KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

iOS

iOS, Apple'ın başta yalnızca iPhone cihazlar için geliştirdiği, ancak sonrasında iPad ve iPod Touch için de kullandığı bir işletim sistemidir. Mac OS X'ten türetilen iOS işletim sistemi, içerisinde 4 katman barındırmaktadır. Core OS tabakası, Core Servisleri tabakası, Medya tabakası ve Cocoa Tabakası olarak 4 katmana sahip olan iOS, 2500 MB'lık bir alan kaplamaktadır.

iOS işletim sistemi, sahip olduğu yapı sebebiyle Apple App Store ve iTunes dışında hiçbir platformdan iOS'a sahip cihazlara uygulama yüklenemez.

iOS işletim sisteminin sürüm güncelleme sıralaması şu şekildedir;

● iOS 4 - 21 Haziran 2010

● iOS 5 - 5 Ekim 2011

● iOS 6 - 19 Eylül 2012

● iOS 7 - 10 Haziran 2013

● iOS 8 - 3 Haziran 2014

● iOS 9 - 8 Haziran 2015

● iOS 10 - 13 Eylül 2016

● iOS 10.2.1 - 24 Ocak 2017

İos Haberleri

 • WhatsApp iPhone'lar için güncellendi, işte 3 bomba yenilik

  Teknoloji, 07 Ocak 2019

  WhatsApp iPhone'lar için güncellendi, işte 3 bomba yenilik

  WhatsApp uygulamasının iOS sürümüne yeni yılın ilk büyük güncellemesi geldi. iPhone kullanıcıları artık WhatsApp'taki grup mesajlarını 'özel olarak cevapla seçeneği' ile yanıtlayabilecek. İşte WhatsApp'a gelen 3 büyük yenilik...

 • Türkçe Google Asistan iPhone’lara da geldi

  Teknoloji, 05 Ocak 2019

  Türkçe Google Asistan iPhone’lara da geldi

  Google'ın sesli akıllı asistanı Google Asistan, iPhone ve iPad kullanıcılarına da sunuldu. Geçen ay Android için çıkan uygulamanın iOS sürümü çıktı. Peki Google Asistan ile Türkçe olarak neler yapabilirsiniz? İşte cevabı...

 • Türk Telekom Dijital Depo’yu kullanıma açtı

  Teknoloji, 04 Ocak 2019

  Türk Telekom Dijital Depo’yu kullanıma açtı

  Türk Telekom’un yeni bulut depolama servisi Dijital Depo, uygulama mağazalarında yerini aldı. 2 GB’lik alanın ücretsiz sunulduğu uygulamada 1 TB’lik depolama alanı ise 19.99 TL’ye satılıyor.

  WhatsApp artık bu telefonları desteklemeyecek

  Teknoloji, 03 Ocak 2019

  WhatsApp artık bu telefonları desteklemeyecek

  Dünya genelinde 1.5 milyar aşkın kullanıcısı olan anlık mesajlaşma uygulaması WhatsApp, Nokia’nın 30’a yakın modeline artık destek vermeyecek. İşte o modeller...

  Twitter'a ışıltı simgesi geldi

  Teknoloji, 19 Aralık 2018

  Twitter'a ışıltı simgesi geldi

  Twitter, zaman akışında varsayılan ayar olan en çok konuşulan Tweet'lerin önce gösterilmesi yerine en son Tweet’leri gösterecek olan özel bir simge geliştirdi. “Önce en iyi Tweetleri göster” ayarını kaldıracak olan Twitter, ışıltı simgesi ile artık sadece en yeni Tweet'leri gösterecek.

 • Bu uygulamalar para bastı

  Teknoloji, 18 Aralık 2018

  Bu uygulamalar para bastı

  2018 yılında iOS platformunda en çok gelir elde eden mobil uygulamalar açıklandı. 790 milyon dolarlık gelirle Netflix’in ilk sırada yer aldığı listenin ilk 10’undaki mobil uygulamaların yarısı Çin’den geldi.

 • Türkiye’de 2018’de en çok bu telefonlar pazarlandı

  Teknoloji, 16 Aralık 2018

  Türkiye’de 2018’de en çok bu telefonlar pazarlandı

  Türkiye'de 2018 yılındaki akıllı telefon piyasasının dinamikleri, markaların yıl boyunca düzenlediği kampanyalar dikkate alınarak analiz edildi. Buna göre 5.8 inç ve daha büyük ekranlı akıllı telefon kampanyaları 2018’de atağa kalkarken; 8 çekirdekli işlemciye sahip akıllı telefon kampanyaları da yılın yükseleni oldu.

 • YouTube’un yeni özelliğine dikkat!

  Teknoloji, 06 Aralık 2018

  YouTube’un yeni özelliğine dikkat!

  YouTube’un mobil uygulamasında ‘Ana Sayfada Otomatik Oynat” özelliği devreye alındı. Özellikle mobil veri tüketimini kontrol altında tutmak isteyen kullanıcılar, internet paketlerinin hızla tükenmesine neden olabilecek olan bu özelliği nasıl kapatabilir?

  Instagram’da güvenlik açığı

  Teknoloji, 19 Kasım 2018

  Instagram’da güvenlik açığı

  Ardı ardında güvenlik açıklarıyla çalkalanan Facebook’a bir kötü haber de Instagram’dan geldi. Instagram’da sunulan veri indirme aracının kullanıcıların şifrelerini deşifre ettiği ortaya çıkarıldı.

  Bu plan tutarsa Netflix yüzde 50 ucuzlayacak

  Teknoloji, 15 Kasım 2018

  Bu plan tutarsa Netflix yüzde 50 ucuzlayacak

  Netflix, film ve dizileri sadece mobil cihazlardan izleyenler için yeni bir paket üzerinden çalışıyor. Eğer testler başarılı olursa, platformdaki en düşük paket yüzde 50 daha ucuza gelecek.

 • Google’ın bu yeniliğine en çok şirketler sevinecek

  Teknoloji, 15 Kasım 2018

  Google’ın bu yeniliğine en çok şirketler sevinecek

  Google, Haritalar uygulamasına mesajlaşma özelliğini ekliyor. Kullanıcılar, bu yeni özellikle Google Haritalar üzerinden çevrelerindeki işletmeler ile doğrudan iletişime geçebilecek.

 • Facebook'tan yöneticilerine talimat: Android’e geçin!

  Teknoloji, 15 Kasım 2018

  Facebook'tan yöneticilerine talimat: Android’e geçin!

  Facebook CEO’su Mark Zuckerberg’in sosyal ağın tüm yöneticilerine sadece Android işletim sistemli telefon kullanılması çağrısı yaptığı belirtildi. Sebebi ise “Ben onun durumuna düşmezdim” diyen Apple CEO’su Tim Cook...

 • Haksız fiyat artışlarını bu uygulama durduracak

  Teknoloji, 12 Kasım 2018

  Haksız fiyat artışlarını bu uygulama durduracak

  Türkiye’de ürün veya hizmet fiyatında fahiş zam yapanları şikayet etmek için bakanlık tarafından geliştirilen mobil uygulama “HFA-Bildirimi” kullanıma sunuldu. iOS ve Android için ücretsiz olan HFA Bildirimi nasıl kullanılır?

  Saatler kaldı, baştan aşağı yenileniyor

  Teknoloji, 30 Ekim 2018

  Saatler kaldı, baştan aşağı yenileniyor

  Yeniden tasarlanan iPad Pro, Mac serisinde güncelleme ve daha fazlasının tanıtılması beklenen 30 Ekim Apple etkinliğine saatler kaldı. İşte bugün karşımıza çıkacak olan Apple yenilikleri...

  WhatsApp sohbetleri çıkartmalarla renkleniyor

  Teknoloji, 26 Ekim 2018

  WhatsApp sohbetleri çıkartmalarla renkleniyor

  Kullanıcıların merakla beklediği bir yenilik daha WhatsApp'a eklendi. WhatsApp sticker özelliğini kullanıma sundu. Bu yeni özellikle kullanıcılar, sohbetlerinde çıkartma (sticker) kullanabilecek.

 • Whatsapp'a 3 yeni özellik geliyor!

  Teknoloji, 22 Ekim 2018

  Whatsapp'a 3 yeni özellik geliyor!

  WhatsApp'a yepyeni 3 özellik geliyor. iOS uygulamasını güncelleyen WhatsApp, kullanıcıları memnun edecek 3 yeni özelliği yayınlarken, bir özelliği var ki kullanıcılar hava karardığında oldukça memnun kalacak. Peki, WhatsApp'a gelen 3 önemli özellik nedir? İşte haberin detayları...

 • Artık WhatsApp grup mesajları sizi rahatsız edemeyecek!

  Teknoloji, 18 Ekim 2018

  Artık WhatsApp grup mesajları sizi rahatsız edemeyecek!

  Anlık mesajlaşma uygulaması WhatsApp’a iki yeni önemli özellik geliyor. Sessiz Mod ile artık mesaj bildirim logosu gösterilmeyecek. Platforma gelecek bir diğer yenilik ise “Tatil Modu”.

 • Tarladan sepete kaça geldi? ‘Cep’ten öğrenin

  Teknoloji, 15 Ekim 2018

  Tarladan sepete kaça geldi? ‘Cep’ten öğrenin

  Ticaret Bakanlığı’nın geliştirdiği 'Hal Kayıt Sistemi’nin mobil uygulaması HKS Mobil’in tüketici versiyonu devreye alındı. Uygulama ile marketten aldığınız sebze ve meyvenin nerede, ne zaman üretildiğini, size gelene kadar kaç defa el değiştirdiğini ve fiyatının nereden nereye geldiğini cep telefonunuzdan öğrenebileceksiniz.

  Bunu yapmayanın WhatsApp yedekleri silinecek!

  Teknoloji, 12 Ekim 2018

  Bunu yapmayanın WhatsApp yedekleri silinecek!

  Google ve WhatsApp'ın anlaşması yürürlüğe giriyor. Bundan tam bir ay sonra WhatsApp ve Google, Android kullanıcılarının Google Drive’da depolanan eski WhatsApp sohbet ve medya yedeklerini silecek. Peki yedeklerini kaybetmek istemeyen kullanıcılar ne yapmalı?