Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Sefer YÜKSEL / GAZETE HABERTÜRK

TV8’in sahibi Acun Ilıcalı ile Gözaltı Pazarı’nda işlem gören, eski Galatasaray Başkanı Faruk Süren’in şirketi Transtürk Holding arasında hisse devri anlaşması feshedildi. Konuyla ilgili olarak Transtürk Holding’den KAP’a yapılan açıklamada, 20 Kasım 2015 tarihinde taraflar arasında yapılan anlaşmanın, Pay Devri Sözleşmesi’ndeki şartların sağlanamayacağının anlaşılması nedeniyle, 19 Şubat 2016 tarihinde karşılıklı olarak feshedildiği bildirildi. Açıklama cuma akşamı geç saatlerde KAP’a yapılırken, bu açıklama sonrası, olan yine küçük yatırımcıya olacağa benziyor.

ACUN’UN PLANI TUTMADI

Çünkü Gözaltı Pazarı’ndaki şirkete 20 Kasım’da Acun Ilıcalı’nın talip olduğunun açıklanmasından bu yana şirketin borsadaki hisseleri yüzde 589 artarak 0.18 TL’den 1.24 TL’ye yükselmişti. Karar sonrası hisselerin seyri merak ediliyor.

Sermaye Piyasası uzmanları, bu açıklamanın ardından SPK’nın sözleşme fesih nedenlerine bakacağını ve art niyet sezmeleri halinde taraflara ceza verebileceğini belirtirken, küçük yatırımcıların mağdur olacağına dikkat çekiyor. Sözleşmenin neden feshedildiği konusuna gelince... Edinilen bilgilere göre, Ilıcalı halka açık şirket olan Transtürk’ü satın alınca, Acun Medya ‘birleşme yoluyla borsa kotasyonu’ imkânından yararlanacak ve bir ‘borsa şirketi’ haline gelecekti. İki şirket birleşince halka açıklık oranı yüzde 2’ler civarında olacaktı. Ilıcalı’nın hesabı da hisse satışı ile halka açıklık oranını yüzde 35’e çıkarmaktı.

  • Ilıcalı’nın Survivor programında yarışmacılar ter dökerken şimdi yatırımcılar da zor günler geçirecek.
Ancak SPK’nın ‘küçük yatırımcıyı korumak’ adına aldığı ara tebliğler gözden kaçırılmış olacak ki burada yanlış hesap yapıldı. Çünkü SPK, sermayesi çok daha büyük bir şirketin, halka açık küçük bir şirketi satın alarak halka açık hale gelmesine küçük yatırımcının mağdur olmaması için kolay kolay izin vermiyor. SPK uzmanları, “Ilıcalı Transtürk’ü satın alması durumunda planladığı hisse satışını 2-3 yıldan önce yapamayacaktı. Kârlı olmadığı için vazgeçmiş olabilir” yorumunda bulundu.

ŞİRKETİN YÜZDE 79.4'Ü HALKA AÇIK

Acun Ilıcalı’nın, yüzde 20.6’sı Star Holding’e ait olan, geri kalan 79.4’ü ise halka açık Transtürk’ün, borsada işlem görmeyen A grubu, toplam 3 bin 547 adet hamiline yazılı payların tamamını, sözleşmedeki şartların gerçekleşmesi koşulu ile satın alacağı duyurulmuştu.