Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Ekonomi Teknoloji Bu oyunlar çocuklar için riskli - Teknoloji Haberleri

    Bahçeşehir Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Sosyoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Nilüfer Narlı, internet üzerinden yapılan çocuk istismarları hakkında değerlendirmelerde bulundu.

    Ailelerin bilinçlendirilmesi için kamu spotları hazırlanmasının önemli olduğunu belirten Narlı, "Birçok anne ve baba için çocuğunun online oyun oynaması çok normaldir. Aileler bunu denetleme gereği duymuyor. Bunu fark eden çeteler de bu durumdan yararlanarak çocuklara bu tür tuzaklar kuruyor" değerlendirmesini yaptı.

    "SOSYAL MEDYAYA BAŞLAMA YAŞI 15-16 OLMALI"

    Pedagoji Derneği Başkanı Uzman Pedagog Mehmet Teber ise, çocukları istismar eden kişilerin ilk tercihlerinin sosyal medya olduğuna vurgu yaparak, "Çocuklara ulaşmak için Facebook veya Whatsapp uygulamalarını kullanıyorlar. Şu anda gündemde birkaç oyunun ismi geçse de anlık yazışmaya izin veren tüm oyunlar risk içeriyor" diye konuştu.

    Sosyal medya kullanımına başlama için uygun yaşların 15-16 olduğunu aktaran Teber, "İnterneti yasaklamak çözüm değil. Ebeveynler iyi birer teknoloji ve internet okuryazarı olmalı" ifadelerini kullandı.

    AA

    Şurada Paylaş!

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ