Reuters / HABERTURK.COM

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın ABD Başkanı Donald Trump ile yarın yapacağı görüşmeye odaklanan piyasada dolar/TL 5.77 civarında sakin bir seyir izleyerek başladıktan sonra 5.75 altına geriledi.

Dün ABD'ye hareket eden Erdoğan, ziyaretinin ikili ilişkilerin içinden geçmekte olduğu sancılı bir dönemde gerçekleştirildiğini ancak sisli havaya rağmen Trump ile sorunların çözüme kavuşturulması noktasında hemfikir olduklarını söyledi.

Erdoğan, ABD temaslarında ikili ilişkilerin yanı sıra Suriye meselesini de enine boyuna konuşacaklarını belirtirken, İletişim Başkanı Fahrettin Altun dünkü açıklamasında gündemdeki S-400 meselesi için "İki liderin kabul edilebilir ve uygulanabilir bir çözüm bulabileceğine inanıyorum" ifadelerini kullanmıştı

Türkiye'nin Rus savunma sistemi S-400'leri satın alması ve Suriye'nin kuzeyine gerçekleştirdiği operasyonun ardından ABD kongresi ve zaman zaman Trump Türkiye'yi yaptırımlar ile tehdit etse de şu ana kadar herhangi bir yaptırım uygulamaya alınmadı. Ancak yaptırım riski ve ABD ile ilişkiler konusu piyasalarda endişelere, TL varlıklar üzerinde de genel olarak baskıya neden oluyor.

Öte yandan, Trump'ın negatif faiz çağrısı ve Çin ile anlaşmaya yakın olduğuna dair haberler gelişen ülke varlıklarını olumlu etkiledi ve dolar/TL de 5.75 altına indi

Trump'ın azli konusundaki gelişmeler ve Fed Başkanı Powell'ın bu akşam yapacağı açıklamalar da piyasaların odağında bulunuyor. Ortak Ekonomik Komitesi öncesinde Washington DC’de para politikası eylemleri ile ilgili konuşacak Powell'ın özellikle soru cevap kısmındaki açıklamalarıyla piyasalarda hareket olabileceği belirtiliyor.

Öte yandan Hazine, dün 9,7 milyar TL daha borçlanarak bu ayki borçlanma programını 21,8 milyar TL ile beklentilerin üzerinde tamamladı. 

24 SAATGÜNÜN ÖZETİ
24 saat
24 saat günün önemli haberleri ve gelişmeleri