KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

Vladimir Putin

Vladimir Vladimiroviç Putin, 7 Ekim 1952 tarihinde Sovyetler Birliği'nin Sankt Peterburg (Leningrad) şehrinde dünyaya geldi. Eğitim hayatını Leningrad Devlet Üniversitesi Hukuk Bölümünde tamamlayarak 1975'te yüksek lisansını da ekonomi alanında yaptı.

Bir süre Almanya'da KGB dahilinde görev yapan Vladimir Putin, 1990 yılında Leningard Şehir Konseyi'nde danışmanlık yaptı ve 1991-1992 yılları arasında Belediye başkan yardımcılığı ve Belediye Konseyi Dış İlişkiler Komitesi başkanlığı yaptı.

1996'da Kremlin Sarayı Mülkiyet İdaresi Başkan Yardımcılığı'na atanan Putin, 1 yıl boyunca bu görevde bulundu ve ardından Devlet Başkanlığı İdaresi Başkanlığı ve Devlet Başkanlığı Denetim İdaresi Bakşanı olarak görev aldı.

16 Ağustos 1999'da Rusya Başbakanı olarak göreve geldi ve 31 Aralık 1999'da Devlet Başkanı Boris Yeltsin'in istifa etmesiyle geçici olarak seçimlere kadar Devlet Başkanı oldu.

Seçimlerde ise %50'nin üzerinde oy alan Putin, ilk turda devlet başkanı seçildi. 7 Mayıs 2008'de görev süresi dolarak başkanlık koltuğunu Dmitri Medvedev'e bırakarak yeniden Rusya Başbakanı oldu.

4 Mart 2012'de yapılan Devlet Başkanlığı seçimlerinde 3. kez aldığı %63.6 oyla Rusya Federasyonu Devlet Başkanı olmuştur.

Günümüzde de halen Rusya Devlet Başkanı olarak görev yapmaktadır.

Vladimir Putin Haberleri

 • Putin İstanbul'a geliyor!

  Dünya, 12 Kasım 2018

  Putin İstanbul'a geliyor!

  Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in, Türk Akımı'nın denizden geçen kısmının tamamlanması nedeniyle yapılacak törene katılmak için 19 Kasım'da İstanbul'a geleceği belirtildi

 • Dünya Trump'ı dışladı!

  Dünya, 12 Kasım 2018

  Dünya Trump'ı dışladı!

  Paris'te I. Dünya Savaşı'nın bitişine ilişkin anma töreninde Avrupalı liderlerin milliyetçilik karşıtı mesajlar vermesi, ABD Başkanı Donald Trump'ın 'müttefikleri tarafından dışlandığı' yönünde yorumlandı. Eskiden yakın ilişkileriyle bilinen Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile Trump arasında 'Avrupa ordusu' tartışması yüzünden soğuk rüzgarlar esti.

 • Putin'den 'Avrupa ordusu'na destek!

  Dünya, 12 Kasım 2018

  Putin'den 'Avrupa ordusu'na destek!

  Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, "Avrupa güçlü bir ekonomik oluşum ve ittifak. Bu nedenle üye ülkelerin savunma ve güvenlik alanlarında bağımsız ve egemen olma isteği çok doğal. Bunun çok taraflı dünyada olumlu bir gelişme olduğunu düşünüyorum." dedi.

  Trump ile Putin Paris'te görüştü!

  Dünya, 11 Kasım 2018

  Trump ile Putin Paris'te görüştü!

  Son dakika... Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ABD Başkanı Donald Trump ile Paris'te bir görüşme gerçekleştirdiklerini duyurdu

  Rusya-İsrail arasında S-300 gerilimi! İki lider görüşmekten vazgeçti

  Dünya, 07 Kasım 2018

  Rusya-İsrail arasında S-300 gerilimi! İki lider görüşmekten vazgeçti

  Rusya'nın Suriye'ye verdiği S-300 hava savunma füzeleri İsrail ile gerilime neden oldu. İsrail, Rus füzelerinin kendi uçaklarını hedef alması durumunda yanıt vereceklerini söyledi. Rusya'dan ise "Şam yönetimi karşılık verebilir" açıklaması geldi. Yaşanan bu gerilimin ardından, Paris'teki anma törenlerine katılması beklenen İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile Rusya Devlet Başkanı Vladamir Putin'in yapacağı görüşmenin iptal olduğu bildirildi.

 • Kremlin'den ABD açıklaması!

  Dünya, 06 Kasım 2018

  Kremlin'den ABD açıklaması!

  Son dakika... Kremlin, ABD seçimleri ve Putin ve Trump'ın görüşmesi ile ilgili açıklamalar yaptı. Kremlin'den yapılan açıklamada Rusya'nın, ABD seçimlerine müdahale iddiaları için bazı soyut analizleri dikkate alarak yanıt veremeyeceği, ABD ara seçimlerinin yakından takip edileceği, Paris'te planlanan Trump ve Putin görüşmesinin tam kapsamlı olmasının zor göründüğü fakat iki liderin Paris'te olası kısa karşılıklı görüşmeler yapabileceği söylendi.

 • Rusya'dan Türkiye açıklaması!

  Dünya, 30 Ekim 2018

  Rusya'dan Türkiye açıklaması!

  Son dakika... Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Basın Sözcüsü Dmitriy Peskov, Rusya, Türkiye'nin İdlib'teki yükümlülükleri hakkında açıklama yaptı. Kremlin sözcüsü, Türkiye'nin İdlib'teki yükümlülüklerini birçok zorluğa rağmen tam olarak yerine getirdiğini açıkladı.

 • Liderler tarihi Suriye zirvesi için İstanbul'da

  Dünya, 27 Ekim 2018

  Liderler tarihi Suriye zirvesi için İstanbul'da

  Son dakika... İstanbul bugün Suriye Konulu Dörtlü Zirve kapsamında Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'u konuk ediyor. Zirvede Suriye'de siyasi çözüm çabalarının masaya yatırılması bekleniyor. Angela Merkel, Vladimir Putin ve Emmanuel Macron'un uçakları İstanbul'a iniş yaptı. Liderler geniş güvenlik önlemleri altında Vahdettin Köşkü'ne geçti. İkili görüşmelerin ardından dörtlü zirve başladı. Zirvenin ardından ise ortak bir basın toplantısı yapılacak

  Dünyanın gözü dörtlü zirvede!

  Dünya, 26 Ekim 2018

  Dünyanın gözü dörtlü zirvede!

  Türkiye'nin ev sahipliğinde Almanya, Fransa ve Rusya liderlerinin katılacağı Suriye konulu zirve, 27 Ekim cumartesi günü İstanbul'da düzenlenecek. Dünyanın merakla beklediği zirveye Cumhurbaşkanı Erdoğan ev sahipliği yapacak

  Putin'den Kral Selman'a Kaşıkçı telefonu

  Dünya, 25 Ekim 2018

  Putin'den Kral Selman'a Kaşıkçı telefonu

  Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdülaziz ile bir görüşme gerçekleştirdi. Görüşmede Cemal Kaşıkçı cinayetinin de gündeme geldiği ifade edildi

 • Putin: Kimse uyumasın!

  Dünya, 25 Ekim 2018

  Putin: Kimse uyumasın!

  Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Başbakan Dimitri Medvedev'in de katıldığı Stratejik Kalkınma ve Ulusal Projeler Konseyi toplantısında Rusya’nın yeni hedeflerini anlattı.

 • Trump çekileceklerini duyurdu, Bolton Rusya'ya gitti!

  Dünya, 22 Ekim 2018

  Trump çekileceklerini duyurdu, Bolton Rusya'ya gitti!

  ABD Başkanı Donald Trump'ın güvenlik başdanışmanı John Bolton, üst düzey Rus yetkililerle görüşmek üzere Moskova'ya gitti

 • Peskov: Erdoğan ile Putin aynı çizgideler

  Dünya, 19 Ekim 2018

  Peskov: Erdoğan ile Putin aynı çizgideler

  Kremlin Sözcüsü Dimitriy Peskov, Türkiye'nin bağımsızlığını koruduğunu belirterek, "Bu yüzden ABD, Türkiye ile devamlı temas kurmaya çalışıyor." dedi.

  Erdoğan-Putin-Macron-Merkel zirvesinin tarihi açıklandı!

  Dünya, 19 Ekim 2018

  Erdoğan-Putin-Macron-Merkel zirvesinin tarihi açıklandı!

  Son dakika! İstanbul'da Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Fransa Cumhurbaşkanı Macron ve Almanya Başbakanı Angela Merkel'in katılımlarıyla gerçekleşecek Suriye konulu zirvenin tarihi açıklandı

  Putin: Teröristler ABD'lileri alıkoydu!

  Dünya, 18 Ekim 2018

  Putin: Teröristler ABD'lileri alıkoydu!

  Son dakika... Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Fırat'ın güneyinde teröristlerin, aralarında ABD'lilerin de olduğu yaklaşık 700 kişiyi rehin aldığını açıkladı. ABD'nin kontrolündeki bölgede DEAŞ'ın varlığını artırdığını belirten Putin, teröristlerin 10 kişiyi de idam ettiğini ifade etti

 • Kremlin: Putin İstanbul'daki zirveye katılabilir!

  Dünya, 17 Ekim 2018

  Kremlin: Putin İstanbul'daki zirveye katılabilir!

  Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Rusya, Türkiye, Almanya ve Fransa liderlerinin katılacağı Suriye konulu dörtlü zirve için hazırlık yapıldığını ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in İstanbul'daki bu zirveye katılacağını söyledi.

 • Trump: Muhtemelen Putin de suikastların içinde

  Dünya, 15 Ekim 2018

  Trump: Muhtemelen Putin de suikastların içinde

  ABD Başkanı Donald Trump, CBS kanalında katıldığı 60 dakika isimli programda gündeme dair önemli açıklamalarda bulundu. Trump, Avrupa'da gerçekleşen suikastlar ve zehirlemelerin içerisinde 'muhtemelen' Putin'in de yer aldığını söyledi

 • Putin, Habib Nurmagomedov ile bir araya geldi

  Dünya, 10 Ekim 2018

  Putin, Habib Nurmagomedov ile bir araya geldi

  Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, karma dövüş sanatları hafif sıklet unvan maçında İrlandalı Conor McGregor’u yenerek şampiyonluğunu koruyan Nurmagomedov'u tebrik etti

  Putin'e ilginç hediye: Geri adım atmayan tek hayvan!

  Dünya, 08 Ekim 2018

  Putin'e ilginç hediye: Geri adım atmayan tek hayvan!

  Geçtiğimiz günlerde yeni yaşına giren Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e sosyal medyada liderler tarafından tebrik mesajları iletildi. Eski İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi sosyal medya hesabı üzerinden Rusya'ya gideceğini duyurmuştu.