Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Kripto para birimleri ile ilgili son günlerde farklı ülkelerden gelen "düzenleme" ve "kısıtlama" haberlerine bağlı olarak, piyasalardaki dalgalanmalar sürerken, piyasadaki sanal para birimleri sayısı 1,500 oldu.

Toplam 1,500 sanal para biriminin oluşturduğu kripto para birimleri piyasa hacmi düne göre yüzde 2.69´a karşılık gelen 15 milyarlık bir düşüşle 557 milyar 818 milyon dolara geriledi. Düne göre 57 adet artarak 8,252 adede oluşan kripto para piyasalarında işlem gören sanal para birimlerindeki son 24 saatlik işlem hacmi ise 19 milyar 863 milyon dolar olarak hesaplandı.

Kripto para birimleri piyasasının yüzde 33.5´ine sahip olan Bticoin ise son 24 saatte 3,10 düşüşle 10.964,50 dolardan işlem görürken piyasanın diğer en büyüklerinden Ethereum yüzde 3.04, Ripple yüzde 6.05, Bitcoin Cash yüzde 3.70 ve Cardano yüzde 7.05 düştü.

BİTCOİN ÇÖKECEK Mİ?

-TÜRKİYE Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkan Yardımcısı ve Konya Ticaret Odası Başkanı Selçuk Öztürk, elektronik para birimi 'Bitcoin' ile ilgili, "Bence uzak durulması gereken bir saadet zinciri" dedi.

-Güney Kore'de sanal para madenciliği yapan bir platform kapandı. Bitcoin ve diğer dijital para birimlerini ticareti yapmak için kullanılan Youbit, 19 Aralık günü iflas başvurusunda bulunarak yerel saatle 02.00'den itibaren işlemleri kapattığını açıklamıştı.

-CNBC yayınına katılan Wall Street'in deneyimli analistlerinden Peter Boockvar, kriptopara piyasasında destansı bir çöküş beklediğini belirtti.

Boockvar, bunun ani bir çöküş mü yoksa yavaş ve kademeli bir düşüş mü olacağından emin olmadığını söylese de piyasanın yüzde 90 küçüleceği tahmininde bulundu.

Kripto pazarın çökmesi durumunda yatırımcıların riskli aktif değerlere bakışının değişeceğini de söyledi. Borsaların bu yan etki nedeniyle büyük zarar göreceğini fakat bunun ekonomideki temel yanlışlıklardan dolayı değil psikolojik olacağını kaydetti.