Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Ekonomi Teknoloji Apple, FBI'ın şifre çözme talebini reddetti - Teknoloji Haberleri

    FBI, geçen yılın aralık ayında ABD'nin San Bernardino kentinde 14 kişinin yaşamını yitirdiği, 18 kişinin yaralandığı saldırıyı düzenleyen ve olay yerine gelen güvenlik güçleri tarafından öldürülen 28 yaşındaki Seyid Rıdvan Farook'a ait olduğu tahmin edilen iPhone marka telefonunun 10 haneli şifresinin açılması için Apple'a başvurdu.

    Apple'dan yapılan açıklamada, şifrenin çözülmesinin dünya genelindeki bütün iPhone telefonları ve kullanıcıları için gizlilik haklarının ihlali anlamına geleceği belirtildi.

    Açıklamada, Apple CEO'su Tim Cook, FBI'ın söz konusu telefon için yeni bir işletim sistemi (İOS) geliştirilmesini istediğini ve bunun iPhone telefonlarının güvenlik önlemlerini ihlal eden bir "arka kapı" oluşturacağını ifade etti.

    Cook, FBI'ın bu arka kapıyı sadece söz konusu telefon için kullanacağını iddia ettiğini fakat bunun garantisinin olmadığını aktararak arka kapının dünya üzerindeki tüm iPhone telefonların güvenlik önlemlerini aşmak için kullanılabileceğini savundu.

    Daha önce Apple'ın, FBI'ın San Bernardino soruşturması kapsamında istediği bilgileri, gerekli mahkeme emirlerini sunduktan sonra ABD hükümetine teslim ettiğini hatırlatan Cook, son talebi özgürlük ve bağımsızlık haklarının bir ihlali olarak tanımladı.

    'Senato İstihbarat Komitesi'ne konuyla ilgili bilgi veren FBI Direktörü James Comey, gelişen şifreleme teknolojileri karşısında FBI'ın etkisiz kaldığının belirterek, yasal kısıtlamaların ulusal güvenliğe etki ettiğini iddia etmişti.

    FBI Direktörü James Comey, geçen hafta ABD Kongresine yaptığı açıklamada, FBI'ın Farook'a ait olduğunu düşündüğü iPhone model telefonun şifresini henüz kıramadığını ve içindeki bilgilere ulaşamadığını açıklamıştı.

    Bunun üzerine, ABD'nin Los Angeles şehrinde bir yargıç, Apple'ın FBI soruşturmasına teknik yardım sağlaması konusunda karar vermişti.

    AA

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ