Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Ekonomi İş-Yaşam 2016'nın en sıradışı binaları - İş-Yaşam Haberleri
    1

    The Sky Pool (Londra, İngiltere)

    2

    Londra’nın büyüyen konut sektöründe taleplerin sonu yok, bu da tasarımcıları her geçen gün orijinal fikirler üretmeye zorluyor. 2018 yılında Londra’nın merkezine yapılması planlanan ‘gökyüzü havuzu’ ise iki bina arasına yerleştirilmiş bir köprü gibi görünüyor.

    3

    25 metre uzunluğa, 5 metre genişliğe ve 3 metre derinliğe sahip olan havuzun tabanı ise tamamen camdan yapılacak. Embassy Gardens isimli inşaat firmasına ait projede, gökyüzü havuzlu sitede bir dairenin fiyatının yaklaşık 2 milyon 800 bin lira olması planlanıyor.

    4

    The Louvre Abu Dhabi (Abu Dhabi, Birleşik Arap Emirlikleri)

    5

    Hala inşaat aşamasında olan ve Jean Nouvel tarafından tasarlanan Louvre Abu Dabi, tüm dünyadan sanatseverlerin dikkatini çekmeyi başardı. Yapı tamamlandıktan sonra Louvre Abu Dabi, uluslararası alanda Arap dünyasındaki ilk müze olacak.

    6

    2007 yılında Fransa ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin ortak bir düşüncesi olan müze, Paris’teki Louvre Müzesi’ne göre oldukça farklı bir şekilde tasarlanmış. Ancak Paris’teki müzeden daha dinamik bir yapıya sahip ve yine oradaki müze gibi tüm çağların en önemli eserlerini Birleşik Arap Emirlikleri’ne getiriyor.

    7

    The San Francisco Museum of Modern Art (San Francisco, ABD)

    8

    Neal Benezra, 1935 yılında kurulan Birleşik Devletler'in en eski ve en itibarlı modern ve çağdaş sanat müzelerinden SFMOMA’nın tarihi ve gelecek planları hakkında konuştu.

    9

    Yakın zamanda dünyanın en büyük çağdaş sanat koleksiyonlarından olan Fisher Collection'ı bünyesine katacağını açıklayan SFMOMA, aynı zamanda Snøhetta mimarlık şirketi tarafından tasarlanan bir genişleme projesi başlattı. Yeni binanın 2016 yılında tamamlanması bekleniyor .

    10

    The Agora Garden (Taipei, Tayvan)

    11

    Belçikalı mimar Vincent Callebaut tarafından DNA sarmallarından esinlenilerek tasarlanmış; Agora Garden Apartment. Mimarı tarafından "ne tek bir kule, ne de ikiz bir kule" olarak tanımlanan 20 katlı yapı, sabit merkezi bir çekirdek etrafında çift sarmal şeklinde planlanmış.

    12

    Beton, cam ve çeliğin yeşille harmanlandığı apartman bir yarışma projesi. Yeşil birer basamak gibi görünen ve her katta yer alan balkonlar; sebze ve meyve ağaçlarıyla dolu olacak. Burada yaşayacak insanlara kendi bitkilerini büyütme imkanı sunuyor. Yağmur suyu toplama kanalları ve güneş enerjisi de dahil olmak üzere birçok sürdürülebilir teknolojiler binaya entegre olacak.