Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Spor Futbol Süper Lig Galatasaray SON DAKİKA! Mustafa Cengiz: Aleyhimize yapılan hatalar lehimize yapılanlardan kat kat fazla - Galatasaray Haberleri

    Galatasaray Başkanı Mustafa Cengiz'in açıklamalarından satır başları şöyle:

    "ÇOK BÜYÜK BİR ALGI OPERASYONU YAPILIYOR"

    "Galatasaray'a karşı çok büyük algı operasyonu yapılıyor. Galatasaray'ın şanlı şampiyonluk yürüyüşünü kötülemek, değersiz kılmak amaçlı...Ben bu yürüyüşün camiada tam bir kenetlenmeye doğru evrilmesini görüyorum. Galatasaray kenetlendiği için 8 puan geriden buraya geldi. Galatasaray en kötü durumlarından şampiyonluk yürüyüşünü bırakmadı. Bu yürüyüş onurlu ve şerefli bir yürüyüştür. Şampiyonluğa ulaşan takımlar oyunun içine hile katmamış ise onun şampiyonluğunu kutlamak gerekir. Biz şu anda her alanda lideriz. Sadece sportif anlamda değil, maddi anlamda da. UEFA kriterlerinde de lideriz. Her iki kupada yürüyoruz. Ne mutlu bize ki verilen desteğe aracı olduk."

    REKLAM

    "ÇOK KÖTÜ DUYUMLAR ALIYORUZ!"

    Bizi rahatsız eden bir algı var. Maalesef biz zamanında VAR kayıtları incelensin dediğimiz için, pozisyonlara bakılsın dediğimiz için, TFF istifa etsin dediğimiz için ben ceza aldım. Teknik direktörümüz 10 maç ceza aldı. Bütün bunlara rağmen biz bu yürüyüşe devam ettik. Bize en büyük gücü veren camiamızdır. Neden bu algı operasyonları yapılıyor? İki haftadır sanki Galatasaray şampiyon oldu, bunu nasıl yok ederiz, nasıl mutsuz ederiz... Öylesine baskı yaratılıyor ki Galatasaray buna sevinmesin. Hiçbir galibiyetimize tebrik yok. Sahada ayağını bırakan oyunculara geçmiş olsun bile yok. Spor bir yarışmadır. Türk milletini bir araya getiren bir harçtır. Bu harcın en büyük paydası biziz. Biz çok olumlu bir paydayız. Ötekileştirmek, bir algı yaratmak çok kötü bir yoldur. Spor kulüpleri yöneticileri ve başkanları diğer kulüpler hakkında hele ki kendilerinin olmayan maçlar hakkında konuşurken dikkatli olmalıdır. Çok kötü duyumlar alıyoruz. Sporun bir yarış olmasını istiyoruz."

    REKLAM

    "BİZE YAPILAN HATALAR DAHA FAZLA"

    Lütfen bu şanlı yürüyüşün devamında camiamıza ve karar verici mekanizmalara sesleniyorum. Oynayacağımız maçları önceden belirlemesinler. Maçlara şu ya da bu şekilde etki etmesinler. Bunu özellikle istirham ediyorum. Yok taçtan yedik, yok buradan yedik diyerek bunu basite indirgersiniz. Bunu ana gündem maddesi yapmasınlar. Bütün maçlar kayıt altındadır. Son 1 yıldır VAR'ın kaydı altındadır. Hatalar olmamakta mıdır? Toplama bakınca Galatasaray aleyhine yapılan hatalar, lehine yapılanlardan kat kat fazladır. Hata her zaman vardır. Açıkça bizim aleyhimize yapılan hatalar, lehimize yapılanlardan fazladır. Bizi kimse koruyup kollamamaktadır. Kollasa ben, hocam, oyuncularım ceza almazdı. Hatalar açık ve net. Lütfen objektif olalım. Kitleleri birbirine düşürücü söylemlerden uzak kalalım. Kendi çıkarı için rakibine saygısız, hadsiz cümleler kullanmayalım. Mert olalım, açık olalım. Ancak böyle fair, dürüst mücadelede varız."

    REKLAM

    "GÜMÜŞDAĞ ELİNDE BELGE VARSA SÖYLESİN"

    Göksel Gümüşdağ'ın sözlerine cevap:"Biz o işin uzmanı değiliz. Elinde herhangi bir belge varsa söylesin, cevap verelim. Bizim alnımız ak. Sayın Göksel Gümüşdağ, Türk futbolunu yönettiği enerjisini yayan bir insan. Ben duyduklarımı söylesem çok üzülür."

    Semih Özsoy'a cevap:"20 yılda alınan her şampiyonluğu lekelemek demektir. Fenerbahçe 20 yılda kaç kez şampiyon oldu? Yayın var, herkes görüyor. 80 yılda ne yaptın? "

    "ALBAYRAK DUYGUSAL TEPKİYİ DİLE GETİRDİ"

    Abdurrahim Bey de söyledi, öfkeyle söyledi. Fenerbahçe 2. Başkanı'nın ne söylediğiyle ilgilenmiyorum, katılmıyorum.VAR'ın sistemine girişler var dendi. Biz bunu da araştırdık. Bir maçta bir sağlık heyetinin konuşması var, kesiliyor. Abdurrahim Bey'in tepki verdiği maçı hatırlayın. Duygusal tepkiyi dile getirdi. 'Önceden belliyse şampiyonluk oynamayalım' dedi. Galatasaray da önceden seçiliyorsa oynamayalım. Alemi sersem, milleti kör zannetmeyelim."

    REKLAM

    "TÜM RENKLER BİZİMDİR"

    "Kendi taraftarımıza şirin gözükecek söylemlerden kaçınalım. Bu milletin dostluğa, barışa, sevgiye çok ihtiyacı var. Rize maçından önce dediğim gibi tüm renkler bizimdir. Böyle düşmenlıkla, komplo teorileriyle yürümemeliyiz."

    "KUTSAL CEPHE YAPARSAN SANA DÖNER"

    150 gün ceza aldım. Biz MHK ile görüşmemizde, keşke TV'den de yayınlansaydı Türk hakemleri kendini aşma durumunda ve genç hakemlere fırsat verilmeli. Ben adlarını bile bilmiyorum. Hayatım boyunca ne bir hakemle görüştüm, ne yan yana geldim. Önemli olan Türk futbolunun kalkınması. Ne kadar adil ve şeffaf olursak o kadar iyi. Biz dedik ki yeterli hakemler, bir torbaya konsun, kura çekilsin. Bizim maça kadar itiraz ettiler. Hepiniz biliyorsunuz. Biz onları biliyoruz. Biz safiyane teklif ettik. Hile olmaması için 'Açık ortamda yapılsın' dedik. Buna nasıl itiraz ettiler! Şimdi çıkış yolu arıyorlar. Hakemler de insandır, hata yapabilir diye bildiri yayınlatıp, telefon edip diğer kulüpleri zorlarsan sonra da o bildiriyi okuman gerekir. Hakemler de insandır, hiçbir kulübe ayrıcalık tanınamaz. Sen bunu Galatasaray'a karşı kutsalcephe gibi yaparsan sana döner. Men dakka dukka.

    REKLAM

    YABANCI HAKEM KONUSU

    "Bunu hepimiz düşündük. Bunu yaptığımız anda, bazı Asya ülkelerinde yapılıyor, ben Türkiye liginin çok değerli olduğunu düşünüyorum. Bizim cesaretle bu işin üstüne gidip alttan genç hakemleri sahaya sürmemiz gerekiyor. Kötü niyetli olmasınlar yeter ki ve korkmasınlar. Bu uzun vadede hakem eğitimiyle olur. Gelen mentorları da bize benzetmemek gerek. Adil yarışıyorsanız, orada birinci olursanız saygı duyulur. Şu anda 3 takımın da şampiyonluk şansı var. Beşiktaş da şampiyon olursa tebrik ederim."

    "BİZİM LEHİMİZE HATA YAPANLARI BİTİRDİLER"

    Bizim şampiyonluk yürüyüşümüze maalesef çok ciddi algı yönetimi yapılıyor. Biz sesimizi ancak burada duyuruyoruz. Biz yayınlayınca yayıncı kuruluş bize ihtar çekiyor. Telif hakkı verelim diyoruz, hayır diyorlar. Bazı kulüp başkanları arıyor. Bazı yorumcular bizi savunuyor. 1-2 tane var. Onlar da 2, 3. planda. Orada yayınlanmadığı için burada yayınlıyorum. Yapılan 5 hatayı biz verdik, kimse vermedi. Onu da kaldırdılar. Ali Palabıyık üst üste 5 hatalı karar veriyorsa iyi niyet aramam. Dış etken diyorlar ya dış etken. Sonra ne oldu? 5 hafta verilmedi, sonra verdiler. Bizim lehimize yapanlara ne oldu, bitirdiler. Ben objektif yayın ve yorumdan yanayım. Yapılan yorumlar Galatasaray'a haksızlık durumunda.

    "KORİDORLARDA NE OLMUŞ!"

    "Ben hiç soyunma odasına inmedim bugüne kadar, koridorlara da inmedim. Bugüne kadar ne olmuş Galatasaray koridorlarında? Bu nasıl algı yönetmektir? Milli takım teknik direktörü olmuş bir kardeşimiz nasıl böyle bir şey söyleyebilir? Asıl saha dışı tehlike bu."

    "ÖDÜL TÖRENİNİ BİZ DE ÇÖZEMEDİK"

    Ödül törenini yayıncı kuruluş geçen yıl 12 Eylül'de yaptı. Şimdi birdenbire yaptılar. Biz de anlamadık. Hala o işi çözemedik. Gidin kendilerine sorun.

    Taraftarımıza candan teşekkür ediyorum, her şartta geldiler. Ultraslan'a, diğer taraftar gruplarına çok teşekkür ediyorum.

    "RİZE'DEALBAYRAK'IN OĞLU YUMRUK YEDİ"

    Rize'de bir takım olaylar yaşadık. Rize halkı, Türkiye'nin en centilmen seyircilerinden. Tribünlerde hiçbir şey olmadı. Benimle maç sonu fotoğraflar çektirdiler. Ama çok acı... Şeref tribününde benim hayatımda görmediğim olaylar yaşandı. Kulüp başkanı maalesef sırtını da sahaya dönerek protokol tribünündeki insanları kışkırttı. Zapt edilmez halde... Osman Aşkın Bak'a, Rize Valisi'ne, Rize Belediye Başkanı'na, Rize Başsavcısı'na teşekkür ederim. Benim 2. başkanımın oğlu yumruk yedi. Abdurrahim Albayrak'ın Rize'ye neler yaptığını ben biliyorum. İnsan kendi memleketinde peygamber olamıyor. TV'ye de çıktı, hiç yakıştıramadık. Kınıyoruz."

    Maç tekrarı başvurusu için:"Gülümseyerek basın toplantısını kapatıyoruz."

    Şurada Paylaş!

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ