KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

iOS

iOS, Apple'ın başta yalnızca iPhone cihazlar için geliştirdiği, ancak sonrasında iPad ve iPod Touch için de kullandığı bir işletim sistemidir. Mac OS X'ten türetilen iOS işletim sistemi, içerisinde 4 katman barındırmaktadır. Core OS tabakası, Core Servisleri tabakası, Medya tabakası ve Cocoa Tabakası olarak 4 katmana sahip olan iOS, 2500 MB'lık bir alan kaplamaktadır.

iOS işletim sistemi, sahip olduğu yapı sebebiyle Apple App Store ve iTunes dışında hiçbir platformdan iOS'a sahip cihazlara uygulama yüklenemez.

iOS işletim sisteminin sürüm güncelleme sıralaması şu şekildedir;

● iOS 4 - 21 Haziran 2010

● iOS 5 - 5 Ekim 2011

● iOS 6 - 19 Eylül 2012

● iOS 7 - 10 Haziran 2013

● iOS 8 - 3 Haziran 2014

● iOS 9 - 8 Haziran 2015

● iOS 10 - 13 Eylül 2016

● iOS 10.2.1 - 24 Ocak 2017

İos Haberleri

 • Bu plan tutarsa Netflix yüzde 50 ucuzlayacak

  Teknoloji, 15 Kasım 2018

  Bu plan tutarsa Netflix yüzde 50 ucuzlayacak

  Netflix, film ve dizileri sadece mobil cihazlardan izleyenler için yeni bir paket üzerinden çalışıyor. Eğer testler başarılı olursa, platformdaki en düşük paket yüzde 50 daha ucuza gelecek.

 • Google’ın bu yeniliğine en çok şirketler sevinecek

  Teknoloji, 15 Kasım 2018

  Google’ın bu yeniliğine en çok şirketler sevinecek

  Google, Haritalar uygulamasına mesajlaşma özelliğini ekliyor. Kullanıcılar, bu yeni özellikle Google Haritalar üzerinden çevrelerindeki işletmeler ile doğrudan iletişime geçebilecek.

 • Facebook'tan yöneticilerine talimat: Android’e geçin!

  Teknoloji, 15 Kasım 2018

  Facebook'tan yöneticilerine talimat: Android’e geçin!

  Facebook CEO’su Mark Zuckerberg’in sosyal ağın tüm yöneticilerine sadece Android işletim sistemli telefon kullanılması çağrısı yaptığı belirtildi. Sebebi ise “Ben onun durumuna düşmezdim” diyen Apple CEO’su Tim Cook...

  Haksız fiyat artışlarını bu uygulama durduracak

  Teknoloji, 12 Kasım 2018

  Haksız fiyat artışlarını bu uygulama durduracak

  Türkiye’de ürün veya hizmet fiyatında fahiş zam yapanları şikayet etmek için bakanlık tarafından geliştirilen mobil uygulama “HFA-Bildirimi” kullanıma sunuldu. iOS ve Android için ücretsiz olan HFA Bildirimi nasıl kullanılır?

  Saatler kaldı, baştan aşağı yenileniyor

  Teknoloji, 30 Ekim 2018

  Saatler kaldı, baştan aşağı yenileniyor

  Yeniden tasarlanan iPad Pro, Mac serisinde güncelleme ve daha fazlasının tanıtılması beklenen 30 Ekim Apple etkinliğine saatler kaldı. İşte bugün karşımıza çıkacak olan Apple yenilikleri...

 • WhatsApp sohbetleri çıkartmalarla renkleniyor

  Teknoloji, 26 Ekim 2018

  WhatsApp sohbetleri çıkartmalarla renkleniyor

  Kullanıcıların merakla beklediği bir yenilik daha WhatsApp'a eklendi. WhatsApp sticker özelliğini kullanıma sundu. Bu yeni özellikle kullanıcılar, sohbetlerinde çıkartma (sticker) kullanabilecek.

 • Whatsapp'a 3 yeni özellik geliyor!

  Teknoloji, 22 Ekim 2018

  Whatsapp'a 3 yeni özellik geliyor!

  WhatsApp'a yepyeni 3 özellik geliyor. iOS uygulamasını güncelleyen WhatsApp, kullanıcıları memnun edecek 3 yeni özelliği yayınlarken, bir özelliği var ki kullanıcılar hava karardığında oldukça memnun kalacak. Peki, WhatsApp'a gelen 3 önemli özellik nedir? İşte haberin detayları...

 • Artık WhatsApp grup mesajları sizi rahatsız edemeyecek!

  Teknoloji, 18 Ekim 2018

  Artık WhatsApp grup mesajları sizi rahatsız edemeyecek!

  Anlık mesajlaşma uygulaması WhatsApp’a iki yeni önemli özellik geliyor. Sessiz Mod ile artık mesaj bildirim logosu gösterilmeyecek. Platforma gelecek bir diğer yenilik ise “Tatil Modu”.

  Tarladan sepete kaça geldi? ‘Cep’ten öğrenin

  Teknoloji, 15 Ekim 2018

  Tarladan sepete kaça geldi? ‘Cep’ten öğrenin

  Ticaret Bakanlığı’nın geliştirdiği 'Hal Kayıt Sistemi’nin mobil uygulaması HKS Mobil’in tüketici versiyonu devreye alındı. Uygulama ile marketten aldığınız sebze ve meyvenin nerede, ne zaman üretildiğini, size gelene kadar kaç defa el değiştirdiğini ve fiyatının nereden nereye geldiğini cep telefonunuzdan öğrenebileceksiniz.

  Bunu yapmayanın WhatsApp yedekleri silinecek!

  Teknoloji, 12 Ekim 2018

  Bunu yapmayanın WhatsApp yedekleri silinecek!

  Google ve WhatsApp'ın anlaşması yürürlüğe giriyor. Bundan tam bir ay sonra WhatsApp ve Google, Android kullanıcılarının Google Drive’da depolanan eski WhatsApp sohbet ve medya yedeklerini silecek. Peki yedeklerini kaybetmek istemeyen kullanıcılar ne yapmalı?

 • iPhone’larda kritik bir güvenlik açığı tespit edildi!

  Teknoloji, 11 Ekim 2018

  iPhone’larda kritik bir güvenlik açığı tespit edildi!

  Apple’ın geçen ay kullanıma sunduğu iOS 12’de büyük bir güvenlik açığı ortaya çıktı. Cihazların kilit ekranını devre dışı bırakan bu açık, iPhone kullanıcılarının başını ağrıtabilir. Peki bu açığa karşı nasıl önlem alınmalı?

 • Bilgisini 'eleq'ten geçirenlere gerçek para ödülü verecek

  Teknoloji, 10 Ekim 2018

  Bilgisini 'eleq'ten geçirenlere gerçek para ödülü verecek

  Türk Telekom, kendi bünyesinde geliştirdiği mobil canlı bilgi yarışması “eleq”i, iOS ve Android işletim sistemli mobil cihazlar için kullanıma sundu. Gerçek para ödüllü yarışma her gün saat 20:00’de canlı olarak yayınlanacak.

 • iOS 12.0.1 çıktı, işte yenilikler

  Teknoloji, 09 Ekim 2018

  iOS 12.0.1 çıktı, işte yenilikler

  Apple’ın yaklaşık 3 hafta önce yayınladığı iOS 12 için yazılım güncellemesi çıktı. iOS 12.0.1 güncellemesiyle iPhone Xs’lerdeki şarj sorunu giderilecek.

  Tasarruf etmek isteyenler için Twitter’dan yeni özellik

  Teknoloji, 04 Ekim 2018

  Tasarruf etmek isteyenler için Twitter’dan yeni özellik

  Sosyal Twitter’ı kullanırken, internet paketinden daha az veri tüketmek isteyenler için yeni bir özellik geldi. Twitter Veri Tasarrufu özelliğiyle, videolar otomatik olarak oynatılmayacak, fotoğraflar düşük kalitede gösterilecek.

  Yeni iPhone’larda kritik sorun

  Teknoloji, 03 Ekim 2018

  Yeni iPhone’larda kritik sorun

  Apple kullanıcılarının yoğun şikayeti sonrası ortaya çıkan şarj sorunu için gerekli adımlar atılıyor. Neyse ki iPhone ve iPad’lerin şarj olmasını engelleyen sorun ve çözümü keşfedildi. Ama çözüm hayata geçene dek yeni iPhone’ları kullananların dikkat etmesi gerekenler yazımızda...

 • Google, Apple’a 9 milyar dolar ödeyecek

  Teknoloji, 01 Ekim 2018

  Google, Apple’a 9 milyar dolar ödeyecek

  Google, Safari’nin varsayılan arama motoru olarak kalabilmek için ciddi meblağlar ödüyor. Şirketler bu konuda net bir açıklama yapmıyor ama hesaplamalara göre bu sene  Apple’a 9 milyar dolar ödeyecek olan Google’ın bu işten kârı ve anlaşmanın iki şirket için ifade ettikleri neler? 

 • iOS 12 son 6 yılın en kötüsü çıktı

  Teknoloji, 28 Eylül 2018

  iOS 12 son 6 yılın en kötüsü çıktı

  Apple’ın iPhone, iPad ve iPod’lar için 17 Eylül’de yayınladığı son mobil işletim sistemi iOS 12, hayal kırıklığı yarattı. İlk 10 gününde iOS 12’ye beş kullanıcıdan biri (yüzde 20.7) ancak geçti. Bu oran iOS 7’de yüzde 63’ü bile aşmıştı.

 • Her 7 cihazdan 6’sı onunla çalışıyor

  Teknoloji, 25 Eylül 2018

  Her 7 cihazdan 6’sı onunla çalışıyor

  Akıllı telefon pazarında ilk versiyonu 2008 yılının eylül ayında çıkan Google’ın mobil işletim sistemi Android, 10. yılını da geride bıraktı. Google, 10 yılda 16 farklı Android sürümü çıkarırken, pazarın da yüzde 86’sını ele geçirdi.  

  Twitter'dan iOS kullanıcılarına büyük yenilik!

  Teknoloji, 10 Eylül 2018

  Twitter'dan iOS kullanıcılarına büyük yenilik!

  Sosyal medya platformlarında canlı yayın olayına büyük önem veren Twitter, kullanıcılarına sadece sesli canlı yayın yapmalarına olanak tanıyan yeni özelliğini duyurdu