Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
  • Habertürk Android Uygulaması
  • Habertürk iPhone Uygulaması
  • Habertürk Huawei Uygulaması

İç turizmi canlandırmayı, vatandaşlara avantajlı ödeme sağlamayı ve Türkiye'ye gelen yabancı turistlerin daha uygun ödeme koşullarıyla seyahat ettiklerine dair yaygın algıyı değiştirmeyi amaçlayan ''Erken Rezervasyon Kampanyası'', Kültür ve Turizm Bakanlığı, TÜRSAB ve TÜROFED'in önderliğinde 20 Ocakta başlıyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Tanıtma Genel Müdürü Cumhur Güven Taşbaşı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bazı tur operatörlerinin aceleci davranıp erken rezervasyon kampanyalarını başlattıklarını belirterek, ''Tur operatörleri arasında haksız rekabete yer vermemek, birinin diğerinin önüne geçmemesi için kampanyamızı bu yıl erken bir tarihe aldık'' dedi.

Kampanyayı tur operatörleriyle beraber başlattıklarını, onların kampanya içerisinde ayrı ayrı uygulamalar yaptıklarını anlatan Taşbaşı, kampanyanın 20 Ocakta başlayacağını, 31 Mayısta biteceğini bildirdi.

Bitiş tarihinden sonra erken rezervasyon kampanyası yapılmayacağını kaydeden Taşbaşı, şunları söyledi:

''Kampanyanın erken başlaması Türk halkına ucuz ve kaliteli hizmeti satın alma imkanı getirecek. Ana sloganlarımız 'Tatil Herkesin Hakkı' ve 'Yerinizi Şimdiden Ayırın'. Kampanyadaki önemli konulardan biri de sigorta. Kampanyadan faydalanacakların seyahatleri sigorta kapsamında olacak. Tüketiciler 72 saat öncesinden yaptıkları rezervasyondan vazgeçebilecek veya değiştirebilecek. Bu önemli bir hizmet. Sigorta kampanyanın içerisinde olacak. Bizimle erken rezervasyona giren bütün tur operatörleri bu uygulamayı yapacak.''

Taşbaşı, kampanya kapsamında havayollarında da uçuş kolaylığı sağlanacağını, THY'nin de kampanyanın bir ayağında olacağını belirtti.

Bankaların da müşterilerine çeşitli ödeme seçenekleri sunacağını ifade eden Taşbaşı, ''Tur paketlerinde yüzde 35-40 oranlarında indirim kolaylığı sağlanacak. Kampanyanın başlamasıyla bu oranlar biraz daha yukarı çıkabilir'' diye konuştu.

Geçtiğimiz yıl TÜRSAB'ın üyesi bulunan seyahat acenteleriyle yapılan anket sonucuna göre, Şubat-Mayıs döneminde gerçekleştirilen erken rezervasyon kampanyası kapsamında yapılan rezervasyonlarda yüzde 70 oranında bir artış belirlendiğini bildiren Taşbaşı, bu yıl da benzer oranlarda iç turizmde hareketlenme beklediklerini kaydetti.

Taşbaşı, kampanyanın tanıtımının Kültür ve Turizm Bakanlığı Tanıtma Genel Müdürlüğünce tüm yurt genelinde gerçekleştirileceğini sözlerine ekledi.

AA