Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Ekonomi Savunma Sanayi TCG Burgazada 'Mavi Vatan'da! Erdoğan'dan savunma sanayi mesajı - Savunma Sanayi Haberleri

    Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), yerli savaş gemisi üretmek amacıyla başlatılan MİLGEM Projesinin 3’üncü gemisi olan Burgazada’nın (F-513) Deniz Kuvvetlerine katılacağına ilişkin Youtube’dan video paylaştı.

    Yerli savaş gemisi üretmek amacıyla başlatılan MİLGEM Projesi’nin, 3’üncü gemisi olan Burgazada bugün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katıldığı törenle deniz kuvvetlerinde göreve başladı. TSK, yerli silah sistemleri ve savunma teknolojileri ile göz dolduran milli geminin deniz kuvvetlerinde göreve başlayacağına ilişkin “MİLGEM F513 Burgazada Hoşgeldin” başlığı ile Youtube’dan bir video paylaştı.

    TGC BURGAZADA'NIN ÖZELLİKLERİ

    Yerli savaş gemisi üretmek amacıyla başlatılan MİLGEM Projesi kapsamında yapımı tamamlanan serinin 3'üncü gemisi inşa edildiği İstanbul Tersane Komutanlığından donanmaya katıldı. Su üstünde saatte 29 deniz mili üzerinde sürat yapabilen gemide, 35 megavat güce erişen gaz türbini ve dizel makinelerle çift pervaneden oluşan sevk sistemi yer alıyor. İntikal sürati ile ikmal ve yakıt desteksiz 3 bin 500 deniz mili yani 6 bin 485 kilometre seyir menziline sahip olan gemi 10 gün denizde kalabilme özelliğiyle dikkat çekiyor.

    REKLAM

    CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN TÖRENDE

    Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Milgem Projesi'nin üçüncü gemisi TCG Burgazada'nın Deniz Kuvvetlerine teslimi ve yeni tip denizaltı Aydınreis'in ilk kaynak törenine katıldı.

    Erdoğan'ın açıklamalarından satırbaşları şöyle:

    "Burgazada korvetimizi bugün Deniz Kuvvetleri Komutanlığımıza teslim ediyoruz. Yerli ve milli imkanlarla yürütülen Milgem Projesi ürünü olan Burgazada korvetinin hayırlı olmasını diliyorum. Herkese şahsım, milletim adına şükranlarımı sunuyorum.

    Milgem Projesinin 4'üncü projesi olan Kınalıada'yı Deniz Kuvvetleri Komutanlığına teslim edeceğiz. Ülkemizin deniz kuvvetlerinin en az diğer unsurlarının kadar güçlü olmasını göstermiştir. Türkiye'yi denize ayak basamayacak hale getirmeye çalışan çabalara izin vermeyeceğiz.

    DOĞU AKDENİZ MESAJI

    Doğu Akdeniz'deki doğal kaynaklarının adeta gasp edilmesine yönelik girişimleri kabul etmeyeceğiz. Kimsenin hakkında, hukukunda, toprağında gözümüz yok. Biz sadece kardeşlerimizin haklarını koruyoruz. Adım atabileceklerini sananlar ne kadar büyük hataya yaptıklarını anlamaya başladılar. Denizlerdeki haydutlara meydanı bırakmayacağız.

    SAVUNMA SANAYİ

    Bizim bu gemilerimiz bugünün değil, geleceğin ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde tasarlanmıştır.Savunma sanayimizde rahmetli Özal'la başlayan atılımları bambaşka boyuta taşıdık.Bir üst sınıf firkateynimizİstanbul'u da denizlere indirdiğimizde bambaşka bir lige çıkmış olacağız.

    2004 yılından bu yana yakın takip altında tuttuğumuz savunma sanayi faaliyetleri bize bir gerçeği gösterdi. Bu gerçek de Türkiye'nin gerekli irade ortaya konulduğunda altından kalkamayacağı hiçbir iş olmadığıdır. Biz akademisyenlerimize, mühendislerimize, girişimcilerimize güvendik. Karadan denize, havadan uzaya kadar gelişmiş ülkelerle yarışabilecek ürünler ortaya çıktı.

    İnsansız hava araçları konusunda dünyada ilk 5-6 ülke arasındayız. Atak helikopterleri emsalleri arasında öne çıkıyor. Biz kendimize güvendikçe, Allah da yaptığımız işlerin bereketini veriyor. Yerli ve milli tasarım, geliştirme, üretim faaliyetleri konusunda Türkiye savunma sanayinde dışa bağımlığını yüzde 80'lerden yüzde 35'lere kadar indirdi. Ortaya çıkardığımızher ürün dünyadaki pek çok ülkenin de ilgi alanına giriyor.

    Savunma sanayini ne kadar geliştirirsek diğer alanlarda da o kadar ileri gideceğimiz açıktır. Bize küresel düzeyde rekabet avantajı sağlayacak bu alanı daha fazla destekleyeceğiz. Türkiye dünyanın ilk 100 savunma sanayi listesine 4 şirketiyle giren ülke olmuştur. En kısa zamanda özel sektör kuruluşlarımızı da bu listede görmek istiyoruz. Millileşme hedefimizi büyük şirketlerimizle hayata geçiriyoruz. Savunma sanayinde tedarikçi zincirimizi ne kadar geniş tutarsak o kadar büyüyebiliriz.

    Görüldüğü gibi konususavunma sanayinden açılınca tüm sektörlere temas etmek kaçınılmaz hale geliyor. 1000 yıldır bu toprakların vatanımız olması için hayatlarını feda eden şehitlerimizi, gazilerimizitüm kahramanlarımızı rahmetle yad ediyorum.Şu anda karada, denizde ve havada görev yapan tüm TSK mensuplarınaselamlarımı gönderiyorum."

    Şurada Paylaş!

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ