Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Spor Futbol Süper Lig Fenerbahçe Ali Koç'tan TFF'ye ve Özdemir'e tepki! - Fenerbahçe Haberleri

    Fenerbahçe Başkanı Ali Koç, Didem Arslan Yılmaz'ın moderatörlüğündeki Türkiye'nin Nabzı Özel programında gazeteciler Serdar Ali Çelikler ve İbrahim Yıldız'ın sorularını yanıtladı. Koç, TFF kararları ve başkan Nihat Özdemir'in 2010-2011 açıklamaları ile ilgili şunları söyledi:

    "SİSTEM SIKINTILI"

    Sistem sıkıntılı. Biz TFF seçimlerinde 'Federasyonun emrindeyiz' dedik. Sayın Özdemir'le seçim öncesi her kulübe gittiği gibi bizimle de görüştü. Hiçbir talebimiz yoktu, 'Eski sistem devam etmemeli, adaletin sağlanması lazım' dedik. Ama siz 'Eski dostlarınızla ters düşmemek adına bazı şeylerden imtina ederseniz o dönüşümü yakalayamazsınız' dedi. Kendisi amacının futbolu düzeltmek olduğunu söyledi. Kendisi 'Fenerbahçe başarısızlığını örtmeye çalışıyor' dedi. 3 hafta önce bize başka söylemişti, Allah'tan yanımızda başkaları da vardı. Soğukkanlılıkla sorguladık, dile getirdik. Anlatmaya çalıştık. Ama gördük ki duvar var karşımızda. Ciddi hakem hataları yaşadık. Şubat'ta yüksek divan kuruluna dedim ki, 'Bakın biz yaşadık, sezon ilerleyince neler yaşanacak görün' dedim."

    REKLAM

    "ÖZDEMİR'İN BAŞKA TAKIMLARLA İLGİLİ KONUŞTUĞUNU GÖRDÜNÜZ MÜ"

    Özdemir ile kişisel meselemiz kesinlikle yok. 3 Temmuz bizim kırmızı çizgimizdir, kim ihlal ederse cevap veririz ve Fenerbahçe içinde barınamaz. TFF Başkanlığı herkese eşit mesafede olması gereken, takımlar hakkında kişisel fikir beyan edilmeyeceği mevkidir. Şunu soruyorum, federasyon başkanımızın Fenerbahçe dışında herhangi bir kulüple ilgili ileri geri konuştuğunu gördünüz mü?

    "TFF'YE GÜVENMİYORUZ"

    Son maça dönersek, bu çok önemli. Bizim derdimiz kişisel değil. Bizim TFF'yle sorun yaşamamız güven kaybetmemiz, niye güvenmiyoruz; çünkü ilkesizlik, eşitsizlik var. Çifte standart demeyeceğim çok standart var. Eşitsizlik sanki bir norm haline geldi. Bu keyfi kararlar demek. Eşitsizliğin normalleştiği dönemden geçmek futbol için çok tehlikeli. Sezon içinde inancımızı kaybettik. Son maç oynandı. Benim, Semih Bey'in federasyonu ilgilendirmeyen konuda nasıl cezalandırıldığını gördünüz. İşin içindeki standartsızlığı, eşitsizliği, hukuksuzluğu anlatmaya çalışıyorum. Bunları dile getirdiğim zaman ceza yiyorum. Bugün bir anket yapsanız, yüzde 90 futbolda adalet yok derler.

    REKLAM

    "PFDK, CEZALARI UTANÇ VERİCİ"

    Özdemir'le bugün bir aradaydık. Konuşarak çözülmeyecek bir şey olmaz. Ama bu 3 Temmuz'u çözemeyiz. Hala akıl tutulması. Bugün federasyona laf söylemek, hakem hatalarını kınamak ağır suç, ama yöneticiler küfür kıyamet, sahaya dalsın... Tekme tokat giren arkadaş 30 gün yemiş, biri 40 gün almış. Komik bunlar. Dışarıda olan komplo teorilerini, adil rekabet yoktur söylemlerine güçlendiren şeyler bunlar. Bu Türk futbolu için utanç verici kararlardır.

    "2010-2011'İ DÜZELTMEDİ"

    Bunu düzeltecek bol bol fırsat varken düzeltilmiyor. Bizim için bu kadar hassas konuda böyle bir şey söyleyip, Ali Koç, Ahmet, Mehmet meselesi değil bu. Bu Fenerbahçe. Çok dua ettim, yanlışlıkla söylemiştir diye. Ama düzeltmedi. Bizim için konu kapanmıştır.

    3 TEMMUZ AÇIKLAMASI

    REKLAM

    Cuma günü mahkemede Fenerbahçe'nin Başkanı olarak yaşadıklarımızı hatırlatacağız. Bizim bu davalarımız 15 Temmuz'dan önce başladı. Fenerbahçe camiasını, o dönemde bu işin kahrını çekmiş, gaz yemiş, tartaklanmış, okula gittiği zaman okul arkadaşları tarafından sıkıntı yaşamış çocuklar olmak üzere. Mahkemelerin henüz karar vermemiş olması bizleri derinden yaralanmaktadır. 17-25 diye çizgi çekiliyor. Bunun Ergenekon'u, Balyoz'u, 3 Temmuz'u var. O günleri unutmayın.

    Devletin gücü arkasında, polisi, savcısı, hakimi, medyası, biz tek tabanca mücadele ettik. Başkanımız 'Ne şikesi memleket elden gidiyor' demişti. Sokağa ilk biz indik. Bütün rüzgar bize karşıyken. Bu camia bu konuda saygı beklemektedir. O yüzden Nihat Bey'e tepkimiz öyledir. Adaletin en kısa zamanda vicdanen aklanmış olan camiamızı resmi ve hukuken son noktayı koymasını bekliyoruz.

    AZİZ YILDIRIM'LA GÖRÜŞTÜ MÜ?

    Başkanımızla en son 2 Haziran 2018'de merhabalaştık sta. Ertesi gün seçimdi, konuşma imkanı olmadı. Ondan beri bir daha görmedim. Bir cenazede uzaktan gördüm. Biz göreve geldikten sonra basket takımının maçına, Can Bartu'nun cenaze törenine davet ettik. Cumhurbaşkanımızla görüşmeye giderken davet ettik. Hiçbirine cevap alamadım. Davalarla ilgili mektup yolladım, mektup açılmadan geri geldi. En azından 3 Temmuz'da ortak hareket edebilseydik, bizim büyüğümüz, liderimiz. Ama olmadı. (Aziz Yıldırım'la yapılan kıyaslamalarla ilgili) Hayır, kıyaslamanın şu aşamada doğru olduğuna inanmıyorum. Biz 2 yıl görev yaptık.

    YAYINCI KURULUŞ KONUSU

    Burada Fenerbahçe'nin görüşünden daha önemlisi kulüplerin görüşüdür. Ben Kulüpler Birliği sözcüsü değilim onu başkanımız yapar. Büyük resme baktığımızda sıkıntı var. Bir sene geriye gidersek. Bize indirimle geldiler, daha doğrusu federasyona geldiler. Biz bunu bir senelik indirim olarak algılamıştık. Geldiğimiz nokta karşı taraf algılamıyor. Hepimiz aynı gemideyiz. Hepimiz o döngünün içindeyiz. Şurada ciddi bir güven sorunu var. Bizle yayıncı kuruluştan çok federasyonla ilgili. Biz sürecin istendiğimiz zaman içeri çekiliyoruz, yoksa sürecin dışındayız. Ne yazışmalar yapılıyor, neler konuşuluyor, bütün resme hakim değiliz. Biz hukuken belki muhatap olmasak da önemli paydaşız. Bundan sonra bütün müzakerelerde Kulüpler Birliği olarak olmalıyız dedik. Bugün toplantı yapıldı. Bir yere vardık mı, varamadık. Bana göre yayıncı kuruluş da pandemi sürecinden fayda sağlayacak.

    "LİGLER EYLÜL AYINDA BAŞLAMALI"

    26 Temmuz'da inşallah lig bitecek. Ağustos 15'inde açtığın zaman futbolcu ne zaman tatil yapacak? Çok sakat bir durum. Kamp ne zaman yapılacak? Federasyon için milli takım önemli. Sonuçta oyuncu sağlığı ve yeni sezonu doğru hazırlanması, yeni sezonun da diğer liglerde olduğu gibi Eylül ayında başlaması makul. Ağustos ayında başlamasına 17 kulüp hiç sıcak bakmıyor. Paydaş olarak ne kadar dinleniyoruz. Ama bu konuda dinleniyoruz. Avrupa'daki takvime baktığınızda bu takvim gerçekçi değil.

    ŞAMPİYONLAR LİGİ FİNALİ...

    Önümüzdeki sene tek maç, diyelim ki 80 bin taraftar geliyor. İki üç gün dünyanın gözü bizde olacak. Şampiyonlar Ligi tarihinde belki de ilk defa 8'li final yapılacak. 8 takıma THY uçak gönderiyor düşünebiliyor musunuz? Müthiş bir marka ve pazarlama. Bu takımlar İstanbul'un en güzel otellerinde konaklıyorlar. Her gün otellerde yayınlar yapılıyor. İstanbul, Türkiye anlatılacak. 8 takımın 3 hafta boyunca burada kalması, uluslararası medya mensubunun tamamen gözünün Türkiye'de olması mı daha faydalı mı, yoksa tek maç mı? Bunu anlamakta güçlük çekiyorum. Bunu bir zafermiş gibi bayram havasına çevrilmesi algı yönetimi. Biz ulus olarak devlet olarak herhalde Avrupa'da en iyi yöntem ülkelerden biriyiz ve birinciyiz. Bu finalin buradan ayrılıp başka yere verilmesi ister istemez insanların kafasında Türkiye turizm için güvenli değil düşüncesini yaratır.

    YABANCI SAYISI

    Burada önemli olan yabancı oyuncu sayısından çok buranın yaşlı oyuncu çöplüğü olmaması. Orta vadede net ihracatçı olabilmemiz futbolda. Yabancılar için limit getir. Altyapıdan futbolcu oynatma mecburiyeti getirilebilir. Yabancı futbolcunun azaltılması Fenerbahçe'nin işine gelir.

    Şurada Paylaş!

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ