Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
  • Habertürk Android Uygulaması
  • Habertürk iPhone Uygulaması
  • Habertürk Huawei Uygulaması

İlk turunda en yüksek teklifi 387 milyon TL ile Aşçıoğlu İnşaat'ın verdiği ihalede bugün ikinci tur gerçekleşti.

-TOKİ'nin Ali Sami Yen ihalesi geç başladı. 2 firmadan Teknik Yapı ihaleye zamanında gelemedi.

-Aşçıoğlu ihalede 1 milyon TL arttırım yaptı.

-Aşçıoğlu 388 milyon TL verdi.

-Teknik Yapı ihale salonuna 10 dakika gecikmeli geldi.

-İhale komisyonu iki firmadan yazılı teklif aldı. Sözlü tura geçildi.

-Sözlü turda fiyat 388 milyon TL.

-İhalede fiyat 389 milyon TL oldu. İhaleye 15 dakika mola verildi.

-Teknik Yapı 421 milyon TL önerdi.

-Aşçıoğlu Grubu ise 461.5 milyon TL önerdi.

İhale teknik olarak sonuçlandı. En yüksek teklif sahibi yine Aşçıoğlu oldu.

İhalenin ardından 2. en yüksek teklifi veren Teknik Yapı yetkilileri BloombergHT'ye önemli açıklamalarda bulundu: İptal edilen ihalenin de rakamının yüksek olduğunu düşünüyorduk. 35 yıllık firmayız. Yılda 2000'e yakın konut üretiyoruz. Hangi bölgede hangi varlık ne kadar eder onu iyi biliyoruz. Verdiğimiz teklifin iyi olduğunu düşünüyorduk. Fakat Aşçıoğlu bizden daha istekli çıktı.
Biz alsaydık, ilginç bir projemiz olacaktı. Bölgenin ihtiyacı olan otel, iş merkezi ve rezidans gibi bir proje planlıyorduk. Fakat hâlâ rakamın yüksek olduğunu düşünüyoruz.

ÖNCEKİ İHALE İPTAL EDİLMİŞTİ

Toplu Konut İdaresinin (TOKİ) Ali Sami Yen Stadyumunun arsasının satışı amacıyla daha önce düzenlediği ihalede, en yüksek teklifi 416 milyon 500 bin lira ile Nurol-Aşçıoğlu Ortak Girişim Grubu vermişti.

TOKİ İhale Dairesi Başkanı Muhsin Soylu başkanlığında yapılan ihale, yaklaşık 15 dakika sürmüştü. 407 milyon 25 bin lira muhammen bedeli ile açılan ihalede 250 bin liralık artırım aralığı uygulanmıştı. Nurol-Aşçıoğlu OGG 416 milyon 500 bin liraya çıkmış ve Özyazıcı İnşaat bu seviyede bir ara istedikten sonra dönüşte yeni teklif vermeyeceğini bildirmişti. Böylece ihale teknik olarak sonuçlanmış, daha sonra yapılan değerlendirmede Toplu Konut İdaresi (TOKİ),Ali Sami Yen Stadyumu arsası için verilen 416,5 milyon liralık teklifi, ''iyi ama yetersiz'' bulmuş ve ihaleyi iptal etmişti.

TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar, ''Aslında arsa için değerine göre çok iyi fiyat verildi. Ama bizim Seyrantepe kompleksi bizim öngördüğümüzden daha pahalıya mal olacağından daha çok gelir sağlamak amacıyla ihaleyi iptal ettik. Hasılat paylaşımını denemek zorundayız. İyi bir ihaleydi, üzgünüm'' demişti.

Ali Sami Yen için Aşçıoğlu-Nurol tarafından verilen fiyatı ''arsa değeri'' olarak iyi bulduğunu vurgulayan Bayraktar, şöyle devam etmişti: ''Eren Talu'nun daha önceki ihalede verdiği teklifle hemen hemen aynı hatta üzerinde. Ancak Seyrantepe için öngördüğümüz maliyet 270 milyon liradan 310 milyon liraya çıktı. Bize para kalmıyor. Açıkları kapatmamız için daha fazla gelir elde etmeliyiz, bunun için hâsılat paylaşımı yöntemini deneyeceğiz. En kısa sürede hâsılat paylaşımı yöntemiyle yeniden ihaleye çıkıyoruz.''

ALİ SAMİ YEN ARAZİSİ

İstanbul-Şişli'de bulunan 34 bin 640,43 metrekare yüzölçümlü, 1199 ada 384 parsel numaralı olan Ali Sami Yen arazisi ihale şartnamesi gereği 10 dönümden fazlası yeşil alan olarak yapılacak.