Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Ebru AYAZ / HABERTÜRK MAGAZİN

Yabancı şarkılardan oluşan yeni albümü ‘My Dance Music Selection-Top 10’u çıkaran ünlü DJ Suat Ateşdağlı, Bodrum, Çeşme, Kıbrıs ve Antalya gibi birçok ilde, Türkiye’nin en ünlü mekânlarında çaldığı şarkılarla, yazın hit’lerinde belirleyici rol oynadığını söylüyor. Ateşdağlı’yla mesleğini ve yeni DJ’leri de konuştuk.

Yeni albümünüz müzik platformlarındaki yerini aldı. Nasıl bir albüm yaptınız?

Daha önce Türkçe şarkılarla yabancı şarkıları mikslediğim albümler yaptım. Şimdi sadece yabancı şarkılarla yeni bir marka yarattım. Ruhumu CD’ye döktüm. Bu albümü bir kereliğine yaptım. 

Neden yabancı şarkıları seçtiniz? Bu yaz iyi Türkçe şarkılar yok mu?

Var fakat bazen insan yeni bir ruh, yeni bir enerji taşıyor. En büyük nedenlerden biri de artık ben tam bir DJ’yim. Bunu gençler ve Türkiye biliyor. Bunda sadece benim yaptığım miksler var. Remiks yok. Kendinizi tamamen kulüpte hissedebileceğiniz bir albüm.

DJ’liği sizden daha iyi yaptığını düşündüğünüz bir isim var mı?

Benden daha iyi yapan çok isim vardır. Böyle bir iddiam yok ama asla bir Suat Ateşdağlı olamazlar. 

Ne açıdan olamazlar?

Duruş olarak. Bunun cevabını okuyucular anlarlar bence. 

Genelde DJ’lerin dövmeleri, küpeleri, marjinal bir tarzları olur. Siz takım elbise giyiyor, tesbih çekiyorsunuz... 

Bu mesleği yapıyorum diye kendi kişiliğimden ya da sevdiğim şeylerden vazgeçemem. Beni insanlar böyle seviyorlar zaten. Kimin gerçek hayatta nasıl bir tarzı varsa mesleki hayatında da onu uyguluyor. Mesleki başarılarım ya da başka şeyler beni geliştirir ama değiştirmez. Bu işi 32 senedir yapıyorum, büyük emekler verdim. Diyebilirim ki hayatımı doya doya yaşayamadım. Üzüldüğümde daha iyi şarkılar yaptım. 

Ama hareketli müzikler yapıyorsunuz. Ortada bir tezat yok mu?

Evet ama bunlarla da üretiyoıruz. Hareketli müzik demek, duygu yok demek değil ki. Çok slow tempoda bir şarkı, çok büyük enerji verebilir. 

Hangi şarkının hit olacağını kestirebiliyor musunuz?

Evet, benim işim bu. Gece kulüplerinden yüzde 100 kestirebiliyorum. 

Bu konuda kendinizi belirleyici olarak mı görüyorsunuz?

O konuda pek mütavazı olamayacağım, evet. “Bir kere benim şarkımı çal, videosunu çek” diye telefonlar yağıyor. Türkiye genelinde çıktığım için dinlenme oranı yükseliyor. Müzik listelerindeki sıralamaları değiştiriyorum. Ummadıkları yerden ummadıkları bir şarkıyla karşılarına çıkıyorum. “Ya yapma, biz başka şarkıya klip çekmiştik” diyenler oluyor. 

Bugüne kadar en çok çaldığınız şarkı nedir?

Tarkan’dan ‘Sevdanın Son Vuruşu’. O şarkıya bir düzenleme de yapmıştım. Kendi emeğim de olduğu için en sevdiğim şarkılardandır. Daha şarkı çıkmamıştı, gecede en az 9 kere o şarkıyı çalıyordum. Ama olmayacak bir şarkıyı asla listeme almadım.

‘DJ’lik popülarite mesleği değil’

DJ’lik popüler bir meslek oldu. Sosyal medyadan ünlü olan Kerimcan Duymaz’ın DJ’lik yaparak ayda 200 bin lira kazandığı konuşuluyor...

DJ’lik yapmıyor kardeşim onlar, onlar başka bir şey yapıyorlar o da konumuz değil. 

Ne yapıyorlar?

Söyleyeceğimi söyledim. Başka bir şey söylemem. 

Mesleğinize ne gibi katkılarda bulunuyorsunuz?

Sektöre DJ yetiştiriyorum. Piyasada benim suyumu içmiş, eğitimimi almış çok DJ var. Hepsini koruyup kolluyorum çünkü bu mesleği yere seremezler. Bu mesleği erozyona kimse uğratamaz, merak etmesin kimse. Bu meslek popülarite mesleği değil.

‘Volkan Konak ve Serkan Kaya’yı çok çalıyorum’ 

Bu yaz kimin şarkısı hit olur?

Şu anda şarkıların hepsi çıkmadı, bekliyoruz. Onun için şarkı ismi şu an söyleyemem. Ramazan ve Türkiye’nin durumu nedeniyle herkes albümlerini yaptı, bekletiyor.

Yaz boyunca nerelerde çıkacaksınız?

Bodrum, Çeşme, Kuşadası, Ayvalık, Alanya ve Kıbrıs’ta kulüplerde çıkacağım.

Şu anda en çok çaldığınız isimler kim?

Volkan Konak’tan ‘Aleni Aleni’. Çok ilginç geliyor öyle değil mi? Bu şarkı çalınca insanlar şiveyle eşlik ediyor. Ters köşe yapmayı seviyorum, insanlar bunu istiyor. Mesela hâlâ Demet Akalın’dan ‘Gölge’yi çalıyorum, klasikleşmiş bir şarkı bu. İbrahim Tatlıses ve Serkan Kaya da en çok çaldığım isimler arasında bulunuyor. 

‘Para teklif edenler oldu’ 

Şarkısı çalınsın diye size para teklif edenler oluyor mu?

Oluyordu, özellikle Reina’da çaldığım dönemlerde çok oluyordu, felaketti. Ama şimdi biliyorlar ki çalmayacaksam çalmayacağım yani. 

Peki teklif edilen paralar ciddi miktarlar mıydı? 

Evet, zamanında çok ciddi paralar teklif ediyorlardı. Marketing olarak düşünüldüğü için normal bunlar. 

Suat Ateşdağlı’nın TOP 5’İ: 

1-Eypio&Burak King-Günah Benim

2-Ozan Doğulu ft Gülden Mutlu&Bahadır Tatlıöz-Uzun Lafın Kısası

3-Volkan Konak-Aleni Aleni

4-Murat Boz-Janti

5-Demet Akalın-Gölge

BAKMADAN GEÇME