KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

Vladimir Putin

Vladimir Vladimiroviç Putin, 7 Ekim 1952 tarihinde Sovyetler Birliği'nin Sankt Peterburg (Leningrad) şehrinde dünyaya geldi. Eğitim hayatını Leningrad Devlet Üniversitesi Hukuk Bölümünde tamamlayarak 1975'te yüksek lisansını da ekonomi alanında yaptı.

Bir süre Almanya'da KGB dahilinde görev yapan Vladimir Putin, 1990 yılında Leningard Şehir Konseyi'nde danışmanlık yaptı ve 1991-1992 yılları arasında Belediye başkan yardımcılığı ve Belediye Konseyi Dış İlişkiler Komitesi başkanlığı yaptı.

1996'da Kremlin Sarayı Mülkiyet İdaresi Başkan Yardımcılığı'na atanan Putin, 1 yıl boyunca bu görevde bulundu ve ardından Devlet Başkanlığı İdaresi Başkanlığı ve Devlet Başkanlığı Denetim İdaresi Bakşanı olarak görev aldı.

16 Ağustos 1999'da Rusya Başbakanı olarak göreve geldi ve 31 Aralık 1999'da Devlet Başkanı Boris Yeltsin'in istifa etmesiyle geçici olarak seçimlere kadar Devlet Başkanı oldu.

Seçimlerde ise %50'nin üzerinde oy alan Putin, ilk turda devlet başkanı seçildi. 7 Mayıs 2008'de görev süresi dolarak başkanlık koltuğunu Dmitri Medvedev'e bırakarak yeniden Rusya Başbakanı oldu.

4 Mart 2012'de yapılan Devlet Başkanlığı seçimlerinde 3. kez aldığı %63.6 oyla Rusya Federasyonu Devlet Başkanı olmuştur.

Günümüzde de halen Rusya Devlet Başkanı olarak görev yapmaktadır.

Vladimir Putin Haberleri

 • Zirveden önce kayak, zirveden sonra judo!

  Dünya, 15 Şubat 2019

  Zirveden önce kayak, zirveden sonra judo!

  Dün Rusya'nın Soçi kentinde Suriye'yi görüşmek üzere Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve İran lideri Hasan Ruhani ile bir araya gelen Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Beyaz Rusya Devlet Başkanı Aleksandr Lukaşenka, Rusya'nın Soçi kentinde kayak yapmış, vatandaşların yoğun ilgisiyle karşılaşmıştı. Putin, Soçi zirvesinin ardından da judo yaptı

 • Cumhurbaşkanı Erdoğan: Çözüm umutları hiç bu kadar yeşermedi

  Dünya, 14 Şubat 2019

  Cumhurbaşkanı Erdoğan: Çözüm umutları hiç bu kadar yeşermedi

  Son dakika... Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Soçi'de Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin ve İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'nin katılımıyla yapılacak Suriye konulu 4'üncü Üçlü Zirve Toplantısı'na katılmak üzere özel uçak "CAN" ile Rusya'nın Soçi kentine geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan ile İran Cumhurbaşkanı Ruhani, "Suriye" konulu Üçlü Zirve öncesi baş başa görüştü, ardından ise Putin ile ikili görüşme gerçekleştirerek, iki lider kısa bir açıklama yaptı. Erdoğan, Putin ve Ruhani'nin katılımıyla yapılan "Suriye" konulu Türkiye-Rusya-İran Üçlü Zirvesi'nde ortak basın toplantısı gerçekleştirilerek, kritik açıklamalara imza atıldı

 • Soçi'deki zirve öncesi Putin'den kayak şovu!

  Dünya, 14 Şubat 2019

  Soçi'deki zirve öncesi Putin'den kayak şovu!

  Bugün Rusya'nın Soçi kentinde Suriye'yi görüşmek üzere Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve İran lideri Hasan Ruhani ile bir araya gelecek olan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, dün Beyaz Rusya Devlet Başkanı Aleksandr Lukaşenka, Rusya'nın Soçi kentinde kayak yaptı.

  Erdoğan, Putin ve Ruhani dördüncü kez bir araya geliyor!

  Dünya, 13 Şubat 2019

  Erdoğan, Putin ve Ruhani dördüncü kez bir araya geliyor!

  Rusya'nın Soçi kentinde, Astana sürecinin garantörleri Türkiye, Rusya ve İran'ın liderleri, Suriye konulu zirvelerin dördüncüsünde bir araya gelecek.

  Mossad müzik piyasasına da el atmış!

  Dünya, 13 Şubat 2019

  Mossad müzik piyasasına da el atmış!

  İsrail gazetesi Haaretz, ünlü bir Rus iş adamının kızının uluslararası müzik piyasasına adım atması için Mossad'ın aracı olduğunu yazdı.

 • Putin'den Cumhurbaşkanı Erdoğan'a taziye mesajı!

  Dünya, 12 Şubat 2019

  Putin'den Cumhurbaşkanı Erdoğan'a taziye mesajı!

  Son dakika... Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a Kartal'da çöken binada hayatını kaybedenler için başsağlığı mesajı iletti.

 • Rusya OPEC ile resmi bir ortaklık istemiyor

  Enerji, 12 Şubat 2019

  Rusya OPEC ile resmi bir ortaklık istemiyor

  Rusya Devlet Başkanı´nın Basın Sözcüsü Dmitri Peskov Salı günü yaptığı açıklamada, Rusya´nın Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ile resmi bir ortaklık kurmayı düşünmediğini söyledi.

 • Bu deney 110 milyonun dünya ile bağlantısını kesecek

  Teknoloji, 12 Şubat 2019

  Bu deney 110 milyonun dünya ile bağlantısını kesecek

  Rusya’da hükümet, dijital olarak dünyanın geri kalanıyla bağlantının kopması durumunda kendi altyapısının nasıl çalışacağını test etmek için bir deneye hazırlanıyor. Bu kapsamda, ülkedeki 110 milyon kullanıcının internet bağlantısı kısa bir süreliğine kesilecek.

  Türk-Rus ortak üniversitesi detayları belli oluyor

  Gündem, 11 Şubat 2019

  Türk-Rus ortak üniversitesi detayları belli oluyor

  Türk-Rus ortak üniversitesi detayları belli oluyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın gelecek Nisan ayında Rusya ziyaretinde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile yapacağı görüşmede Türk-Rus ortak üniversitesi konusunun detaylıca gündeme gelmesi bekleniyor

  Putin 9 generali görevden aldı!

  Dünya, 09 Şubat 2019

  Putin 9 generali görevden aldı!

  Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin İçişleri Bakanlığı, Acil Durumlar Bakanlığı ve Soruşturma Komitesindeki 9 generalin görevine son verdi.

 • Rusya'dan vize müjdesi

  İş-Yaşam, 06 Şubat 2019

  Rusya'dan vize müjdesi

  Putin, Rusya’ya iş seyahati için gelen Türk vatandaşlarına ve TIR şoförlerine yönelik vize uygulamasının kaldırılması talimatını verdi

 • ABD'nin INF kararına Putin'den tepki!

  Dünya, 02 Şubat 2019

  ABD'nin INF kararına Putin'den tepki!

  Son dakika... ABD Başkanı Donald Trump, ülkesinin Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler (INF) Anlaşması'ndan çekilmesini, "Rusya'nın uzun zamandır süren ihlallerine" bağlayarak Moskova'yı suçlamıştı. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'den yanıt geldi

 • Putin ve Maduro 80'li yıllarda müzik grubu üyesi miydi?

  Dünya, 31 Ocak 2019

  Putin ve Maduro 80'li yıllarda müzik grubu üyesi miydi?

  Sosyal medyada herkes tarafından konuşulan bir video yayımlandı. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, 1980'li yıllarda bir Sovyet müzik grubu üyesi miydi? İnternet dünyası öyle olduğunu söylüyor...

  "Venezuela'ya asker" iddiasına Rusya'dan yanıt!

  Dünya, 26 Ocak 2019

  "Venezuela'ya asker" iddiasına Rusya'dan yanıt!

  ABD'nin darbe çağrısı yaptığı Venezuela'ya Rusya ve Türkiye'den destek mesajı gelmişti. Rusya'nın Venezuela'ya destek amacıyla 400 askerini ülkeye yolladığı ifade edilmişti. Rusya'nın Venezuela'ya paralı asker gönderdiği yönündeki haberlerin ardından Rusya'dan konuya ilişkin açıklama geldi

  Adana Mutabakatı yeniden gündemde!

  Gündem, 24 Ocak 2019

  Adana Mutabakatı yeniden gündemde!

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya lideri Putin ile yaptığı görüşmede Adana Mutabakatı'nın gündeme geldiğini ve yeniden masaya yatırılacağını açıkladı. Peki, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın tekrar gündeme getirdiği Adana Mutabakatı neydi? Terör örgütü PKK elebaşı Abdullah Öcalan'ın yakalanma süreci nasıl gelişmişti?

 • Rusya'da kritik Erdoğan-Putin görüşmesi sona erdi

  Dünya, 23 Ocak 2019

  Rusya'da kritik Erdoğan-Putin görüşmesi sona erdi

  Son dakika... Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve beraberindeki heyet, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüşmek için bugün Moskova'ya gittiler. Erdoğan-Putin görüşmesi az önce sona erdi.

 • Rus halkının Putin'e güveni azaldı!

  Dünya, 22 Ocak 2019

  Rus halkının Putin'e güveni azaldı!

  Rusya'da bir kamu kurumunun yaptığı anket, Devlet Başkanı Vladimir Putin'e duyulan güvenin 13 yılın en düşük seviyeye düştüğünü gösterdiği açıklandı.

 • Erdoğan ve Putin Moskova'da görüşecek

  Dünya, 22 Ocak 2019

  Erdoğan ve Putin Moskova'da görüşecek

  Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın çalışma ziyareti yapacağı Moskova'daki görüşmede iki lider, Türkiye-Rusya ikili ilişkilerinin yanı sıra Suriye başta olmak üzere, bazı bölgesel ve uluslararası meseleler hakkında da görüş alışverişinde bulunulacak

  Putin'den TürkAkımı ile ilgili önemli açıklama

  İş-Yaşam, 16 Ocak 2019

  Putin'den TürkAkımı ile ilgili önemli açıklama

  Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Türk Akımı'nın inşası ile ilgili sürecin planlandığı gibi gittiğini belirterek, "Bu doğalgaz boru hattının 2019 sonuna kadar çalışmasını planlıyoruz." ifadesini kullandı