KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

Facebook

Temel noktası insanların başka insanlarla iletişim kurması üzerine olan Facebook, 4 Şubat 2004 tarihinde Amerika Birleşik Devletleri'nin Kaliforniya eyaletinde sanal dünyaya sistemini açmıştır. Çıkış amacı tamamiyle Harvard Üniversitesi içerisindeki sosyal ilişkileri kuvvetlendirmek amaçlı olsa da Facebook'un büyüme ivmesi 2006 tarihi itibariyle kurucusu Mark Zuckerberg'in kontrolünden çıkmıştır. 

Önce Harvard, Boston ve Ivy Ligi bölgesindeki okullarda okuyan öğrencilerinin tamamının üye olduğu Facebook, 11 Eylül 2006 tarihinde tüm kullanıcılara kullanıma sunulmuştur. Sisteme katılan kullanıcılar, lise, çalışma yerleri ve yaşadığı yerlere göre gruplara katılımda bulunabiliyorken, sistemin geliştirilmesi ve hemen hemen her ülkeye özel dil desteği sunması, sosyal medyada bir milat yaratan Facebook'un çığ gibi büyüyen milyonlarca kullanıcısının oluşmasına imkan tanımıştır.

Facebook, istatistiklere göre ülkemizde ve dünya üzerinde en çok ziyaret edilen üçüncü (1.Google, 2.Youtube) site olarak ilan edilmiştir.

1 milyar 500 milyon civarı kullanıcıya sahip olan Facebook, tüm gelirini reklam ile elde etmektedir. 

Facebook ismini "paper facebooks"tan alır. Bu form, Amerikan üniversitelerinde okulların öğrencilerine, öğretmenlerine ve çalışanlarına doldurttuğu, onları tanıtan bir formdur. Facebook'un mavi renkte olması ise kurucusu Mark Zuckerberg'in renk körü olmasından kaynaklıdır.  Toplam 40 milyar dolarlık bir bütçeye sahip olan Facebook; İnstagram, Whatsapp, Oculus VR ve PrivateCore şirketlerinin de sahibidir.

Facebook Haberleri

 • Ne kadar sosyaliz?

  Teknoloji, 02 Temmuz 2020

  Ne kadar sosyaliz?

  Türkiye'nin yeni bir yasal düzenleme hazırlığı yaptığı sosyal medyada son durumu ne? Hangi sosyal ağda Türkiye'den kaç kullanıcı var? Sosyal ağlar reklamdan ne kadar para kazanıyor? Türkiye bu platformlara ne kadar vakit, ne kadar para harcıyor? İşte Türkiye'nin sosyal medyadaki son durumu... Necdet Çalışkan'ın haberi...

 • 90 milyar dolarlık protesto!

  Teknoloji, 30 Haziran 2020

  90 milyar dolarlık protesto!

  ABD Başkanı Trump’ın nefret söylemi içeren paylaşımlarına izin veren Facebook’a karşı başlatılan reklam boykotu çağrısında yanıt veren şirketlerin sayısı Coca-Cola, Unilever, Honda, Ford, Best Buy ve en son Starbucks işe 120’yi aştı. En az bir ay Facebook ve platformlarına reklam vermeyeceklerini duyuran bu şirketlerin tepkisi, 90 milyar dolarlık bir fitili de ateşledi.

 • Trump'ın paylaşımı Zuckerberg'e milyarlarca dolar kaybettirdi!

  Dünya, 28 Haziran 2020

  Trump'ın paylaşımı Zuckerberg'e milyarlarca dolar kaybettirdi!

  ABD'de onlarca şirket, ABD Başkanı Donald Trump'ın şiddet içerikli paylaşımını silmeyen Facebook'tan reklamlarını geri çekti. Bu adımın, Facebook CEO'su Mark Zuckerberg'e 7,2 milyar dolar kaybettirdiği ifade edildi.

  En yenilikçi artık o!

  Teknoloji, 24 Haziran 2020

  En yenilikçi artık o!

  2005 yılından bu yana açıklanan “En Yenilikçi 50 Şirket” listesinin 2020 yılı sonuçları açıklandı. Zirvenin geçen yılki sahibi Google tahtından olurken, en büyük çıkışı ise 42 sıra birden yükselen Çinli Huawei yaptı.

  Çocuklarınızı tuzaklardan koruyun!

  Teknoloji, 23 Haziran 2020

  Çocuklarınızı tuzaklardan koruyun!

  Çocuklar bu yaz tatilinde daha çok eve kapanıp, daha çok akıllı cihazlarda vakit geçiriyor. Ancak siber zorbalar da boş durmuyor; Facebook’undan YouTube’una; sosyal medyasından, online video sitelerine sakıncalı içerik ve tehlikeli yöntemlerle çocukları tuzaklarına düşürmeye çalışıyor. Peki “Acaba çocuğum telefonda, tablette, internette ne yapıyor?” diye endişe duyan ebeveynler ne yapmalı? İşte çocuklarınızın gizliliğini ve mahremiyetini sağlayabileceğiniz uygulamalar, bunların yapabildikleri ve yapamadıkları... Necdet Çalışkan'ın haberi...

 • Facebook'tan Trump'ın paylaşımına sansür!

  Dünya, 18 Haziran 2020

  Facebook'tan Trump'ın paylaşımına sansür!

  Sosyal paylaşım sitesi Facebook'un sözcüsü Andy Stone, ABD Başkanı Donald Trump'ın seçim kampanyası kapsamında bazı reklam ve paylaşımlarının nefret söylemi içerdiği gerekçesiyle kaldırdığını açıkladı

 • Apple bir barajı daha aştı!

  Teknoloji, 11 Haziran 2020

  Apple bir barajı daha aştı!

  ABD'li teknoloji devleri arasındaki 1 trilyon doların ardından 1.5 trilyon dolarlık ilk şirket olabilme yarışının kazananı da belli oldu. Bir teknoloji devi daha 1 trilyon dolar barajını aştı. 5 büyük teknoloji şirketinin toplam değeri ise 6 trilyon doları da geride bıraktı. Necdet Çalışkan'ın haberi

 • Bu Messenger çocuklar için!

  Teknoloji, 11 Haziran 2020

  Bu Messenger çocuklar için!

  Sosyal ağ Facebook, Messenger Kids’i Türkiye’deki ebeveynler ve çocuklar için hayata geçirdi. Sadece yakın arkadaşlar, aile bireyleri ve ebeveynlerin onayladığı kişilerle etkileşime izin veren uygulamada reklamlar yer almayacak. Messenger Kids’te ebeveynlere çocuklarının uygulamayı hangi günlerde ve saat aralıklarında kullanabileceğini belirleme imkanı sunan Uyku Modu özelliği de bulunuyor.

  Şifrelesek de mi saklasak yoksa...

  Teknoloji, 08 Haziran 2020

  Şifrelesek de mi saklasak yoksa...

  Cihazlarınızı güçlü parolalar, biyometrik kilit gibi önlemlerle güvenlik altında tutuyor olabilirsiniz. Peki ya cihazınızı çaldırır veya kaybederseniz, ne olacak? İşte bu noktada devreye girip, hem verilerinizin hem de tüm iletişiminizin ve hatta parolalarınızın güvenliğini sağlayabilen şifreleme seçenekleri...

 • Geliri de bana, vergisi de!

  Teknoloji, 03 Haziran 2020

  Geliri de bana, vergisi de!

  ABD dışındaki milyarlarca kullanıcıdan trilyonlarca dolar kazanan ABD’li teknoloji şirketlerine birer birer getirilen dijital hizmet vergisi, Trump yönetimini rahatsız etti. Diğer ülkelerde vergi vermeden yoluna devam etmek isteyen ABD, şirketlerinin sunduğu dijital hizmetlere vergi getiren ülkeleri incelemeye aldığını duyurdu.

 • Facebook kaynıyor!

  Teknoloji, 03 Haziran 2020

  Facebook kaynıyor!

  Sosyal medya devi Facebook'un, Twitter'dan farklı olarak, ABD Başkanı Trump'ın tartışmalı paylaşımlarına müdahale etmeme kararı alması çalışanlarını kızdırdı. Pazartesi günü çalışanların iş bırakma eyleminde bulunması üzerine bir video konferans düzenleyen Facebook CEO'su Mark Zuckerberg ise detaylı incelemelerden sonra Trump'ın paylaşımlarına müdahale etmeye gerek olmadığına karar verdiklerini belirtti. Bu açıklama çalışanların tepki göstermesine yol açtı

 • Paketlerini 'korona' etkisiyle yeniledi

  Teknoloji, 02 Haziran 2020

  Paketlerini 'korona' etkisiyle yeniledi

  Koronavirüs salgını döneminde, görüntülü ve sesli aramalardaki artış üzerine Vodafone, Red müşterileri için portföyünü yeniledi.  4 farklı tarifeden oluşan yeni paketlerde, WhatsApp, Facebook, Instagram, YouTube, Twitter, Spotify ve Facebook Messenger uygulamaları sınırsız olarak kullanılabilecek.

  Zuckerberg Twitter'ı değil, Trump'ı seçti!

  Dünya, 28 Mayıs 2020

  Zuckerberg Twitter'ı değil, Trump'ı seçti!

  Facebook kurucusu ve CEO'du Mark Zuckerberg, Twitter'ın Trump'ın bazı paylaşımlarına yanıltıcı içerik uyarısı koymasının yanlış karar olduğunu söyledi. Zuckerberg ayrıca, Trump'ın sosyal medya platformlarını kapatmaya yönelik tehdidine ilişkin sansürün yanlış bir refleks olacağını söyledi

 • Kriptoparalar ticareti değiştirmeye geliyor
 • Türkiye neden sosyal medyada?

  Teknoloji, 22 Mayıs 2020

  Türkiye neden sosyal medyada?

  “İnsani Gelişme Monitörü Araştırması”nın sonuçlarına göre Türkiye’de her 5 kişiden 3’ü sosyal medyayı “kendi hayatındaki gelişmeleri paylaşmak” için tercih ediyor. 55 yaş ve üstü kesim, sosyal medyayı “tanıdıklarının hayatıyla ilgili bilgi almak” için kullanırken, 18-34 yaş grubu, sosyal medyayı “kendi hayatındaki gelişmeleri paylaşmak” için kullanmaya daha yatkın.

 • 400 milyon dolarlık GIF!

  Teknoloji, 18 Mayıs 2020

  400 milyon dolarlık GIF!

  Facebook, GIF ve çıkartma yapmak için en çok kullanılan araç olan Giphy’yi satın aldı. Bu satın alma için 400 milyon doları gözden çıkaran Facebook, Giphy’yi Instagram’a entegre edecek.

  Apple bu işe de el attı!

  Teknoloji, 15 Mayıs 2020

  Apple bu işe de el attı!

  Apple, spor karşılaşmaları ve konserleri sanal gerçeklik teknolojisiyle canlı olarak yayınlayan NextVR’ı satın aldı. Yaklaşık 100 milyon dolarlık satın almayla birlikte Apple’ın VR ve AR alanına daha fazla odaklanması bekleniyor.