Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Ekonomi Emlak Dünyanın geleceğine yön verecek 19 dev proje - Emlak Haberleri
    1

    Avrupa'nın en büyük altyapı projesi olan ve 16.3 milyar euroya mal olacak 'Elizabeth Hattı'nın yüzde 90'ı tamamlandı. Son fotoğraflar da yapımcı şirket tarafından paylaşıldı.

    2

    Normalde ismi Londra Çapraz Hat Projesi olan proje, tamamlanmasının ardından Kraliçe'yi onurlandırmak için Elizabeth Hattı ismini alacak.

    3

    Proje tamamlandığında Londra'nın devasa metro hattına eklemlenecek ve Avrupa'nın en büyüğü olacak.

    13

    55 kilometre toplam uzunluğa sahip olacak dev yapının tamamlanan kısmı 22.9 kilometrelik köprü ve 6.7 kilometrelik de deniz altı tünelinden oluşuyor.

    14

    Köprünün yapımında 60 eyfel kulesi yapmaya yetecek 420 bin ton çelik kullanıldı ve 7 yıl süren inşaat sonunda tüm testlerin olumlu sonuçlandığı açıklandı

    15

    15 milyar doları aşan inanılmaz maliyetinin yanı sıra 7 işçi köprünün yapımında yüksekten düşerek hayatını kaybetmiş ve 129 tanesi de yaralanmıştı.

    16

    Çinli yetkililer köprünün denizaltı tüneli kısmının tamamlanmasıyla birlikte bir de seremoni düzenledi.

    17

    Çin'in önde gelen ekonomi ve sanayi merkezlerinden olan İnci Nehri Deltası bölgesindeki 3 şehri birbirine bağlayacak proje 4.5 saatlik mesafeyi 40 dakikadan az bir süreye indirecek ve ortaya 42 milyonluk dev bir şehir çıkacak.

    18

    Business Insider tarafından dünyayı değiştirecek yapılar arasında gösterilen proje trafiğe yıl sonunda açılacak.

    25

    Güneş panelleriyle kendi enerjisini üretecek olan Körfez Gelini isimli bina 230 katlı. Park, ofis, otel, alışveriş merkezi ve konuttan oluşuyor. Tepesinde 188 metrelik dev bir anten de var.

    26

    PINGTANG TELESKOBU | ÇİN

    27

    Çin'in Guizhou bölgesinde, 2011 yılında yapımına başlanan teleskop 2016 eylül ayında tamamlanarak faaliyete geçti. 500 metre çapıyla dünyanın en geniş açıklığına sahip teleskobu unvanını da aldı.

    28

    Teleskop, dünyanın 1000 ışık yılı ötesinden dahi sinyal alabiliyor. Yıldızlararası iletişim sinyalleri ve molekülleri gözlemlemek başlıca amaçları arasında. Proje maliyeti ise 180 milyon dolar.

    29

    GOTTHARD TÜNELİ | İSVİÇRE

    30

    Alp Dağları arasındaki yolculuğu kolaylaştırmak için İsviçre'de düz bir hatta inşa edilen Gotthard Tüneli, yaklaşık 57 kilometre uzunluğunda ve dünyanın en uzunu olmasının yanı sıra 2450 metreye ulaşan derinliğiyle de eşsiz.

    31

    17 yılda tamamlanan tünel 1 Haziran 2016'da özel bir etkinlikle açıldı ve aralık ayında tam kapasiteyle faaliyete girdi. İnşaat boyunca 9 işçinin yaşamını kaybettiği tünel 10 milyar dolara mâl oldu.

    32

    ITAIPU BARAJI | BREZİLYA & PARAGUAY

    33

    Brezilya ve Paraguay sınırını kesen Parana nehri üzerinde kurulan hidroelektrik barajının yapımı 1984'te tamamlandı fakat kurulu kapasitesinin artması için sürekli jeneratör ekleniyor. Maliyeti 20 milyar doları aştı.

    34

    Modern yapıların yedi harikasından biri olarak gösterilen baraj, 2015 yılında toplam 90 terawatt saat enerji üreterek rekor kırdı. Paraguay tüm enerji ihtiyacının yüzde 75'ini, Brezilya ise yüzde 20'sini baraj sayesinde üretiyor.

    35

    JASPER GÜNEŞ ENERJİSİ ÇİFTLİĞİ | GÜNEY AFRİKA

    36

    Güney Afrika'nın Kimberley yakınlarındaki güneş enerjisi santralı yılda 180 bin megawatt temiz enerji üretiyor ve 80 bin hanenin ihtiyacını karşılıyor.

    40

    Komunist Parti döneminde projelendirilen ancak uzun süre yapılamayan köprü, Qingdao ve Huangdao arasındaki 4 saatlik yolculuğu 20-30 dakika arasına indirdi. Maliyeti 8.8 milyar dolar.

    41

    HYDERABAD RAYLI SİSTEMİ | HİNDİSTAN

    42

    Hindistan'ın 7 milyonluk nüfus yoğunluğu çok fazla olan Hyderabad şehrindeki proje, iki safhaya sahip ve toplam 170 kilometre uzunluğunda dev bir şehir içi transit yol olacak.

    58

    Norveç bu nedenle tünellerle dolu. 30'dan fazlası su altında olmak üzere toplamı 900'ü bulan tüneller arasına yakında bir yenisi daha eklenecek.

    59

    Doğal güzelliği bozmamak için köprü yerine su altı yüzer tünel yapacak olan Norveç Sognefjord projesi için 25 milyar dolar harcayacak. 1.2 km. derinlikte ve 900 metre genişlikteki yapı türünün tek örneği olacak. Araçların yanı sıra belirli bölgelerde vapurlar, feribotlar da faydalanacak.

    60

    NANHUI YENİ ŞEHİR | ÇİN