KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

Facebook

Temel noktası insanların başka insanlarla iletişim kurması üzerine olan Facebook, 4 Şubat 2004 tarihinde Amerika Birleşik Devletleri'nin Kaliforniya eyaletinde sanal dünyaya sistemini açmıştır. Çıkış amacı tamamiyle Harvard Üniversitesi içerisindeki sosyal ilişkileri kuvvetlendirmek amaçlı olsa da Facebook'un büyüme ivmesi 2006 tarihi itibariyle kurucusu Mark Zuckerberg'in kontrolünden çıkmıştır. 

Önce Harvard, Boston ve Ivy Ligi bölgesindeki okullarda okuyan öğrencilerinin tamamının üye olduğu Facebook, 11 Eylül 2006 tarihinde tüm kullanıcılara kullanıma sunulmuştur. Sisteme katılan kullanıcılar, lise, çalışma yerleri ve yaşadığı yerlere göre gruplara katılımda bulunabiliyorken, sistemin geliştirilmesi ve hemen hemen her ülkeye özel dil desteği sunması, sosyal medyada bir milat yaratan Facebook'un çığ gibi büyüyen milyonlarca kullanıcısının oluşmasına imkan tanımıştır.

Facebook, istatistiklere göre ülkemizde ve dünya üzerinde en çok ziyaret edilen üçüncü (1.Google, 2.Youtube) site olarak ilan edilmiştir.

1 milyar 500 milyon civarı kullanıcıya sahip olan Facebook, tüm gelirini reklam ile elde etmektedir. 

Facebook ismini "paper facebooks"tan alır. Bu form, Amerikan üniversitelerinde okulların öğrencilerine, öğretmenlerine ve çalışanlarına doldurttuğu, onları tanıtan bir formdur. Facebook'un mavi renkte olması ise kurucusu Mark Zuckerberg'in renk körü olmasından kaynaklıdır.  Toplam 40 milyar dolarlık bir bütçeye sahip olan Facebook; İnstagram, Whatsapp, Oculus VR ve PrivateCore şirketlerinin de sahibidir.

Facebook Haberleri

 • Facebook’un bu özelliği aklınızı başınızdan alabilir!

  Teknoloji, 25 Şubat 2021

  Facebook’un bu özelliği aklınızı başınızdan alabilir!

  Facebook’un sadece kendi platformu üzerinden değil, üçüncü taraf internet sitelerinden ve uygulamalardan da veri topladığını belirten siber güvenlik uzmanlarından kullanıcılara mesaj: “Facebook’un ‘Facebook’un Dışındaki Hareketler’ özelliği ile verilerinizin kontrolü (birazı!) sizin elinizde.”

 • 'Haber yasağını' kaldırıyor

  Teknoloji, 23 Şubat 2021

  'Haber yasağını' kaldırıyor

  Avustralya, sosyal medya platformu Facebook'un ülkedeki kullanıcıların haber paylaşma yasağını kaldırma kararı aldığını duyurdu.

 • Facebook, Avustralya'da geri adım attı!

  Dünya, 23 Şubat 2021

  Facebook, Avustralya'da geri adım attı!

  Avustralya, sosyal medya platformu Facebook'un ülkedeki kullanıcıların haber paylaşma yasağını kaldırma kararı aldığını duyurdu.

  'Facebook bizi korkutamaz!'

  Teknoloji, 19 Şubat 2021

  'Facebook bizi korkutamaz!'

  Google ve Facebook'un platformlarında paylaşılan haberler için bu içerikleri üreten medya şirketlerine ödeme yapmasını zorunlu kılan Avustralya, fitili ateşledi. Google kısmen anlaşmaya vardı, Facebook ise hâlâ direniyor ama bu haksız rekabet kavgası şu çağrı ile dünyaya yayılıyor: “Teknoloji devlerine kullandıkları içerikler için haber kuruluşlarına ödeme yapma şartı getirilmeli." İşte manşetlere "Faceblock" olarak taşınan Avustralya’nın Facebook ve Google ile yaşadığı kavganın arkasında yatanlar...

  WhatsApp vazgeçmiyor!

  Teknoloji, 19 Şubat 2021

  WhatsApp vazgeçmiyor!

  WhatsApp’tan, Türkiye’de rekabet soruşturması da başlatılan yeni gizlilik sözleşmesine ilişkin yeni bir açıklama geldi. Sözkonusu güncellemeden vazgeçilmediğinin altı çizilen açıklamada, “Önümüzdeki haftalarda, WhatsApp’ta güncellemeyle ilgili bir uyarı mesajı yayınlayacağız. Kullanıcılar bu bilgileri kendilerine uygun bir zamanda okuyabilecekler. WhatsApp’ı kullanmaya devam edebilmeleri için bu güncellemeleri inceleyip kabul etmelerini kullanıcılara hatırlatmaya başlayacağız” denildi.

 • Avustralya - Facebook savaşı!

  BBC, 18 Şubat 2021

  Avustralya - Facebook savaşı!

  Avustralya'da Parlamento'nun alt kanadının onayladığı ve Senato'ya sunulan sosyal medya yasa tasarısı, hükümet ile Facebook'u karşı karşıya getirdi. Yasa, Avustralya merkezli haber kuruluşlarının Facebook ve Google'da yayımlanan içerikleri için pay almasını öngörüyor. Facebook, yeni sosyal medya yasa tasarısına karşı, bu sabahtan itibaren Avustralya'da haber kuruluşlarının içeriklerine ve bazı hükümet sitelerine engel koydu. Avustralya Başbakanı Scott Morrison ise Facebook'a tepki göstererek, "Bizi korkutamayacaklar" dedi. Scott Morrison Facebook'un kararını "küstah ve hayal kırıcı" diye niteledi, büyük teknoloji şirketlerinin dünyayı değiştiriyor olabileceğini ama dünyayı yönetemeyeceklerini kaydetti.

 • İşte Türkiye’nin en hızlı teknoloji şirketleri

  Teknoloji, 17 Şubat 2021

  İşte Türkiye’nin en hızlı teknoloji şirketleri

  Bu yıl 15’incisi düzenlenen Deloitte Teknoloji Fast 50 Türkiye Programı’nın sonuçları açıklandı. Buna göre yüzde 10632’lik büyüme ile geçen yılın da büyüme oranını geçen Yolcu360, Türkiye’nin en hızlı büyüyen teknoloji şirketi oldu.

 • Rekabet, WhatsApp kararının gerekçesini yayınladı

  Teknoloji, 15 Şubat 2021

  Rekabet, WhatsApp kararının gerekçesini yayınladı

  Türkiye’de Facebook ve WhatsApp hakkında geçen ay başlatılan soruşturmada alınan geçici tedbir kararının gerekçesi Rekabet Kurulu'nun internet sitesinde yayınlandı. Kurul, 11 Ocak'ta Facebook’un Türkiye’de, WhatsApp kullanıcılarının verilerinin 8 Şubat 2021 tarihinden itibaren başka hizmetler için kullanılmasına yönelik getirdiği koşulları durdurması ve bu koşulları kabul eden veya kabul etmeyen tüm kullanıcılara Facebook’un veri paylaşımını içeren yeni koşulları durdurduğunu anılan tarihe kadar bildirmesi şeklinde geçici tedbir alınmasına karar vermişti. WhatsApp, 15 Ocak’ta söz konusu yeni şartları 8 Şubat’tan 15 Mayıs’a ötelediğini duyurmuştu...

  Facebook'tan, futbolculara ırkçı saldırılara karşı önlem

  Dünya, 10 Şubat 2021

  Facebook'tan, futbolculara ırkçı saldırılara karşı önlem

  Sosyal medya şirketi Facebook, özellikle İngiltere Premier Lig'de forma giyen siyahi futbolculara yönelik son dönemde artan ırkçı saldırılara karşı yeni önlemler alacağını duyurdu.

  Myanmar'da Facebook'a erişim engellendi!

  Dünya, 04 Şubat 2021

  Myanmar'da Facebook'a erişim engellendi!

  Myanmar'da 8 Kasım 2020 genel seçimlerinde hile yapıldığı iddiasıyla darbeyle yönetime el koyan ordu, sosyal medya sitesi Facebook'un geçici olarak kapatılması yönünde karar aldı.

 • Ona da temsilcilik yolu göründü!

  Teknoloji, 03 Şubat 2021

  Ona da temsilcilik yolu göründü!

  Milyonları odasına çeken Clubhouse için Türkiye’de temsilci atama zorunluluğu kapıya dayandı. Clubhouse’un yasal düzenlemeler açısından durumunu değerlendiren bilişim hukuku uzmanı avukat M. Gökhan Ahi, “Bu platform da diğerleri gibi kanundaki ‘sosyal ağ sağlayıcı’ tanımına giriyor” dedi. “Clubhouse uygulaması üzerinden ses kaydına izin verilmiyor. Ancak, bazı kullanıcıların bazı oturumları bir başka cihaza ses olarak kaydettiği sıklıkla söyleniyor. Bu tür eylemler açıkça suçtur” diyen Ahi, şu uyarıda da bulundu: “İstihbarat servisleri de bu gibi sosyal platformlarda sıradan bir kullanıcı gibi girerek, veri ve istihbarat topluyor olabilir.” Necdet Çalışkan’ın haberi...

 • Bu odanın sırrı ne?

  Teknoloji, 02 Şubat 2021

  Bu odanın sırrı ne?

  Sosyal medyanın en son oyuncağı haline gelen sesli sohbet odası Clubhouse’un sadece 9 ayda ulaştığı milyar dolarlık (unicorn) hikayesine, gizlilik politikası ışığında göz attık. Kullanıcıların hangi verilerini topluyor? “Kayıt yok” ilkesi hangi durumda, nasıl askıya alınıyor? Türkiye’deki kullanıcıları yakından ilgilendiren “Uluslararası Kullanıcılar” maddesinde neler var? İşte Gizlilik İlkeleri’nde uygulamaya giriş için “+18 yaş sınırı” koyan Clubhouse’un kendi odasında olan bitenler... Necdet Çalışkan yazdı...

 • Orada bir ofis var uzakta!

  İş-Yaşam, 26 Ocak 2021

  Orada bir ofis var uzakta!

  Koç Holding 35 bin ofis çalışanının kalıcı olarak uzaktan çalışmaya geçeceğini bildirdi. Koronavirüs salgınıyla beraber uzaktan çalışmanın yararlarını gören Microsoft, Twitter, Facebook, Google, PSA Group gibi devler de daha önce işgüçlerinin önemli bir bölümünün pandemi sonrası da uzaktan çalışmaya devam edeceğini açıklamıştı

  Facebook, Netanyahu'nun paylaşımını sildi

  Dünya, 25 Ocak 2021

  Facebook, Netanyahu'nun paylaşımını sildi

  Sosyal medya uygulaması Facebook, gizlilik politikasını ihlal ettiği gerekçesiyle İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun resmi sayfasında yapılan bir paylaşımı kaldırdı.

  AB'den WhatsApp'a ceza hazırlığı!

  Dünya, 23 Ocak 2021

  AB'den WhatsApp'a ceza hazırlığı!

  Mesajlaşma uygulaması WhatsApp'ın, Avrupa Birliği (AB) veri koruma kurallarını ihlal ettiği gerekçesiyle 50 milyon avroya varan para cezasına çarptırılabileceği bildirildi.

 • Tüzel mi, gerçek mi?
 • 'Temsilci tek başına yetmez!'

  Teknoloji, 19 Ocak 2021

  'Temsilci tek başına yetmez!'

  Facebook, Instagram, Youtube, Tiktok ve VKontakte’nin Türkiye’deki  bu temsilcilerin kim olduğunun ve iletişim adreslerinin henüz bilinmediğine dikkat çeken bilişim hukuku uzmanı avukat M. Gökhan Ahi, “Temsilci bulundurmak tek başına yetmiyor. Veri lokalizasyonu yapmazlarsa ne olacak? Mahkemelerin kararlarını sorgulamadan uygulayacaklar mı? 48 saat içinde kullanıcı taleplerine cevap verebilecek ve gerektiğinde denetlenebilecek bir mekanizma kurabilecekler mi? Bu soruların cevaplarını merak ediyoruz” dedi. Necdet Çalışkan'ın haberi...

 • İşte 'kuşu' ürkütmeyen tablo!

  Teknoloji, 19 Ocak 2021

  İşte 'kuşu' ürkütmeyen tablo!

  Türkiye’de temsilci atamayan Twitter, Periscope ve Pinterest için reklam yasağı kararı resmen yayınladı. Peki bundan sonra ne olacak? Twitter’ın trafiği hangi tarihte daraltılacak? Reklam verene ceza gelecek mi? Necdet Çalışkan yazdı...

  Temsilciden sonra sırada ne var?

  Teknoloji, 19 Ocak 2021

  Temsilciden sonra sırada ne var?

  Türkiye'de temsilci atamayan sosyal medya şirketleri için reklam yasağı bugün yürürlüğe girdi. Şu ana kadar VK, TikTok, YouTube, Dailymotion, LinkedIn ve ardından Facebook Türkiye’de temsilci atamak için resmi çalışmalara başladığını duyurdu. Peki sosyal ağlar için temsil atayınca, Türkiye’deki sorumlulukları tamamlandı mı? Bundan sonra ne olacak? Sırada ne var? Necdet Çalışkan yazdı...