KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

Diyanet

İslam  Dininin  inançları,  ibadet  ve  ahlak  esasları  ile  ilgili  işleri  yürütmek,  din  konusunda  toplumu aydınlatmak ve ibadet yerlerini yönetmek üzere; Başbakanlığa bağlı Diyanet İşleri Başkanlığı kurulmuştur.

Cumhuriyetin ilanından önce, kurtuluş savaşı ve yeni bir devletin kurulması gibi son derece olağanüstü hallerin yaşandığı bir zaman diliminde kurulan TBMM Hükümeti döneminde de din hizmetleri ihmal edilmemiş, 3 Mayıs 1920 tarihinde oluşturulan hükümette, Osmanlı dönemindeki Şeyhülislamlık ve Evkaf Nezaretinin hizmetlerini deruhte etmek üzere Şer’iye ve Evkaf Vekâleti adı altında bir bakanlık yer almış ve 3 Mart 1924’te Diyanet İşleri Başkanlığı kuruluncaya kadar ülkede din hizmetlerini yürütmüştür. Din hizmetlerinin politikanın dışında ve üstünde tutulması gerektiği düşüncesinden hareketle kaldırılan bu bakanlık, Osmanlı devletindeki Şeyhülislamlık ile Türkiye Cumhuriyetindeki Diyanet İşleri Başkanlığı arasında köprü vazifesi görmüştür.

Cumhuriyetin bir kurumu olmakla birlikte tarihsel kökeni itibarıyla Şeyhülislâmlığa dayanan ve onun geleneksel misyonunu sürdürmek üzere kurulan Diyanet İşleri Başkanlığı’nın görevi, kuruluş kanunu olan 3 Mart 1924 tarihli ve 429 sayılı Kanun’da ‘İslam dininin itikat ve ibadet alanıyla ilgili işleri yürütmek ve dini kurumları idare etmek’ şeklinde ifade edilmiştir. Ülkedeki tüm cami ve mescitlerle bunların görevlilerinin idaresi Başkanlığa verildiği gibi tekke ve zaviyelerle bunların görevlisi olan şeyhlerin idaresi de Başkanlığa verilmiştir. 1925 yılında tekke ve zaviyelerin kapatılması ile birlikte bunlara dair hususlar Başkanlığın görev alanından çıkarılmıştır.

22.06.1935 tarihli Resmî Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren 2800 sayılı “Diyanet İşleri Reisliği Teşkilat ve Vazifeleri Hakkında Kanun”, Başkanlığın ilk teşkilat kanunudur. Bu kanunda, teşkilatın yapısı, kadro durumu, merkez ve taşra görevlilerinin nitelikleri ve tayin usulleri belirlenmiş, her vilayet ve kazada bir müftü bulunacağı hükme bağlanmış, müftü seçimi usulü belirlenmiştir.

29.04.1950 tarihinde yürürlüğe giren 5634 sayılı Kanunla Diyanet İşleri Reisliği’nin adı “Diyanet İşleri Başkanlığı” olarak değiştirilmiş, Evkâf Umum Müdürlüğü’ne devredilen cami ve mescitlerin idaresi ve cami görevlileri (Hademe-i Hayrat) kadroları yeniden Diyanet İşleri Başkanlığı’na verilmiştir.

Diyanet İşleri Başkanlığı bugünki halini 01.07.2010 tarihinde çıkarılan kanun ile almıştır.

Diyanet Haberleri

 • Abdest nasıl alınır?

  Gündem, 09 Ağustos 2019

  Abdest nasıl alınır?

  Abdest nasıl alınır? sorusu, namaz ibadetini gerçekleştirmek isteyen Müslümanlar ve bu ibadetlerle yeni tanışmaya başlayan çocuklar tarafından araştırılıyor. Diyanet abdest alını resimli anlatımını sizler için derledik. Peki, Abdest nasıl alınır? İşte abdeste dair tüm detaylar...

 • Cuma namazı nasıl kılınır, kaç rekattır?

  Gündem, 26 Temmuz 2019

  Cuma namazı nasıl kılınır, kaç rekattır?

  Cuma namazının kılınışı nasıl? Sorusu vatandaşlar tarafından emrak konusu oldu. İslamın en önemli ibadetleri arasında yer alan Cuma namazı, bugün okunacak öğle ezanıyle birlikte kılınacak. Peki, cuma namazı nasıl kılınır, kaç rekattır? Cevabı haberimizde. Öte yandan Diyanet İşleri Başkanlığı, tüm camilerde okunmak üzere "Beden Mahremiyeti ve Tesettür" adlı hutbesini yayınladı. İşte 29 Temmuz Cuma Hutbesi

 • Kurban Bayramı ne zaman?

  Gündem, 06 Temmuz 2019

  Kurban Bayramı ne zaman?

  Kurban Bayramı tarihi ve bayram tatilinin kaç gün olduğu, vatandaşlar tarafından araştırılıyor. Kurban Bayramı'nın en önemli ibadeti olan kurban ibadeti için İslam dünyasında hazırlıklar başladı. Vatandaşlar kurbanlık çadırlarının kurulmasını ve fiyatların açıklanmasını bekliyor. Peki Diyanet İşleri dini günler takvimine göre 2019 Kurban Bayramı ne zaman?

  Kurban Bayramı ne zaman?

  Gündem, 27 Haziran 2019

  Kurban Bayramı ne zaman?

  Kurban Bayramı tarihi ve bayram tatilinin kaç gün olduğu, vatandaşlar tarafından araştırılıyor. Kurban Bayramı'nın en önemli ibadeti olan kurban ibadeti için hazırlıklar başladı. Vatandaşlar çadırların kurulmasını ve fiyatların açıklanmasını bekliyor. Peki Diyanet İşleri dini günler takvimine göre 2019 Kurban Bayramı ne zaman?

  Kurban Bayramı ne zaman?

  Gündem, 20 Haziran 2019

  Kurban Bayramı ne zaman?

  Kurban Bayramı tarihi, Ramazan Bayramı'nın ardından araştırılıyor. Kurban Bayramı'nda en önemli ibadetler arasında yer alan kurban ibadeti yerine getirilecek. Bayram tatili de ayrıca araştırılan konular arasında yer alıyor. Peki Diyanet İşleri dini günler takvimine göre 2019 Kurban Bayramı ne zaman?

 • Kurban Bayramı ne zaman?

  Gündem, 18 Haziran 2019

  Kurban Bayramı ne zaman?

  Kurban Bayramı tarihi, Ramazan Bayramı'nın ardından araştırılıyor. Kurban Bayramı'nın en önemli ibadeti kurban ibadetini yerine getirmek isteyenler hazırlıklara şimdiden başladı. Kurbanlık fiyatlarını araştırıyor. Bir diğer soru ise bayram tatilinin kaç gün olacağıyla ilgili. Peki Diyanet İşleri dini günler takvimine göre 2019 Kurban Bayramı'nda tatil kaç gün?

 • Kurban Bayramı ne zaman?

  Gündem, 17 Haziran 2019

  Kurban Bayramı ne zaman?

  Kurban Bayramı tarihi, Ramazan Bayramı'nın ardından araştırılıyor. Kurban Bayramı'nda en önemli ibadetler arasında yer alan kurban ibadetini yerine getirmek isteyenler hazırlıklara şimdiden başladı. Bir diğer soru ise bayram tatilinin kaç gün olacağıyla ilgili. Peki Diyanet İşleri dini günler takvimine göre 2019 Kurban Bayramı ne zaman, bayramda kaç gün tatil var?

 • Kurban Bayramı ne zaman?

  Gündem, 15 Haziran 2019

  Kurban Bayramı ne zaman?

  Kurban Bayramı tarihi, geride kalan Ramazan Bayramı'nın ardından araştırılıyor. Kurban Bayramı'nda en önemli ibadetler arasında yer alan kurban ibadetini yerine getirmek isteyenler hazırlıklara şimdiden başladı. Bir diğer soru ise bayram tatilinin kaç gün olacağıyla ilgili. Peki Diyanet İşleri dini günler takvimine göre bayram tatili kaç gün? 2019 Kurban Bayramı ne zaman?

  Kurban Bayramı ne zaman?

  Gündem, 12 Haziran 2019

  Kurban Bayramı ne zaman?

  Kurban Bayramı tarihi ve tatil süresi ile ilgili detaylar araştırılıyor. Bayramın en önemli ibadeti olan kurban ibadetini yerine getirmek isteyenler detayları öğrenmeye çalışırken, Kurban Bayramı'nın ne zaman olduğu ve kaç gün tatil yapılacağı da merak ediliyor. 2019 Kurban Bayramı'na dair detaylar haberimizde.

  Kurban Bayramı ne zaman?

  Gündem, 11 Haziran 2019

  Kurban Bayramı ne zaman?

  Kurban Bayramı ile ilgili detaylar araştırılıyor. Bayramın en önemli ibadeti olan kurban ibadetini yerine getirmek isteyenler detayları öğrenmeye çalışırken, Kurban Bayramı'nın ne zaman olduğu ve kaç gün tatil yapılacağı da merak ediliyor. İşte 2019 Kurban Bayramı'na dair detaylar...

 • Kurban Bayramı ne zaman?

  Gündem, 09 Haziran 2019

  Kurban Bayramı ne zaman?

  Kurban Bayramı tarihi, Ramazan Bayramı'nın ardından araştırılıyor. Kurban Bayramı'nda en önemli ibadetler arasında yer alan kurban ibadetini yerine getirmek isteyenler hazırlıklara şimdiden başladı. Bir diğer soru ise bayram tatilinin kaç gün olacağıyla ilgili. Peki Diyanet İşleri dini günler takvimine göre 2019 Kurban Bayramı ne zaman?

 • Kurban Bayramı ne zaman?

  Gündem, 06 Haziran 2019

  Kurban Bayramı ne zaman?

  Kurban Bayramı tarihi, Ramazan Bayramı'nın son gününde araştırılıyor. Kurban Bayramı'nda en önemli ibadetler arasında yer alan kurban ibadeti yerine getirilecek. Peki Diyanet İşleri dini günler takvimine göre 2019 Kurban Bayramı ne zaman?

 • Tesbih namazı nasıl kılınır, kaç rekattır

  Gündem, 31 Mayıs 2019

  Tesbih namazı nasıl kılınır, kaç rekattır

  Tesbih namazı nasıl kılınır? Tesbih namazı kaç rekattır? soruları Kadir Gecesi'nde ibadet edecek müslüman vatandaşlar tarafından araştırılıyor. İslam aleminde bin aydan daha hayırlı olarak kabul edilen Kadir Gecesi'nde kılınan namazların başında da tesbih namazı geliyor. Peki Tesbih namazı nasıl kılınır? Tesbih namazı kaç rekattır? İşte Kadir Gecesi ibadetleri...

  İstanbul Ankara İzmir sahur saat kaçta?

  Gündem, 30 Mayıs 2019

  İstanbul Ankara İzmir sahur saat kaçta?

  Sahur vakti, bugün 2019 Ramazan ayının 26. orucunu tutacak vatandaşlar tarafından araştırılıyor. Diyanet İşleri'nin Ramazan imsakiyesinde İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa dahil tüm illerin ve ilçelerin sahur vakitleri yer alıyor. İşte 30 Mayıs sahur vakti

  Abdest nasıl alınır?

  Gündem, 24 Mayıs 2019

  Abdest nasıl alınır?

  Abdest nasıl alınır? sorusu, namaz ibadetini gerçekleştirmek isteyen Müslümanlar ve bu ibadetlerle yeni tanışmaya başlayan çocuklar tarafından araştırılıyor. Ramazan ayının gelmesi ile birlikte müslümanlar cuma namazı için camilere akın ediyor. Peki, Abdest nasıl alınır? İşte abdeste dair tüm detaylar...

 • Ramazan Bayramı ne zaman ve kaç gün tatil olacak?

  Gündem, 21 Mayıs 2019

  Ramazan Bayramı ne zaman ve kaç gün tatil olacak?

  Mübarek Ramazan Ayı'nın başlamasıyla birlikte müslüman vatandaşlar Ramazan Bayramı ne zaman? Ramazan Bayramı kaç gün tatil olacak? sorularının yanıtını aramaya başladı. Ramazan Bayramı tatili Cumhurbaşkanlığı kararı ile bu yıl kaç gün olacağı açıklandı. İşte Ramazan Bayramı'na dair detaylar ve 2019 Diyanet dini günler takvimi...

 • Abdest nasıl alınır?

  Gündem, 17 Mayıs 2019

  Abdest nasıl alınır?

  Bugün mübarek cuma günü. Vatandaşlar namaza hazırlık öncesi abdest alıyorlar. İlk defa abdest alacak ya da abdestin doğru şeklini merak edenler "Abdest nasıl alınır? Namaz abdesti nasıl alınır?" sorusuna yanıt arıyorlar. İşte abdest almanın şekli

 • Göz ve kulak damlası orucu bozar mı?

  Gündem, 14 Mayıs 2019

  Göz ve kulak damlası orucu bozar mı?

  11 ayın sultanı Ramazan ayında olduğumuz bugünlerde orucu bozan durumlar oruç tutan kişiler tarafından merak ediliyor. Sağlık sorunları nedeniyle burun spreyi, göz damlası veya kulak damlası kullanan kişiler, oruçlarının bozulup bozulmayacağını öğrenmek istiyor. Peki, 'Kulak ve göz damlası, burun spreyi orucu bozar mı?' İşte detaylar...

  Duş almak orucu bozar mı?

  Gündem, 14 Mayıs 2019

  Duş almak orucu bozar mı?

  11 Ayın Sultanı Ramazan’ın gelişiyle birlikte vatandaşlar orucu bozan durumları araştırmaya koyuldu. Oruç tutanlar ya da tutacaklar "Banyo yapmak orucu bozar mı?" ya da "Oruçluyken duş alınır mı?" sorularına yanıt aradı. Peki, banyo yapmak orucu bozar mı? Oruçluyken duş alınır mı?