KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

Türk Telekom

Türk Telekomünikasyon Anonim Şirketi, PTT'nin telekomünikasyon ve posta servislerinin ayrılmasının ardından 24 Nisan 1995 tarihinde Türkiye Devleti tarafından kurulan telekomünikasyon ve posta şirketidir. 175 yıllık köklü bir tarihe sahip olan Türk Telekom, Türkiye'nin en büyük entegre telekomünikasyon şirketidir. 2015 tarihinde yeni bir yapılanmayla müşterilerin hızla değişen iletişim ve teknoloji ihtiyaçlarına en güçlü ve en doğru şekilde cevap verebilmek için müşteri odaklı bir yapıya geçiş yapmıştır.

24 Nisan 1995 tarihinde PTT'nin posta ve telekomünikasyon hizmetlerini bırakmasının ardından iki farklı şirket olarak devam etmişlerdir. 2005 yılı Kasım ayında özelleştirme dahilinde şirketin %55'i Suudi merkezli Oger Telekom şirketine 21 yıllığına 6 milyar 550 milyon dolara devredilmiştir.

Yapılan bu devir işlemi Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en büyük ihalesi olmuştur, fakat bu rekor 2013'te İstanbul 3. Havalimanı ihalesinde kırılmıştır.

Devir işlemi sesnasında kablo televizyon yayını ve kablo internet hizmeti Türksat'a, deniz haberleşmesi ve seyir güvenliği hizmetleri de Kıyı Emniyeti ve Gemi Kurtarma İşletmeleri Genel Müdürlüğü'ne aktarılmıştır.

%30'luk hisse dilimi ise Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı'na aittir. Geriye kalan toplam %15'lik hisse ise halka arz edilmiştir. Mayıs 2008 itibariyle hisseler Borsa İstanbul'da işlem görmektedir.

Türk Telekom, toplumun bilgiye erişiminde önemli adımlar atmış ve internet kullanımını teşvik edici hizmetler sunmuştur. Bu misyonuyla oluşturduğu "İnternetle Hayat Kolay" projesi, Birleşmiş Milletler tarafından dünyaya örnek gösterilmiştir.

Türk Telekom Haberleri

 • Artık bu beceriler şart!

  Teknoloji, 05 Mayıs 2021

  Artık bu beceriler şart!

  Türkiye’de pandemi ile birlikte değişen çalışma yöntemlerine dikkat çeken Türk Telekom İnsan Kaynakları Genel Müdür Yardımcısı Emre Vural, “İstanbul’dan Anadolu’ya, büyükşehirlerden yazlıklara, kasabalardan köylere internet akışını hızlı bir şekilde aktardık. Türkiye’nin ekonomisi bizim sağladığımız iletişim omurgası üzerinden ilerliyor. Bu dönemde bunu ayakta tuttuk” dedi. Emre Vural, pandemi dönemi ve sonrası için kariyer planlaması yapan gençlere de şu kritik tavsiyelerde bulundu...

 • Türk Telekom ilk çeyrekte yüzde 20.4 büyüdü

  İş-Yaşam, 06 Mayıs 2021

  Türk Telekom ilk çeyrekte yüzde 20.4 büyüdü

  Türk Telekom, 2021’in ilk üç ayında yüzde 20,4 büyüme ile 7,6 milyar TL gelir elde ederek yıla güçlü bir başlangıç yaptı. Geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 105 artarak 1,36 milyar TL seviyesine ulaşan net kârıyla Türk Telekom 2020’deki üstün finansal performansını sürdürdü. Son on iki ayda net 2,2 milyon abone kazanan Türk Telekom’un toplam abone sayısı da 50,6 milyona ulaştı. Türk Telekom CEO'su Ümit Önal, "2021 öngörümüzü yukarı yönlü revize etmek için sağlam bir zemin oluştu. Mevcut koşullarda, yaklaşık yüzde 16 gelir büyümesi, yaklaşık 15,4 milyar TL FAVÖK ve yaklaşık 8 milyar TL yatırım harcaması öngörüyoruz." dedi

 • Tam kapanmada ücretsiz sunacak

  Teknoloji, 04 Mayıs 2021

  Tam kapanmada ücretsiz sunacak

  Türk Telekom, pandemi nedeniyle evde geçirilecek süre boyunca müşterilerine Tivibu, e-dergi ve Muud gibi dijital servislerinden çeşitli ücretsiz erişim imkânları sağlayacağını duyurdu.

  Sosyal mesafe takibi için uygulama

  Teknoloji, 29 Nisan 2021

  Sosyal mesafe takibi için uygulama

  Türk Telekom, Covid-19 önlemleri kapsamında Safe Steps teknolojik çözümünü geliştirdi. Kapalı alanlarda çalışanların sosyal mesafesini ayarlamalarını ve geçmişe dönük temas takibini yapmalarını sağlayan uygulama, bileklik ve kolye gibi giyilebilir ürünler aracılığıyla şirketlerdeki iş güvenliği çalışmalarına destek sağlıyor.

  Pandemi teknolojide neleri değiştirdi?

  Teknoloji, 16 Nisan 2021

  Pandemi teknolojide neleri değiştirdi?

  Pandemi ile birlikte iş yaşamından, eğitime; oyundan, sosyalleşmeye hayatı eve sığdırmaya çalışan tüketicilerin teknoloji tercihleri nasıl değişti? İnternet hizmetinde en çok istenen özellik ne? Hangi yeni cihazlar evlere girdi? Türk Telekom Bireysel Satış Genel Müdür Yardımcısı İsmail Bütün, pandemi ile birlikte  teknolojide kullanıcıların değişen tercihlerini ve bu alanda satış noktalarında attıkları adımları değerlendirdi.

 • Ramazan’da 10 GB hediye internet verecek

  Teknoloji, 14 Nisan 2021

  Ramazan’da 10 GB hediye internet verecek

  Türk Telekom, Ramazan kampanyaları ile mobil müşterilerine 10 GB internet ve dakika hediye edeceğini duyurdu. Numarasını taşıyan veya yeni hat alan bireysel faturalı hat müşterilerine yönelik kampanya 31 Mayıs’a kadar sürecek.

 • Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’na teknoloji desteği

  Teknoloji, 10 Nisan 2021

  Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’na teknoloji desteği

  56. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu, Türk Telekom’un iletişim ve teknoloji sponsorluğunda  11 Nisan Pazar günü Kapadokya’dan bisikletçilerin pedal çevirmesi ile başlayacak. 1388 kilometrelik tur, 18 Nisan Pazar tarihinde Kuşadası’nda son bulacak.

 • Sizinki kaç GB?

  Teknoloji, 30 Mart 2021

  Sizinki kaç GB?

  Pandemi ile artan uzaktan eğitim ve evden çalışma Türkiye’nin internet kullanımını da zirveye taşıdı. Toplam internet trafiğinde yüzde 58’lik artış yaşanırken, artık ortalama bir kullanıcıya cepte 10 GB, evde ise 177 GB ancak yeter hale geldi.

  10 yılda en çok o dinlendi

  Teknoloji, 30 Mart 2021

  10 yılda en çok o dinlendi

  Türk Telekom’un kurumsal sosyal sorumluluk projeleri kapsamında görme engelliler için hayata geçirdiği Telefon Kütüphanesi uygulaması 10. yılına girdi. Kütüphane Haftası kapsamında paylaşılan bilgiye göre Telefon Kütüphanesi’ndeki içerikler bugüne kadar 13 milyon dakika dinlenirken, en çok beğenilen ve dinlenen Dostoyevski’nin Suç ve Ceza isimli kitabı oldu.

 • Çocuklara online sanat eğitimi verecek

  Teknoloji, 22 Mart 2021

  Çocuklara online sanat eğitimi verecek

  Türk Telekom’un az gören çocuklar için hayata geçirdiği ’Günışığı’ projesi kapsamında geçtiğimiz yıl ‘Sanatın Günışığı Atölyeleri” ile başlayan program, bu yıl “Sanatın Günışığı Eğitim Programı’ adı altında devam edecek.  ‘Çevrimiçi Müze Turları’ ile zenginleşen program, İstanbul Modern Sanat Müzesi iş birliğiyle yıl boyunca 10 atölye çalışması ve 4 çevrimiçi müze turu olarak gerçekleşecek.

 • 5G’de 4.5 Gbps hızı da geçti

  Teknoloji, 20 Mart 2021

  5G’de 4.5 Gbps hızı da geçti

  Türk Telekom, 5G test şebekesi üzerinde Nokia ile birlikte gerçekleştirdiği denemede, 4.5 Gbps üzeri hızlara ulaşarak dünya rekoru kırdığını açıkladı. Türk Telekom Teknoloji Genel Müdür Yardımcısı Yusuf Kıraç, "Bu teknolojiler aynı zamanda 6G’de kullanılması planlanan ultra yüksek hız ve kapasite sağlayan ‘Terahertz’ sistemlerinin de olgunlaşması için köprü niteliği taşıyor” dedi.

 • Türk Telekom evinde mağlup!

  Basketbol, 17 Mart 2021

  Türk Telekom evinde mağlup!

  Basketbol FIBA Şampiyonlar Ligi play-off turu K Grubu'nda Türk Telekom, konuk ettiği Rusya temsilcisi Nizhny Novgorod'a 84-71 yenildi

  Türk Telekom, Komşu'da kayıp!

  Basketbol, 10 Mart 2021

  Türk Telekom, Komşu'da kayıp!

  Basketbol FIBA Şampiyonlar Ligi play-off turu K Grubu'nda Türk Telekom, deplasmanda Yunanistan'ın AEK takımına 74-65 yenildi

  OpenSignal'in araştırmasına 5 kategoriden girdi

  Teknoloji, 10 Mart 2021

  OpenSignal'in araştırmasına 5 kategoriden girdi

  Türk Telekom, global ölçekteki şirketlerin mobil ağ deneyimini ölçen mobil analiz şirketi OpenSignal tarafından gerçekleştirilen araştırmada, “Yıldızı Yükselen Şirketler” ve “Küresel Yüksek Performans” gösteren şirketler arasında gösterildi. Türk Telekom'dan yapılan açıklamada, "Türkiye’deki operatörler arasında toplam 5 kategoride başarı elde eden tek şirketi olduk" denildi.

 • "2021’de yatırımı bu iki alan çekecek"

  İş-Yaşam, 08 Mart 2021

  "2021’de yatırımı bu iki alan çekecek"

  Pandemi girişimcilik dünyasını nasıl etkiledi? Bu yıl hangi alanların yıldızı parlayacak? Yatırım çekmek isteyen start-up’lar nelere dikkat etmeli? Unicorn olmak isteyen Türk start-up’ları nasıl bir yol izlemeli? Start-up dünyasındaki son trendleri değerlendiren Türk Telekom İş Geliştirme ve Yeni Girişimler Direktörü Muhammed Özhan, ekosistemde en çok merak edilen soruları yanıtladı.

 • 2021’de yatırımı bu iki alan çekecek

  Teknoloji, 09 Mart 2021

  2021’de yatırımı bu iki alan çekecek

  Pandemi girişimcilik dünyasını nasıl etkiledi? Bu yıl hangi alanların yıldızı parlayacak? Yatırım çekmek isteyen start-up’lar nelere dikkat etmeli? Unicorn olmak isteyen Türk start-up’ları nasıl bir yol izlemeli? Start-up dünyasındaki son trendleri değerlendiren Türk Telekom İş Geliştirme ve Yeni Girişimler Direktörü Muhammed Özhan, ekosistemde en çok merak edilen soruları yanıtladı.

 • Kadın girişimciliğine dijital katkı

  Girişimcilik, 08 Mart 2021

  Kadın girişimciliğine dijital katkı

  Türk Telekom, ‘Hedefi Olan Kadına İnternetle Hayat Kolay’ projesiyle kadın girişimciliğini destekleyerek onların başarı hikâyeleri yazmalarına destek olduğunu duyurdu. Proje kapsamında, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ne özel hayata geçirilen ‘Dijital Pazar Yeri’ etkinliğine katılan 10 kadının, ürünlerini ve hikâyelerini paylaştığı belirtildi