Yerel Haber Hattı 0536 266 79 69
KONUŞMAYI BAŞLAT
Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Enerji Bakanı Taner Yıldız, Türkiye ve Irak arasındaki enerji işbirliği kapsamında Irak'tan Türkiye'ye 57 tankerle 47 milyon varillik petrol sevkiyatı olduğunu ve bunun mali değerinin yaklaşık 3 milyar dolar olduğunu söyledi.  

Dünyanın en zengin petrol rezervlerine sahip Irak'ın kaynakları petrol boru hattı üzerinden Ceyhan'a taşınıyor.

1 Eylül itibariyle Uluslararası Enerji Ajansı Direktörlüğü görevini üstlenecek olan Fatih Birol ile İstanbul'da gazetecilerin sorularını yanıtlayan Yıldız, Türkiye ve Irak arasındaki enerji işbirliğine ilişkin soruları yanıtlarken, "Türkiye'ye Irak'tan şu anda 57 tankerle yaklaşık 47 milyon varillik sevkiyat oldu, bu  sistemi kurduktan sonra bu neredeyse 3 milyar dolarlık ciro demektir" dedi.

'ENERJİ ARZ GÜVENLİĞİNİN STRATEJİK SORUN OLACAĞI KANISINDAYIM'

Suudi Arabistan'ın Yemen'e başlattığı askeri operasyon başta olmak üzere Ortadoğu bölgesindeki gelişmelerin enerji piyasalarına etkisi sorulan Birol ise "Birçok üretici ülke; Suudi Arabistan, İran, Irak gibi, dünya petrol üretimine ciddi katkı veriyorlar bu ülkelerin tamamı Ortadoğu'da ve şu anda oraya baktığımız zaman çok ciddi sorunlar var ve burada önemli olanın sorunların ciddi olmasından ziyade yapısal sorunlar olduğunu düşünüyorum. Bu bakımdan petrol ve doğalgazda enerji arz güvenliğinin çok ciddi stratejik sorun olacağını kanısındayım" dedi.  

'FALİYETLERİMİZ DEVAM EDECEK'   

Bakan Yıldız ; Ortadoğuda siyasi istikrarın sağlanması projelerin artmasına yol açar. Şu ana kadar Irak'tan 57 tankerle 47 milyon varil petrol sevkiyati oldu, bunun mali değeri 3 milyar dolar. Türkiye büyüme rakamları itibariyle rehavete kapılmayacak kadar önemli bir büyüme gösteriyor. Şimdiye kadar 47 milyon varil Irak petrolü yurtdışı piyasalara gönderildi. Irak'ta 3 milyar dolarlık ciro var faliyetlerimiz devam edecek. Enerji sektöründe yıllık yüzde 9'a ulaşan bir büyüme yakalandı. Barış süreci Kandil Dağı eteklerinde 2016 sonunda petrol aranmasına olanak sağlayacak.

Türkiye'nin Irak'ta 11 blokta petrol arama hakkı var. Cizre-Musul elektirik hattı yakında tamamlanacak. Türkiye elektirik enerjisi fazlasını Irak'a satacak. TANAP'la sevk edilecek doğalgaz'a AB talebi artacak. Türkmen gazının TANAP'la Avrupa'ya sevkiyatı için alt yapı oluşturuldu. Akkuyu Limanı'nda proje büyüklüğü 700-800 milyon dolar olacak" dedi