimiz gol dışında rakibin defansımızın arkasına sarkmasına müsaade etmedik. Forvet oyuncularını ileriye doğru iterek sürekli geriye gelip top almaya mecbur bıraktık. Bu oyun dengesi bizi hem oyunda tuttu hem de o bölgede kaptığımız toplarla istediğimiz şekilde ataklara çıkabildik.

Bulduğumuz birinci gol harika bir hücum organizasyonuydu. Tolgay-Quaresma-Adriano müthiş bir pas trafiği sonunda gole imza attılar. Aboubakar’ın ayağından gelen ikinci gol, her ne kadar defansın pas hatası gibi gözükse de, söz konusu hata bu bölgede yaptığımız baskı sonucunda geldi. Bu golün Aboubakar’ın ayağından olması da ayrı bir moral kaynağı oldu. Şenol Hoca’nın Aboubakar tercihi de bu golle yerini bulmuş oldu.

İkinci yarı Fabri’nin penaltı kurtarışı bize müthiş özgüven kazandırdı. Hakemin ikinci skandal penaltı kararına kadar Napoli’ye oyunda diz çöktürdük. Maçın pas ve tempo avantajı bizim elimize geçti. Maça müthiş bir denge getirdik. Ama şunu bir kez daha söyleyelim, böyle ucuz penaltılar bu seviyelerde olmaz.

Bu saygısızlığa sahadaki Beşiktaş oyuncuları müthiş bir karşılık verdi. İradelerini, yeteneklerini, karakterlerini ortaya koydular. Napoli’de müthiş bir destan yazdılar. Aboubakar’ın 3. golünden sonra hem hakeme ders verdik hem de Napoli’ye... Bu maçı çok kahramanı var... Başta kaleci Fabri, forvette Aboubakar bu galibiyete başrol oynarlarken görev alan tüm oyuncular da ‘Beşiktaş forması ve camiası nasıl temsil edilir’i San Paolo’nun çimlerinde gösterdiler. Bu maç Şampiyonlar Ligi’nin ilk galibiyeti olmasının yanında Beşiktaş’ın İtalyan takımlarına karşı da ilk zaferi. Napoli’nin sahasındaki Avrupa kupası maçlarında 18 maçlık yenilmezliğine de son diyen bir Beşiktaş imzası...

KARTAL YİĞİT
RİSKTEN ZAFERE
Böylesine baskıya, kalende inanılmaz pozisyonlar görmene rağmen, buradan böylesine bir zaferle ayrılarak büyük bir iş başardın Beşiktaş, helal olsun sana! Maç öncesi yöneticilerin bile beraberliği iyi bir sonuç olarak gördüğü bu maçtan, son derece mantıklı bir taktik ve müthiş bir mücadele ile böylesine bir sonuç almak kolay değildi gerçekten, tebrikler Kartal’ım. Umutların belki de azalacağı bir 90 dakikadan, bu sonucu almak büyük işti, bunu başardı Beşiktaş.

Oyun Şenol Güneş’in mantıklı ancak bir o kadar da riskli anlayışı ile başladık. Hoca, Napoli’nin ofans gücünün ne denli tehlikeli olduğunu bildiği için ilk 15-20 dakika tamamen yarı sahasında olan bir Beşiktaş izledik. Beşiktaş bu anlarda neredeyse hiç rakibin üzerine gitmedi. Oyunu hep kendi sahasında kabul etti. Buna rağmen hatrı sayılır pozisyon gördü kalesinde... Biraz şansı, biraz da azmi sayesinde bu tehlikeler savuşturuldu. İlk çıkışta da Adriano ile ilk gol geldi. Yine aynı kapanmanın ardından bu kez Napoli’nin aksayan tek yeri olan savunmasındaki inanılmaz hata sonrası Aboubakar’ın üzerindeki stresi atan gol geldi. Beşiktaş belki de kalesinde goller görme pahasına kontrollü alanını tamamen savunan bir futbol aklı ile mücadele etti. Napoli’nin gelip topu kaybettiği anlar da süratle kanatlara özellikle Quaresma’nın bulunduğu kulvara hızlıca aktarma yapılacaktı, genel anlamdaki bu plan tuttu. Quaresma daha canlı olsa sonuç çok farklı olurdu.

İkinci 45’te ekibimiz, Napoli’nin üzerine geleceğini düşünerek bu kez topu ileriye daha çok taşıdı. Ancak yeteri derecede çoğalamama, farkı açmaya engel oldu. Bu anlarda yorulan ve gitmekte zorlanan Aboubakar’ın ya değiştirilmesi ya da Cenk ile takviye edilmesi gerekiyordu. Şenol Güneş 74. dakikada Cenk Tosun’u alarak bunu geç de olsa gerçekleştirdi.

Beşiktaş böylesine bir deplasmanda müthiş bir mücadele verdi. Belki pozisyon kıtlığı yaşadı, oyunu Napoli’nin sahasına bir bölümde yıkamasa da istenileni yaptı. Napoli gibi elinde önemli güçler olan bir takıma karşı bu direnci her takım gösteremez. Bu yüzden helal olsun diyoruz. Ancak zaman zaman kendine aşırı güveninden dolayı hatalar yapan Fabrico’yu ayrı tebrik etmek lazım. O kadar baskı ve pozisyona rağmen tek başına muhteşemdi. Yetmedi bir de penaltı kurtardı. Beşiktaşlılar tribünde ilk kez rahat bir maç izlediler.

Geldiğinden beri eleştirilen Aboubakar en kritik maçta sahneye çıkıp beklenen patlamayı yaptı. Bundan sonrası onun için çok farklı olacaktır. Bu kadar tepki alsa da son dakikada galibiyeti getiren kafası hatrına o eleştiriler artık biter.

Son bir söz Şenol Hoca’ya... Çoğu kez yerdiğimiz hoca, Napoli’ye çok iyi hazırlanmış. Her şeyi ile sıkıntılı bir anlayışla takımını zafere taşıdı. Tebrikler...

BÜLENT YAVUZ
KARTAL HAKEMİ DE GAGALADI
Napoli’yi Rus hakem Karasev bile kurtaramadı. Kara Kartal gerçekten tarih yazdı. Hakemin kötü niyeti bile buna engel olamadı. UEFA Elit Hakem kategorisinde yer alan Rus hakem, Collina’dan torpilli. Maçlarına baktığımız zaman kadronun en kötü hakemi. 50’de Fabricio’nun çok acemi bir hareketi neticesinde Napoli penaltı kazandı. Doğru bir penaltıydı. İkinci penaltıya gelirsek; tam evlere şenlik bir penaltıydı! Hakemin, sanki altın bulmuş gibi gözleri parlayarak ikinci penaltıyı vermesi tam anlamıyla rezil bir karardı. Ceza alanında Caner’in rakibine bir teması var ama bu temas normal ve sıkça rastlanan bir müdahaleydi. Beşiktaş’ın galibiyet golü kıl payı ofsayt gibi görünse de hakemin verdiği yanlış penaltı kararına; sanki adaletin öc alması gibiydi. UEFA Hakem Kurulu Başkanı Mr. Collina, kendisine fizik olarak çok benzeyen bu hakemi çok mu aramış da Beşiktaş maçına vermiş! Pes doğrusu...