KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

Facebook

Temel noktası insanların başka insanlarla iletişim kurması üzerine olan Facebook, 4 Şubat 2004 tarihinde Amerika Birleşik Devletleri'nin Kaliforniya eyaletinde sanal dünyaya sistemini açmıştır. Çıkış amacı tamamiyle Harvard Üniversitesi içerisindeki sosyal ilişkileri kuvvetlendirmek amaçlı olsa da Facebook'un büyüme ivmesi 2006 tarihi itibariyle kurucusu Mark Zuckerberg'in kontrolünden çıkmıştır. 

Önce Harvard, Boston ve Ivy Ligi bölgesindeki okullarda okuyan öğrencilerinin tamamının üye olduğu Facebook, 11 Eylül 2006 tarihinde tüm kullanıcılara kullanıma sunulmuştur. Sisteme katılan kullanıcılar, lise, çalışma yerleri ve yaşadığı yerlere göre gruplara katılımda bulunabiliyorken, sistemin geliştirilmesi ve hemen hemen her ülkeye özel dil desteği sunması, sosyal medyada bir milat yaratan Facebook'un çığ gibi büyüyen milyonlarca kullanıcısının oluşmasına imkan tanımıştır.

Facebook, istatistiklere göre ülkemizde ve dünya üzerinde en çok ziyaret edilen üçüncü (1.Google, 2.Youtube) site olarak ilan edilmiştir.

1 milyar 500 milyon civarı kullanıcıya sahip olan Facebook, tüm gelirini reklam ile elde etmektedir. 

Facebook ismini "paper facebooks"tan alır. Bu form, Amerikan üniversitelerinde okulların öğrencilerine, öğretmenlerine ve çalışanlarına doldurttuğu, onları tanıtan bir formdur. Facebook'un mavi renkte olması ise kurucusu Mark Zuckerberg'in renk körü olmasından kaynaklıdır.  Toplam 40 milyar dolarlık bir bütçeye sahip olan Facebook; İnstagram, Whatsapp, Oculus VR ve PrivateCore şirketlerinin de sahibidir.

Facebook Haberleri

 • Facebook'tan yöneticilerine talimat: Android’e geçin!

  Teknoloji, 15 Kasım 2018

  Facebook'tan yöneticilerine talimat: Android’e geçin!

  Facebook CEO’su Mark Zuckerberg’in sosyal ağın tüm yöneticilerine sadece Android işletim sistemli telefon kullanılması çağrısı yaptığı belirtildi. Sebebi ise “Ben onun durumuna düşmezdim” diyen Apple CEO’su Tim Cook...

 • "Dostun adı olmuş pampa"

  Gündem, 14 Kasım 2018

  "Dostun adı olmuş pampa"

  Teknolojinin gelişmesi ve internetin yaygınlaşması ile sosyal medya kullanımı devasa boyutlara ulaştı. Sosyal medya öylesine yaygınlaştı ki bambaşka bir dil, bambaşka bir dünya oluştu. BTK, bu konuya dikkat çekti ve kullanılan dile tepki gösterdi. Sosyal medyada kullanılan dili 'Virüs'e benzeten BTK, bir açıklama yayımladı. Açıklamada, "Şaşkın olmuş şapşik, en yakın arkadaş olmuş 'pampa', merhaba olmuş 'mrb', selam olmuş 'slm', Allah razı olsun olmuş 'aro', tamam olmuş 'tmm' ya da 'ok', canım olmuş 'cnm', kendine iyi bak olmuş 'kib', aşkım olmuş 'aşkitom', güle güle olmuş 'bye'. Şaka gibi ama Türkçeyi ciddi manada olumsuz etkileyen gerçek bir durum var ortada" denildi

 • Fransa Facebook ile iş birliği yapacak

  Dünya, 12 Kasım 2018

  Fransa Facebook ile iş birliği yapacak

  Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, ülkesinin sosyal medyada nefret içerikli paylaşımlara karşı mücadele amacıyla Facebook'la iş birliği yapacağını açıkladı

  Kardashian'ın istediği Twitter’a geliyor

  Teknoloji, 12 Kasım 2018

  Kardashian'ın istediği Twitter’a geliyor

  Twitter, yazım hatası sonradan fark edilen tweet’lerle ilgili yeni bir özellik için çalışıyor. Gönderilen tweet'leri sonradan düzenleyebilmek için bir süredir uğraştıklarını söyleyen Twitter CEO’su Jack Dorsey, “İnsanlar bunu talep ediyor. Çünkü yaptıkları hataları hızlı bir şekilde düzeltmek istiyor” dedi. Kim Kardashian da Jack Dorsey'den tweet düzeltme butonu talep etmişti.

  Facebook merakla beklenen özelliği Messenger’a taşıyor

  Teknoloji, 08 Kasım 2018

  Facebook merakla beklenen özelliği Messenger’a taşıyor

  Facebook’un anlık mesajlaşma platformu Messenger’a, kullanıcıların yanlışlıkla gönderdiği veya sonradan pişman oldukları mesajları karşı taraftan da silebilecekleri yeni bir özellik geliyor.

 • Hangi hesabınız karaborsada kaç para ediyor?

  Teknoloji, 06 Kasım 2018

  Hangi hesabınız karaborsada kaç para ediyor?

  Siber suçluların karar borsasında, Facebook hesabından, Uber, Netflix, Airbnb, Spotify kullanıcı bilgilerine, oyun servisi aboneliklerinden, kredi kartı bilgilerinin bulunabileceği e-ticaret sitesi üyeliklerine onlarca çeşit kullanıcı verisi satılıyor. Ancak toplasan 50 dolar etmeyen bu hassas bilgiler, daha büyük dolandırıcılıklarda kullanılıyor.

 • Her saniye 291 hırsızlık yaşanıyor!

  Teknoloji, 04 Kasım 2018

  Her saniye 291 hırsızlık yaşanıyor!

  Facebook’taki skandallar başta olmak üzere bu yılın ilk 6 ayında, 4.5 milyar veri ihlali yaşandı. Temmuz 2018’e kadar saniye başına 291 veri hırsızlığı yaşanırken, vakaların yüzde 65’ini kimlik hırsızlığı oluşturdu.

 • WhatsApp kullanıcılarına kötü haber!

  Teknoloji, 01 Kasım 2018

  WhatsApp kullanıcılarına kötü haber!

  Facebook’un yönetimindeki WhatsApp, artık platformundaki kullanıcılara reklam gösterimine başlayacak. 1.5 milyardan fazla kullanıcısı olan WhatsApp’ta reklamlar ilk olarak ‘durum güncellemesi’ sekmesine gelecek.

  Sosyal ağ Facebook'un üçüncü çeyrek karnesi

  Teknoloji, 31 Ekim 2018

  Sosyal ağ Facebook'un üçüncü çeyrek karnesi

  Kullanıcı verilerinin güvenliği ve gizlilik skandallarıyla çalkanan Facebook, üçüncü çeyrek sonuçlarını açıkladı. Sosyal ağ ABD’de yerinde saydı, Avrupa’da küçüldü ama toplam kullanıcı sayısını bu yıl 142 milyon artırmayı başardı. Bu yılın ilk 9 ayı sonucunda Facebook’un net kârı yüzde 30, gelirleri ise yüzde 40 arttı.

  Facebook'tan Hollandalı Müslüman siyasetçiye yasak!

  Dünya, 30 Ekim 2018

  Facebook'tan Hollandalı Müslüman siyasetçiye yasak!

  ABD Başkanı Trump, ABD vatandaşı olmayanların veya düzensiz göçmenlerin ülke topraklarında doğan çocuklarına ABD vatandaşlığı verilmesi uygulamasına son vermek istiyor.

 • WhatsApp sohbetleri çıkartmalarla renkleniyor

  Teknoloji, 26 Ekim 2018

  WhatsApp sohbetleri çıkartmalarla renkleniyor

  Kullanıcıların merakla beklediği bir yenilik daha WhatsApp'a eklendi. WhatsApp sticker özelliğini kullanıma sundu. Bu yeni özellikle kullanıcılar, sohbetlerinde çıkartma (sticker) kullanabilecek.

 • 7 yılın türbülansı 200 milyar doları sildi!

  Teknoloji, 25 Ekim 2018

  7 yılın türbülansı 200 milyar doları sildi!

  ABD borsalarındaki kayıplar en çok teknoloji şirketlerini sarstı. Apple, Amazon, Google, Microsoft, Facebook ve Netflix, bir günde 205 milyar dolar kaybetti.

 • Türkiye her 100 TL’nin 40 TL’sini kartla harcıyor

  Teknoloji, 25 Ekim 2018

  Türkiye her 100 TL’nin 40 TL’sini kartla harcıyor

  Nakdin maliyetine ve dijital ödemelerin ülke ekonomisine katkısına dikkat çeken Mastercard’ın Türkiye ve Azerbaycan Genel Müdürü Yiğit Çağlayan, “Elektronik ödemeler, 3 yılda ülke ekonomisine 43 milyar TL kazandırır” dedi.

  Teknoloji devinin sonu mu geliyor? Yasa kapıda

  Teknoloji, 25 Ekim 2018

  Teknoloji devinin sonu mu geliyor? Yasa kapıda

  Video paylaşım platformu YouTube'un CEO'su, Avrupa Komisyonu'nun teklif olarak sunduğu internet üzerinde telif hakkı düzenlemelerinin YouTube'un sonu olabileceği uyarısı yaptı. Avrupa Komisyonu'nun komitelere sunduğu yeni internet düzenlemelerinin 13'üncü maddesi, sosyal paylaşım sitelerindeki içerik paylaşımlarının telif hakkı uygulaması sebebiyle sonu olabilir

  Hepsinin ortak noktası neden İran? İşte yanıtı!

  Teknoloji, 24 Ekim 2018

  Hepsinin ortak noktası neden İran? İşte yanıtı!

  Twitter, eBay, Uber, Intel, Facebook, Amazon, Tinder, Dropbox ve daha da fazlası... Hepsinin ortak yönü ya kendisi ya da ailesi İran’dan ABD'ye göç edenler tarafından yönetiliyor olması. İşte Tahran veya Tebriz'den çıkıp, California'daki Silikon Vadisi'nde yer alan teknoloji devlerine adını yazdıran İranlılar...

 • Birer birer gidiyorlar!

  Teknoloji, 24 Ekim 2018

  Birer birer gidiyorlar!

  Geçen ay Instagram’ın kurucularının ayrılmasının ardından Facebook’tan bir istifa haberi daha geldi. Sosyal ağın 2014’te satın aldığı sanal gerçeklik şirketi Oculus’un kurucusu Brendan Iribe de şirketten ayrıldığını duyurdu.

 • Ve karşınızda Facebook’un yeni Messenger’ı...

  Teknoloji, 24 Ekim 2018

  Ve karşınızda Facebook’un yeni Messenger’ı...

  Dünya genelinde 1.3 milyarı aşkın kullanıcısı olan Facebook Messenger yenileniyor. İşte Facebook’un Messenger 4 ile kullanıcılara sunduğu yeni özellikler...

 • Skandalın ardından Facebook'tan flaş hamle! Başına o getiriliyor

  Dünya, 19 Ekim 2018

  Skandalın ardından Facebook'tan flaş hamle! Başına o getiriliyor

  Sosyal paylaşım sitesi Facebook'un küresel ilişkiler ve iletişim bölümünün başına eski İngiltere Başbakan Yardımcısı Nick Clegg getiriliyor. Nick Clegg, "Facebook'un, teknolojinin iyiliğin yanında olmasını sağlamak için dünyanın dört bir yanındaki insanlar, kuruluşlar, hükümetler ve düzenleyicilerle birlikte çalışarak bu sorulara cevap bulunması yönünde bir rol oynamaya devam etmesi gerektiğine inanıyorum"

  Türkiye'den Facebook'a soruşturma!

  Teknoloji, 19 Ekim 2018

  Türkiye'den Facebook'a soruşturma!

  Facebook ile ilgili yürütülen incelemenin kapsamının, son "veri güvenliği ihlali" iddiaları üzerine genişletildiğini belirten Kişisel Verileri Koruma Kurumu Başkanı Faruk Bilir, "İnceleme kapsamında vatandaşlarımızın kişisel verilerinin işlenmesinde hukuka uygun olmayan durumları tespit etmemiz halinde kanundaki yaptırımlar uygulanacaktır" dedi.