Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Elektrik üretim sektörünün finansal gelecek planlamasında önemli bir yer tutan “kapasite mekanizması” kapsamında uygulanacak destek tutarlarına ilişkin ayrıntılar ortaya çıkmaya başladı. Elektrikte arz-talep dengesini ve sistem güvenliğini sağlamak için öngörülen kapasite mekanizmasına, bin megavat düzeyinde santralın dahil olması bekleniyor.

Gazete Habertürk'ten Olcay Aydilek'in haberine göre, bunun bin megavatının kömür, 10 bin megavatının da doğalgaz santralı olması öngörülüyor. Kapasite mekanizmasını işletecek olan TEİAŞ, elektrik piyasasında arz güvenliğinin sağlanması için yedek dahil yeterli kurulu güç kapasitesinin oluşturulması amacıyla yıllık olarak belirlenen bütçe dahilinde üretim lisansı sahibi tüzel kişilere kapasite ödemesi yapacak.

Bu mekanizmaya dahil olan üretim tesislerine yapılacak kapasite ödemeleri, birim sabit ve değişken maliyetler ile elektriğin Piyasa Takas Fiyatı (PTF) dikkate alınarak hesaplanacak.

İŞTE O FİYATLAR

HABERTÜRK, enerji sektörünün finansal gelecek planlamasında önemli bir yeri olan “kapasite mekanizması” kapsamında uygulanacak destek tutarlarına ilişkin ayrıntılara ulaştı. Henüz son hali verilmemekle birlikte üzerinde çalışma yapılan tutarlar şöyle:

-Yerli kömür: Kapasite mekanizmasına dahil olacak santrallara, megavat başına 184 TL destek verilecek.

-Doğalgaz: Bu santrallara, megavat başına 174 TL verilecek.

-İthal ve yerli kömürle çalışan santrallar: İthal ve yerli kömürle elektrik üreten santrallara, megavat başına 175 TL destek söz konusu olacak.