KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

Türk Telekom

Türk Telekomünikasyon Anonim Şirketi, PTT'nin telekomünikasyon ve posta servislerinin ayrılmasının ardından 24 Nisan 1995 tarihinde Türkiye Devleti tarafından kurulan telekomünikasyon ve posta şirketidir. 175 yıllık köklü bir tarihe sahip olan Türk Telekom, Türkiye'nin en büyük entegre telekomünikasyon şirketidir. 2015 tarihinde yeni bir yapılanmayla müşterilerin hızla değişen iletişim ve teknoloji ihtiyaçlarına en güçlü ve en doğru şekilde cevap verebilmek için müşteri odaklı bir yapıya geçiş yapmıştır.

24 Nisan 1995 tarihinde PTT'nin posta ve telekomünikasyon hizmetlerini bırakmasının ardından iki farklı şirket olarak devam etmişlerdir. 2005 yılı Kasım ayında özelleştirme dahilinde şirketin %55'i Suudi merkezli Oger Telekom şirketine 21 yıllığına 6 milyar 550 milyon dolara devredilmiştir.

Yapılan bu devir işlemi Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en büyük ihalesi olmuştur, fakat bu rekor 2013'te İstanbul 3. Havalimanı ihalesinde kırılmıştır.

Devir işlemi sesnasında kablo televizyon yayını ve kablo internet hizmeti Türksat'a, deniz haberleşmesi ve seyir güvenliği hizmetleri de Kıyı Emniyeti ve Gemi Kurtarma İşletmeleri Genel Müdürlüğü'ne aktarılmıştır.

%30'luk hisse dilimi ise Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı'na aittir. Geriye kalan toplam %15'lik hisse ise halka arz edilmiştir. Mayıs 2008 itibariyle hisseler Borsa İstanbul'da işlem görmektedir.

Türk Telekom, toplumun bilgiye erişiminde önemli adımlar atmış ve internet kullanımını teşvik edici hizmetler sunmuştur. Bu misyonuyla oluşturduğu "İnternetle Hayat Kolay" projesi, Birleşmiş Milletler tarafından dünyaya örnek gösterilmiştir.

Türk Telekom Haberleri

 • İnternete yeni zam!

  Teknoloji, 01 Haziran 2022

  İnternete yeni zam!

  Sabit internette Türk Telekom’un zamlı yeni tarifeleri yürürlüğe girdi. 2022 yılına yüzde 22’yi bulan fiyat artışlarıyla giren paket fiyatları, bugünden itibaren yüzde 23’e varan oranda yeniden artırıldı. İşte son 6 ayda yüzde 25 ile yüzde 43 arasında değişen oranlarda zamlanan internet paket fiyatları...

 • Ders gibi tablo: İnternet 101!

  Teknoloji, 18 Mayıs 2022

  Ders gibi tablo: İnternet 101!

  Son bir yılda dünyanın sabit internetteki ortalama hızı yüzde 31, Türkiye’nin ise yüzde 35 arttı. Ancak Türkiye’ye dünya sıralamasında yine 101.’lik kaldı!

 • Toptan internet zammı 2 ay ertelendi

  Teknoloji, 30 Mart 2022

  Toptan internet zammı 2 ay ertelendi

  BTK tarafından yayınlanan yeni karar kapsamında, Türk Telekom’un toptan internet tarife fiyatlarında yüzde 67 oranında bir zam yapıldı. Zamlı tarifelere dikkat çeken TELKODER, “Tüketiciler önümüzdeki dönemde yüksek internet ve sabit telefon faturaları ödemek zorunda kalacak. Kararın gözden geçirilmesini ve geri alınmasını istiyoruz” açıklamasını yaptı. BTK, yaptığı yeni bir duyuruyla 1 Nisan olan kararın yürürlük tarihini 1 Haziran'a erteledi.

  0850’li hatlarla ilgili önemli çağrı

  Teknoloji, 28 Mart 2022

  0850’li hatlarla ilgili önemli çağrı

  Tüketicilerin bazı tele satış ekipleri tarafından aranarak rahatsız edilmeleri ve yanlış bilgilendirilmeleri nedeniyle 0850’li numaraların suçlu ilan edilmemesi gerektiğini vurgulana TELKODER, “0850’li hatlar güvenilirdir, BTK 0850’li hatlara sahip çıkmalıdır” çağrısı yaptı.

  Pay Satın Alma Sözleşmesi tamamlandı

  İş-Yaşam, 10 Mart 2022

  Pay Satın Alma Sözleşmesi tamamlandı

  Türkiye Varlık Fonu ile LYY Telekomünikasyon AŞ arasında Türk Telekom'un toplam sermayesinin yüzde 55’ini temsil eden paylarını satın almak için Pay Satın Alım Sözleşmesi imzalandı

 • Varlık Fonu, Türk Telekom'un yüzde 55'i için masada

  İş-Yaşam, 17 Aralık 2021

  Varlık Fonu, Türk Telekom'un yüzde 55'i için masada

  Türkiye Varlık Fonu, azınlık paya sahip olduğu Türk Telekomünikasyon A.Ş.'nin toplam sermayesinin yüzde 55'ini temsil eden paylarını satın almak amacıyla LYY Telekomünikasyon AŞ ile görüşmelere başladığını duyurdu. Türk Telekomünikasyon A.Ş.'nin yüzde 6.68’i Türkiye Varlık Fonu'ndaydı. İş Bankası, Akbank ve Garanti Bankası'ndan KAP'a yapılan açıklamada görüşmelerin 1 Aralık'ta başladığı, yatırımcıların meşru menfaatlerinin korunması amacıyla ertelendiği belirtildi

 • Bankaların elindeki hisseleri istiyor

  Para, 30 Eylül 2021

  Bankaların elindeki hisseleri istiyor

  Türk Telekom'un yüzde 6.7'sini elinde bulunduran Türkiye Varlık Fonu'nun bankların elindeki yüzde 55'lik payı alarak çoğunluk hissedarı olmak istediği bildirildi

 • TT'nin şirketinden dünyaya teknoloji ihracı

  Teknoloji, 16 Temmuz 2021

  TT'nin şirketinden dünyaya teknoloji ihracı

  Türk Telekom grup şirketi Argela’nın ABD’deki iştiraki Netsia ile Tayvan’ın en büyük operatörü Chunghwa Telecom, ‘Yazılım Tanımlı Fiber Genişbant Erişim Sistemi’ (SEBA) teknolojisi üzerine bir iş birliği yaptı. Netsia’nın sunduğu yenilikçi sanallaştırılmış ve mikro hizmet tabanlı mimariye sahip SEBA+ çözümü Chunghwa Telecom’un laboratuvarlarına başarıyla entegre edildi.

  Evdeki girişimcilere özel paket

  Girişimcilik, 09 Temmuz 2021

  Evdeki girişimcilere özel paket

  Türk Telekom, Evdeki Girişimci kampanyasıyla kendi işini kurmak isteyen girişimcilere evde internete ek olarak eğitim, cihaz güvenliği ve depolama ürünlerini aynı pakette sunduğunu bildirdi. Yapılan açıklamaya göre, Evdeki Girişimci Kampanyası ile evde internet müşterileri Wix Web Sitesi Paketi, Türk Telekom Akademi Kariyer Plus, Dijital Depo 500 GB ve McAfee Total Protection Cihaz Koruma 3 Lisans servislerinden yararlanabiliyorlar

 • TT: Fiber altyapı rakamları abartılıyor
 • Bir ‘cell’ daha geldi!

  Teknoloji, 14 Haziran 2021

  Bir ‘cell’ daha geldi!

  Vestel ile Türk Telekom, mobil iş birliği projesi VESTELCELL için güçlerini birleştirdi. İki şirket, VESTELCELL ismi ile yeni bir faturalı mobil hizmeti hayata geçirdi.

 • Arçelik’ten 5G atağı

  Teknoloji, 11 Haziran 2021

  Arçelik’ten 5G atağı

  Arçelik, Türkiye'nin ilk özel kablosuz ağını kurmak için Nokia ve Türk Telekom ile stratejik ortaklık anlaşması imzaladı. Arçelik’in üretimin dijitalleşmesi çalışmalarının önemli bir adımı olacak iş birliği kapsamında kurulacak olan 5G’ye hazır Nokia ve Türk Telekom’un özel kablosuz ağı, Arçelik’in video tabanlı üretim süreçleri analizini, iç mekan konumlandırmasını ve AGV performansını destekleyecek.

  Eğitim platformuna 'egzersiz'i ekledi

  Teknoloji, 07 Haziran 2021

  Eğitim platformuna 'egzersiz'i ekledi

  Türk Telekom’un ortak olduğu oyunlaştırılmış eğitim platformu MentalUP, yeni eklenen “Fitness” özelliğiyle 100’den fazla eğitici zekâ oyunu ve 200’den fazla egzersizi tek uygulamada birleştirdi.

  18 ton elektronik atığı dönüştürdüler

  Teknoloji, 04 Haziran 2021

  18 ton elektronik atığı dönüştürdüler

  Türk Telekom çalışanları son 3 yılda yaklaşık 18 ton elektronik atığı toplayarak geri dönüşüme kazandırdı. Türk Telekom CEO’su Ümit Önal, 5 Haziran Dünya Çevre Günü kapsamında yaptığı açıklamada, "Sıfır Atık Projesi kapsamında toplanan atıklarla 1107 metreküp depolama alanı, 11 bin 250 metreküp su, 1 milyon 848 bin 485 kWh enerji tasarrufu sağlandı ve 65 bin 418 kilo sera gazının doğaya salınımı engellendi" dedi

 • İşe alımlarını dijitale taşıdı

  Teknoloji, 13 Mayıs 2021

  İşe alımlarını dijitale taşıdı

  Türk Telekom, yeni işe alım sistemi Santral ile insan kaynakları alanındaki süreçlerini tamamen dijital ortama taşıdığını duyurdu. Türk Telekom İnsan Kaynakları Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Emre Vural, "Santral ile işe alım talebinden işe başlamaya kadar tüm adımlarımız dijitalleşti, yeni sürecimiz ile şimdiden 30 bine yakın özgeçmiş yetenek havuzunda toplandı” dedi.

 • 5G’de acele mi ediliyor, geç mi kalınıyor?
 • 'Teknoloji ile engelleri kaldırıyoruz'

  Teknoloji, 10 Mayıs 2021

  'Teknoloji ile engelleri kaldırıyoruz'

  Engelliler Haftası kapsamında değerlendirmelerde bulunan Türk Telekom CEO’su Ümit Önal, Telefon Kütüphanesi projesi ile görme engellilerin sesli kitap ve sanat eserlerine ücretsiz erişebilmelerine imkân sağlarken, İlaç Barkodu Okuma ve Para Tanıma gibi uygulamalarıyla da görme engellilerin hayatlarını kolaylaştırdıklarını, Günışığı projesi ile de az gören çocukların eğitimine destek verdiklerini söyledi.

  Artık bu beceriler şart!

  Teknoloji, 05 Mayıs 2021

  Artık bu beceriler şart!

  Türkiye’de pandemi ile birlikte değişen çalışma yöntemlerine dikkat çeken Türk Telekom İnsan Kaynakları Genel Müdür Yardımcısı Emre Vural, “İstanbul’dan Anadolu’ya, büyükşehirlerden yazlıklara, kasabalardan köylere internet akışını hızlı bir şekilde aktardık. Türkiye’nin ekonomisi bizim sağladığımız iletişim omurgası üzerinden ilerliyor. Bu dönemde bunu ayakta tuttuk” dedi. Emre Vural, pandemi dönemi ve sonrası için kariyer planlaması yapan gençlere de şu kritik tavsiyelerde bulundu...