KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

Facebook

Temel noktası insanların başka insanlarla iletişim kurması üzerine olan Facebook, 4 Şubat 2004 tarihinde Amerika Birleşik Devletleri'nin Kaliforniya eyaletinde sanal dünyaya sistemini açmıştır. Çıkış amacı tamamiyle Harvard Üniversitesi içerisindeki sosyal ilişkileri kuvvetlendirmek amaçlı olsa da Facebook'un büyüme ivmesi 2006 tarihi itibariyle kurucusu Mark Zuckerberg'in kontrolünden çıkmıştır. 

Önce Harvard, Boston ve Ivy Ligi bölgesindeki okullarda okuyan öğrencilerinin tamamının üye olduğu Facebook, 11 Eylül 2006 tarihinde tüm kullanıcılara kullanıma sunulmuştur. Sisteme katılan kullanıcılar, lise, çalışma yerleri ve yaşadığı yerlere göre gruplara katılımda bulunabiliyorken, sistemin geliştirilmesi ve hemen hemen her ülkeye özel dil desteği sunması, sosyal medyada bir milat yaratan Facebook'un çığ gibi büyüyen milyonlarca kullanıcısının oluşmasına imkan tanımıştır.

Facebook, istatistiklere göre ülkemizde ve dünya üzerinde en çok ziyaret edilen üçüncü (1.Google, 2.Youtube) site olarak ilan edilmiştir.

1 milyar 500 milyon civarı kullanıcıya sahip olan Facebook, tüm gelirini reklam ile elde etmektedir. 

Facebook ismini "paper facebooks"tan alır. Bu form, Amerikan üniversitelerinde okulların öğrencilerine, öğretmenlerine ve çalışanlarına doldurttuğu, onları tanıtan bir formdur. Facebook'un mavi renkte olması ise kurucusu Mark Zuckerberg'in renk körü olmasından kaynaklıdır.  Toplam 40 milyar dolarlık bir bütçeye sahip olan Facebook; İnstagram, Whatsapp, Oculus VR ve PrivateCore şirketlerinin de sahibidir.

Facebook Haberleri

 • WhatsApp mesajlarına sınırlama geldi

  Teknoloji, 21 Ocak 2019

  WhatsApp mesajlarına sınırlama geldi

  Dünyanın en çok kullanılan anlık mesajlaşma uygulaması olan WhatsApp, yalan ve yanlış haberlerle mücadele için kullanıcıların mesaj iletme hakkına sınırlama getirdi. Bundan böyle WhatsApp kullanıcıları, bir mesajı en fazla beş kişi ya da gruba aynı anda iletebilecek.

 • Twitter ve Facebook'a idari işlem başlatıldı

  Teknoloji, 21 Ocak 2019

  Twitter ve Facebook'a idari işlem başlatıldı

  Dünyanın en popüler sosyal ağ platformları Twitter ve Facebook için Rusya, kişisel verilere ilişkin yasal yükümlülükleri yerine getirmediği gerekçesiyle idari işlem başlattı. Ülkede söz konusu yasaya uymadığı gerekçesiyle daha önce LinkedIn ve Telegram'a erişim yasağı getirilmişti.

 • Facebook'tan Sputnik bağlantılı hesaplara müdahale

  Dünya, 18 Ocak 2019

  Facebook'tan Sputnik bağlantılı hesaplara müdahale

  Sosyal paylaşım platformu Facebook, Rus haber ajansı Sputnik tarafından işletilen ve doğu Avrupa ülkelerinde NATO karşıtlığını teşvik eden çok sayıda hesabı sildiğini duyurdu

  '10 yıllık değişim' algoritmalara mı çalışıyor?

  Teknoloji, 17 Ocak 2019

  '10 yıllık değişim' algoritmalara mı çalışıyor?

  Yapay zeka konusuyla ilgilenen uzmanlar, Facebook'ta başlayan hareketin, yüz tanıma algoritması geliştirme amacı taşıyor olabileceğini savunuyor.

  #10yearchallenge: Paylaşmadan önce iki kez düşünün!

  Teknoloji, 16 Ocak 2019

  #10yearchallenge: Paylaşmadan önce iki kez düşünün!

  Sadece 5 günde milyonlarca kişi, 10 yıllık fotoğraflarını internette paylaştı. Ama #10yearchallenge akımının arkasında ne var? Sadece nostaljik bir paylaşım mı? Yoksa ‘Büyük Veri’nin, ‘küçük oyunu’ mu? Karar sizin...

 • Ödüller paraya dönüştü! Her gün 2.5 milyar dolar

  İş-Yaşam, 08 Ocak 2019

  Ödüller paraya dönüştü! Her gün 2.5 milyar dolar

  Netflix, yeni yıla hızlı girdi. Golden Globe ödüllerinden 5 altın küreyle dönen şirketin hisseleri bir günde yüzde 6 arttı. Hisselerin 2019 yılındaki 8 günlük performansı yüzde 18'lik artış olurken Netflix bu dönemde günlük ortalama 2.5 milyar olmak üzere, piyasa değerine 20 milyar dolar ekledi ve 140 milyar dolara yaklaştı

 • 2018 hangisine yaradı? Hangisini eritti?

  Teknoloji, 30 Aralık 2018

  2018 hangisine yaradı? Hangisini eritti?

  Teknoloji şirketlerinin 2018 yılındaki rekabeti, borsadaki hisselerine de yansıdı. Bazıları iyi başladığı yılı çok daha iyi bir noktada tamamlarken, bazıları skandalların bazıları ise 1 trilyon dolarlık rekorlarının ardından milyarlarca dolar eridi. İşte 2018 yılının borsada kazanan ve kaybeden teknoloji devleri…

 • Aşık oldu, hapis yattı: Bir daha Facebook kullanmayacağım!

  Dünya, 23 Aralık 2018

  Aşık oldu, hapis yattı: Bir daha Facebook kullanmayacağım!

  Hindistanlı Hamid Nehal Ansari, Facebook üzerinden tanıştığı Pakistanlı kadınla tanışmak için kaçak olarak gittiği Pakistan’da tutuklandı. 6 yıl sonra serbest bırakılan adam bir daha sosyal medya kullanmayacağını söyledi.

  Tehditler artacak... 2019’da bu yöntemlerle saldıracaklar

  Teknoloji, 23 Aralık 2018

  Tehditler artacak... 2019’da bu yöntemlerle saldıracaklar

  Siber güvenlikte önümüzdeki yıl hedef odaklı saldırı dünyası ikiye ayrılacak. Bir yanda oyunda yer almak isteyen heyecanlı ve tecrübesiz gruplar yer alırken, diğer tarafta ise sağlam kaynaklara sahip, geleneksel ve gelişmiş gruplar bulunacak. Kaspersky Lab’ın 2019 Hedefli Tehdit Tahminleri’ne göre gelecek yıl 'hacker’lar yıkıcı saldırılar için şu 7 yöntemi kullanacak…

  Facebook, WhatsApp için kripto para geliştiriyor

  Teknoloji, 21 Aralık 2018

  Facebook, WhatsApp için kripto para geliştiriyor

  Sosyal ağ Facebook, WhatsApp uygulaması üzerinden para transferi için blockchain tabanlı bir sistem üzerinde çalışıyor. Uygulama şu anda Hindistan’da test ediliyor.

 • Skandallar Facebook’un üçte birini götürdü!

  Teknoloji, 20 Aralık 2018

  Skandallar Facebook’un üçte birini götürdü!

  Bu yıl kişisel veri ihlalleri ve güvenlik açıklarıyla sarsılan Facebook’un hisseleri, önceki gün kamuoyuna yansıyan son veri skandalı raporunun ardından, dün yüzde 7.2 değer kaybetti. Şirketin hayal kırıklığı yaratan 2. çeyrek verilerini açıkladığı 25 Temmuz’dan bu yana Facebook’un değerinin üçte birinden fazlası buhar oldu. Zuckerberg ise zenginler listesindeki yerini Carlos Slim'e kaptırdı. Habertürk’ten Necdet Çalışkan’ın haberi…

 • Google vergisi

  İş-Yaşam, 19 Aralık 2018

  Google vergisi

  Cumhurbaşkanlığı kararı ile internet reklamlarının büyük bölümünü elinde bulunduran yurtdışında kurulu şirketler üzerinden yapılan reklamlara yüzde 15 vergi geldi. Böylece milyonlarca liralık vergi kaybı engellenmiş oldu. Yurtdışında kurulu şirket aracılığı ile Türkiye'den reklam toplayıp sonra da bunun internet ortamında yayımlanmasını sağlayan şirketlere reklam verenler yüzde 15 vergi kesintisi yapacak. Türkiye'de kurulu yayıncılar ve sosyal medya kuruluşları kurumlar vergisine tabi olduğu için vergilendirilirken dünya devi yabancı şirketler Türkiye'de sağladıkları gelirlerden tek kuruş vergi ödemiyorlardı. Düzenleme ile Google, Youtube, Facebook gibi arama ve soysal medya kuruluşlarına reklam verenler, verdiği her 100 liranın 15 lirasını kesip vergi dairesine yatıracak. Ayrıca sosyal medya fenomenlerine veya reklam işini tek başına yapan yerli yabancı kişilere reklam veren şirketler de aynı kesintiyi yapmak zorunda. Rahim Ak'ın yazısı

 • Facebook’ta yeni skandal

  Teknoloji, 19 Aralık 2018

  Facebook’ta yeni skandal

  Sosyal ağ Facebook’un, 150’den fazla şirkete, yıllardır kullanıcı bilgilerine erişim izni verdiği ortaya çıkarıldı. Bu şirketler arasında Microsoft, Netflix, Spotify, Amazon’un yanısıra bir banka bile var.

  En büyük kaybı o yaşadı!

  Teknoloji, 18 Aralık 2018

  En büyük kaybı o yaşadı!

  Facebook’un güvenlik skandallarıyla sarsıldığı 2018’de, şirketin kurucusu ve CEO’su Mark Zuckerberg, serveti en fazla eriyen milyarder oldu.

  Müslümanları hedef alan paylaşıma Facebook engeli!

  Dünya, 17 Aralık 2018

  Müslümanları hedef alan paylaşıma Facebook engeli!

  İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun oğlu Yair Netanyahu, bölgeye barışın gelmesi için tüm Yahudilerin veya tüm Müslümanların İsrail-Filistin topraklarından tamamen ayrılması gerektiğini dile getirmişti. Facebook, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun oğlunun Filistinli Müslümanları hedef alan paylaşımını sildi ve hesabını geçici olarak askıya aldı.

 • Çalışanlar yılın CEO'larını seçti

  Teknoloji, 17 Aralık 2018

  Çalışanlar yılın CEO'larını seçti

  Çalışanlarının değerlendirmeleriyle belirlenen “2018’in En İyi CEO’ları” araştırmasına, teknoloji şirketleri damga vurdu. 50 kişilik listenin 29’u teknolojiden çıktı. Hangi teknoloji şirketinin CEO’su listede kaçıncı oldu?

 • Facebook'tan büyük hata! 7 milyon kullanıcının...

  Teknoloji, 15 Aralık 2018

  Facebook'tan büyük hata! 7 milyon kullanıcının...

  Sosyal medya platformu Facebook, bir yazılım hatası nedeniyle, binden fazla üçüncü parti uygulamanın yaklaşık 7 milyon kullanıcısının erişim izni vermediği fotoğraflara ulaşmış olabileceğini açıkladı

 • Instagram’a yeni bir mesaj türü daha eklendi

  Teknoloji, 13 Aralık 2018

  Instagram’a yeni bir mesaj türü daha eklendi

  Sosyal ağ Instagram’a gelen son güncellemeyle artık kullanıcılar DM üzerinden sesli mesajlarını da gönderebilecek. Instagram'a gelen sesli mesaj özelliği ile 1 dakikaya kadar olan sesli kayıtlar paylaşılabilecek.

  Facebook kampüsünde bomba alarmı!

  Dünya, 12 Aralık 2018

  Facebook kampüsünde bomba alarmı!

  Son dakika... Facebook'un Menlo Park Ofis Kampüsü'nde bomba ihbarı sebebiyle arama yapıldığı bildirildi.