Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Çanakkale'nin Bayramiç İlçesi'ne bağlı Akçakıl Köyü sakinleri, doğal kaynaklardan sağladıkları su ihtiyaçlarını, kaynakların kuruması nedeniyle son 1 haftada karşılayamaz oldu.

Ramazan ayında susuz kalan köylüler, içme suyu ihtiyaçlarını komşu köylerden karşılıyor; çamaşırlarını ise çaylarda yıkıyor. Yetkililere seslenen köylüler, sorunun çözümü için yardım istedi.

Bayramiç kent merkezine 14 kilometre uzaklıkta bulunan Kazdağları'nın eteklerindeki Akçakıl Köyü'nde bulunan su kaynakları tamamen kuruyunca, köylüler kullanma, hatta içecek suyunu bulamaz hale geldi. Sıcak havalarla birlikte baş gösteren su sıkıntısı, ramazan ayında olunmasıyla büyüdü. İçme suyunun olmadığı köyde köylüler, günlerden bu yana banyo yapamadıklarını hatta abdest bile alamadıkları anlattı. Ekonomik durumu iyi olanların, komşu köylerden araçlarıyla bidonlarına su doldurarak ihtiyaçlarını karşıladığı belirtildi. Zor durumdaki köylüler, "İçecek su bulmaz hale geldik" diyerek yetkililerin köylerinin su ihtiyacı için duyarlı olmasını istedi.

Köylülerden 65 yaşındaki Fatma Kaya, bir hatadan bu yana sularının akmadığını belirterek, "Çamaşır yıkamak için çay kenarlarına gidiyoruz. İçme suyu ihtiyacımızı karşılamak için komşu köylere gidiyoruz. Arabası olan arabasıyla, olmayan, eşeğiyle gidip suyunu dolduruyor" dedi.

Köylülerden 75 yaşındaki Cemil Saldıran da eşinin yıllardır felçli olduğunu, bu nedenle evin yemeklerini ve temizliğini kendisinin yaptığını anlattı. Köyde suların başka zaman da akmadığını belirten Saldıran, "Bırakın yazı, kışın bile akmıyor. Kışın az akıyor sularımız. Yazın hiç yok" dedi.

Köyde oturan Şahinde Saldıran ise, "Su yok, abdestimi alamıyorum. Böbrek ve kalp hastalığım var. Bir yere de gidip dolduramıyorum. Bu akşam dükkandan aldırdım suyu, param yetmiyor. Banyo yapamıyoruz" diye yakındı.

DHA